Tajemnicza Sycylia - prelekcja Jana Żurka

W środę (21.09) na ternie Dyskusyjnego Klubu Propozycji Pogórze (ul. Kossak 6 w Cieszynie) miała miejsce prelekcja Jana Żurka, dotyczące podróży na włoską wyspę Sycylię - Jak powiedział Goethe ''Kto był we Włoszech, ale nie odwiedził Sycylii, w rzeczywistości nie zna Włoch'' - cytował prowadzący w czasie prelekcji.

Frekwencja na prelekcji dopisała, na sali zgromadziło się ponad 30 osób, chcących poznać tajemnicę wyspy, którą uważa się za kolebkę mafii. Wyspa ta jest również ciekawa ze względu na fakt, że znajduję się na niej Etna, najwyższy stożek wulkaniczny w Europie – Z wulkanu wciąż wydobywał się dym, jednak ze względu na fakt, że na szczycie bardzo wiało, a samo miejsce niezbyt nam się podobało wizualnie, nie zdecydowaliśmy się na wejście na sam szczyt – stwierdził Jan Żurek.

Etna, to nie jedyne miejsce na Sycylii, które wzbudza zainteresowanie – Udaliśmy się do miejscowości, w której zgodnie z przekazem historycznym mieszkała święta Agata, w wierze katolickiej uważana za męczennicę – tymi słowami prelegent opisywał Katanię – była to bardzo ciekawa historia i co najważniejsze, jest to postać o której wzmianki znajdziemy w źródłach historycznych. Dziewczyna w wieku 16 lat spodobała się ówczesnemu władcy, jednak ona chciała żyć w czystości. Namiestnik Sycylii zły z powodu odrzucenia oddał ją do domu publicznego, gdzie zmarła broniąc swojej czystości.

Na terenie Sycylii znajduje się również wiele innych ciekawych miejsc. Jest to chociażby morze Tyrreńskie, które cechuje się pięknymi zatokami, czy też rzecz Alcantara, która uchodzi do Morza Jońskiego – Sycylia jest miejscem, gdzie dawna mitologia przeplata się z nie tak starymi opowieściami mafijnymi – informował Jan Żurek. Z pewnością po prelekcji wiele osób lepiej poznało to urocze miejsce i wiele zaczęło rozważać samodzielną podróż w tamte rejony.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją