Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tadeusz Kantor - ''Brudnopisy'' - wernisaż wystawy

W 2015 roku swój wernisaż miała w galerii Foksal w Warszawie, dwa lata później zawitała do Cieszyna - wystawa ''Brudnopisy'' Tadeusza Kantora jest dostępna dla Cieszyniaków od piątku 13 października, w galerii 12, mieszczącej się na terenie Cieszyńskiego Domu Narodowego. Będzie można ją podziwiać do 30. listopada.

Tadeusz Kantor, to urodzony w roku 1915 (zm. 1990) polski malarz, reżyser, scenograf oraz teoretyk sztuki. Jego zainteresowanie teatrem pojawiło się w okresie II Wojny Światowej. Stworzył konspiracyjny Teatr Niezależny, gdzie były wystawiane sztuki polskich autorów. Sam pisywał scenariusze oraz książki. Został doceniony nie tylko w kraju, ale również za granicą, czego najlepszym dowodem jest fakt, że rok 2015 został przez UNESCO ogłoszony Rokiem Tadeusza Kantora.

- Brudnopisy, to wystawa która została zaproponowana przez Tadeusza Kantora warszawskiej galerii sztuki Foksal w 1977 roku. Kantor chciał udostępnić swoje brudnopisy. Nie miały to jednak być wersje oryginalne, ale kopie w dużym powiększeniu. W latach 70’ nie było możliwości zrealizowania takiego projektu. Owszem, były pierwsze kserokopiarki, jednak przy powiększeniach traciło się jakość obrazów. Nie można było również przygotować tak dużych formatów, jak dziś – mówił Lech Stangret, kurator wystawy

Wystawa jednak nie została zapomniana. Swoją premierę miała w 2015 roku w warszawskiej galerii Foksal. Projekt Tadeusza Kantora został więc zrealizowany 25 lat po śmierci artysty. Z Warszawy wystawa przeniosła się do Gdańska, skąd przyjechała do Cieszyna. Na wystawie można podziwiać zarówno zapiski Kantora, jak i szkice, czy też szczegółowe opisy dotyczące przedstawień. Jest to podniesienie pracy twórczej nad sztuką do rangi sztuki, jak twierdzą autorzy wystawy.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: