Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ta prognoza się sprawdzi!

To najpewniejsza prognoza pogody - mówią górale i skrzętnie już od dwóch dni obserwują przyrodę i pogodę.

Od 13 do 24 grudnia należy dokładnie przyglądać się pogodzie, bo wedle ludowych wierzeń to przepowiednia pogody na najbliższy rok. Zgodnie z ludowymi przekazami, jaka pogoda przypadnie podczas każdego z 12 dni od świętej Łucji (13 grudnia) do Wigilii – taka aura dominować będzie przez kolejny miesiąc przyszłego roku.

Jeśli więc wróżba się sprawdzi styczeń będzie suchym, ciepłym miesiącem, a w lutym raczej nie sprawdzi się przysłowie „Idzie luty podkuj buty”, bo w środę 14 grudnia było jak na grudzień ciepło, ale wietrznie bez kropli deszczu czy śniegu.

W Polsce to właśnie w Beskidzie Śląskim w Trójwsi i Wiśle, górale w ten sposób przewidują pogodę. Niektórzy wróżbę od Łucji do Wigilii uzupełniają o obserwację pogody od Wigilii do Trzech Króli. Wtedy jak głoszą podania wróżba będzie dokładniejsza. 

Święta Łucja jest symbolem światła i przesilenia zimowego. Według dawniej obowiązującego kalendarza juliańskiego, to właśnie na św. Łucji przybywało dnia. 

Dziś - 15 grudnia dzień przyniesie przepowiednię pogody na marzec. W kolejnych dniach wywróżyć będzie można pogodę na kolejne miesiące 2012 roku. 

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: