Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szwung młodych 2

Projekt Stowarzyszenia Miłośników Zamarsk pn."SZWUNG MŁODYCH 2 - Zamarski Przystanek Kulturalny" otrzymał dofinansowanie w wysokości 8 500 zł na kolejne działania młodych. Projekt ruszy w lutym 2019 roku i realizowany będzie do końca września 2019 roku.

Szwung Młodych to projekt, który był realizowany w Zamarskach w br. Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk postanowiło po raz kolejny spróbować swoich sił w konkursie grantowym. 10 grudnia br. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła wyniki Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2018. Spośród 286 projektów od organizacji pozarządowych, bibliotek, domów kultury i nieformalnych grup dorosłych, decyzją Komisji Ekspertów dofinansowano 108 projektów, w tym 6 z Województwa Śląskiego.

Młodzież od lutego 2019 r. w półrocznej przygodzie ponownie podejmie temat designu w przestrzeni publicznej, a także włączy się w organizowanie życia kulturalnego we wsi. Przez wakacje
zorganizuje kino plenerowe oraz koncerty. A wszystko to na nowej scenie czyli Zamarskim Przystanku Kulturalnym. Ponownie przez pół roku ukazywać się będzie gazetka pn. "SZWUNG MŁODYCH" opisującadziałania młodych oraz wydarzenia kulturalne z Zamarsk. Podsumowaniem będzie wyjazd do Wrocławia. Mamy nadzieję, że młodzież ponownie będzie mogła liczyć na wsparcie mieszkańców i instytucji podczas realizacji projektu - przyznaje sołtys Zamarsk Klaudiusz Zawada.

Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości dla Zamarsk. Sołectwo w listopadzie otrzymało dotację w wysokości 7 tys. zł. 19 listopada 2018 r. zostały ogłoszone wyniki IV edycji konkursu “Tu mieszkam, tu zmieniam” zorganizowanego przez Fundację Santander Bank Polska. Spośród 774 wniosków nadesłanych do programu wybrano 121 projektów, które zostały nagrodzone grantem. Wśród nagrodzonych znalazł się projekt Stowarzyszenia Miłośników Zamarsk pn. "ZAMARSKI PRZYSTANEK KULTURALNY". Dzięki dotacji w wysokości 7 tys. zł uda się zakupić nowe nagłośnienie oraz składane ławki do amfiteatru – informuje Klaudiusz Zawada.

 

red/mat.pras

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-17 17:38:23
bronek91: Godne pochwały działania, inicjatywy społeczne, niemal wzorowa organizacja miejscowej społeczności itd. itp. Widać, iż w miejscowości coś się dzieje i trzymam kciuki oby tak dalej. Osobiście życzyłbym sobie na terenie powiatu i nie tylko więcej takich inicjatyw i postaci.
2018-12-17 18:06:33
bronek91: Niestety zmuszony jestem zwrócić uwagę na kwestie wykraczające poza te wszystkie godne uwagi i pochwały inicjatywy. Niepokoi mnie, iż wiele tych inicjatyw wykonywanych zbiorowo przekuwa się na kapitał polityczny jednostki, dochodzi do pewnego rodzaju zawłaszczania dorobku wypracowanego publicznie przez jednostkę. Nagrodę/nagrody np. wszelkiej maści złote, srebrne czy różowe cieszyniaki itd. otrzyma konkretna osoba a nie społeczność, bez wsparcia której o powodzeniu podjętych działań mowy nie ma. Dlatego proponowałbym odpowiedzieć sobie na pytanie, czy główny inicjator działań jest jeszcze DZIAŁACZEM SPOŁECZNYM czy POLITYKIEM. Osobiście proponowałbym oddzielać te funkcje a powołane instytucje ogniskujące lokalne życie społeczne z pewnością są już na tyle rozwinięte, iż mogą WYKREOWAĆ kolejnych lokalnych liderów i animatorów lokalnego życia kulturalnego, KTÓRZY ODPUSZCZĄ SOBIE POLITYKĘ. No chyba, iż ktoś być może obawia się potencjalnej konkurencji. Ubogaciłoby to lokalny koloryt i zarazem UTRUDNIŁO PROWADZENIE LOKALNEJ POLITYKI.
2018-12-17 19:22:05
skaldek: bronek91 cyt. "...Niepokoi mnie, iż wiele tych inicjatyw wykonywanych zbiorowo przekuwa się na kapitał polityczny jednostki, dochodzi do pewnego rodzaju zawłaszczania dorobku wypracowanego publicznie przez jednostkę..." Nigdy w żaden sposób nie przywłaszczałem sobie sukcesów, które od wielu lat udaje się osiągać w Zamarskach. Zawsze podkreślam głośno i wyraźnie, że sukcesy te są dzięki ciężkiej pracy, wielkiego zaangażowania i wytrwałości społeczników. Mandat Sołtysa, a później Radnego Gminy otrzymałem od mieszkańców, którzy mi zaufali i powierzyli mi te zaszczytne funkcje bym ich reprezentował i działał w ich imieniu. Staram się ich nie zawieść dlatego poświęcam się tej służbie z całego serca. Cieszę się, że udaje mi się pozyskiwać środki zewnętrzne na różne projekty, a mieszkańcy wspierają mnie w ich realizacji. Uzupełniamy się w tych działaniach. Smutne jest to, że niektórym to przeszkadza, że o nas piszą, że o Zamarskach jest głośno. Często też słyszę, że to jest lansowanie. Pytanie - dlaczego nie mówić głośno o sukcesach, o tych dobrych praktykach i zaangażowaniu? Pytanie drugie - czy nie lepiej, by mieszkańców reprezentowała osoba, która już się wykazała i która udowodniła, że potrafi walczyć o dobro wspólne? Chyba raczej tak! Też ubolewam nad tym, że coraz mniej ludzi chce służyć drugiemu człowiekowi, na rzecz mieszkańców itp. Jednak nie będę patrzył się na drugich i czekał by ktoś np. napisał wniosek o dotację, by ktoś coś robił, by zorganizował imprezę. Po prostu biorę się do pracy i mobilizuję ludzi do działania. Cieszę się, że się udaje i wspólnie zmieniamy nasze Zamarski. A co do nagród. To biorąc udział w konkursie Wojewódzkim "Piękna Wieś Województwa Śląskiego" i zajmując 1 miejsce za Park i nagrodę 3 tyś. zł (kupiliśmy ławki) to lansowanie się Sołtysa czy jednak chwała dla całej wsi, zwłaszcza społeczników za zaangażowanych w to dzieło. "Sołtys Roku 2017" to oczywiście zauważenie i docenienie mojej osoby, ale przy okazji wielka reklama dla naszego Sołectwa i Gminy w całej Polsce. Bo dzięki temu wiadomo, gdzie na mapie leży wieś Zamarski, a nie pod jakim nr mieszka Sołtys Zamarsk. Raczej powinniśmy się cieszyć, że dobrze się o nas mówi, niżeli źle. SOŁTYS Sołectwa Zamarski Klaudiusz Zawada
2018-12-17 20:03:49
bronek91: Szanowny skaldek, nie do końca mnie zrozumiałeś→ Swojej wypowiedzi nie odnoszę tylko i wyłącznie do konkretnego przypadku. Zwróciłem uwagę na SPOŁECZNY FAKT łączenia FUNKCJI DZIAŁACZA SPOŁECZNEGO z POLITYKIEM. Zasugerował przy tym potencjalne zagrożenia dla jakości życia politycznego. Twoim skaldek zdaniem to coś złego? DZIWIĘ SIĘ, iż potraktowałeś moje wcześniejsze wypowiedzi jako ATAK NA SWOJĄ OSOBĘ, DZIAŁALNOŚĆ I JAKĄKOLWIEK DEPRAWACJĘ, co można wywnioskować w oparciu o Twoją skaldek wypowiedź. (oczywiście przy założeniu, iż użytkownik nicku skaldek jest tożsamy z osobą za którą się podaje→ nie wnikam). Wprost przeciwnie, rysujące się z wypowiedzi użytkownika o nicku skaldek obawy, w odniesieniu do moich wcześniejszych wypowiedzi są całkowicie bezpodstawne.
2018-12-17 20:09:04
bronek91: Szanowny skaldek, zastanawia mnie DLACZEGO W JAKIKOLWIEK SPOSÓB POCZUŁEŚ SIĘ DOTKNIĘTY? Nie jest ważne KTO MÓWI tylko CO MÓWI, zatem podpieranie się o jakikolwiek autorytet w tym miejscu jest co najwyżej słabe. W pierwszej kolejności proponowałbym wziąć pod rozwagę, czy główny inicjator czuje się bardziej POLITYKIEM czy DZIAŁACZEM SPOŁECZNYM? Różnica ról społecznych jest zasadnicza podobnie jak i ukierunkowanie działalności.
2018-12-17 20:13:28
bronek91: Szanowny skaldek, w końcu, in abstracto, czy dla lokalnej społeczności nie byłoby lepiej gdyby np. wymienione przez Ciebie skaldek funkcje nie były piastowane przez różne osoby a nie przez jedną?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: