Szukają jubilatów

Złote Gody, czyli 50-lecie wspólnego pożycia małżeńskiego, to jubileusz szczególny. Dodatkowego prestiżu dodaje mu medal za długoletnie pożycie małżeńskie, stanowiący szczególne wyróżnienie dla osób, które przeżyły 50 lat w związku małżeńskim.

W większych miejscowościach wszczęcie procedury następuje na pisemny wniosek samych Jubilatów bądź członków ich rodzin. Jak informują Urząd Gminy w Zebrzydowicach,  pracownicy  urzędu  samodzielnie wyszukują Jubilatów na podstawie posiadanych rejestrów.  - Nie mniej jednak (po to by m. in. wykluczyć ewentualne pominięcie) zawsze istnieje możliwość, aby upewnić się, że wniosek o nadanie medalu, który nas dotyczy został wysłany. Dodatkowo prosimy, aby małżonkowie, którzy zawierali ślub poza naszą Gminą (w tym przypadku tutejszy USC nie dysponuje danymi) zgłaszali ten fakt w urzędzie, co pozwoli także w ich przypadku wystąpić z wnioskiem o medale.

Przypomnijmy, że medale  nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek przekazany przez Wójta Gminy za pośrednictwem Wojewody. Wniosek o nadanie medalu przedstawia się nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50 rocznicę zawarcia małżeństwa 

- Czas oczekiwania na medale wynosi ok. 6 miesięcy. W 2017 roku wydłużył się on do 8 miesięcy, tzn. tyle czasu potrzebuje Kancelaria Prezydenta na załatwienie wniosku.  W zależności od ilości par, które w danym roku obchodzą swój jubileusz, uroczystość uhonorowania medalami zwykle odbywa się dwa razy w roku. W związku z tym zdarza się, że w stosunku do części solenizantów ceremonia ma miejsce w roku następującym po roku, w którym para świętuje jubileusz, a więc z opóźnieniem, które wiąże się wyłącznie z tym, kiedy USC otrzyma medale  – wyjaśnia urząd.

(red/mat.pras.)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-12 10:37:30
as355: Czas oczekiwania na (medal) jak do specjalisty ,,,tylko nie jedna para zamieniła by ten medal za wizytę .A niektóre pary chciałyby żeby czas się cofnął o te 50 lat .No cóż mądrość przychodzi z wiekiem .Ale to se ne wrati .
2018-01-12 13:17:49
pantek: Kolejny kwiatek do tematu, czy Polska jest niby państwem. Jest ! Prawie 400 darmozjadów pracuje w Kancelarii; w 2016 roku ze średnią pensją ponad 10 tys. zł brutto. Średnia emerytura w Polsce w 2017 roku wyniosła 2131 zł. brutto. I kolejny kwiatek - zdymisjonowani ministrowi dostaną \"nagrody\"(na otarcie łez) po 30 - 40 tysiaków na łebka, czyli tyle, ile my z żoną razem emerytury za rok. Po moich 40 i żony 35 latach pracy. No cóż, żyjemy w niby państwie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją