Szlak przemysłowy połączył Goleszów, Jasienicę, Wędrynię i Nydek
Na wydarzeniu obecni byli między innymi wójt Goleszowa Sylwia Cieślar, wójt Jasienicy Janusz Pierzyna, radny i były wójt Wędryni Bogusław Raszka, starosta Nydku Marek Hota, a także Bogdan Kasperek, Marian Razima i Tomasz Balcar z euroregionu i Aneta Legierska, pełnomocniczka Marszałka Województwa Śląskiego.
Projekt objął cztery przedsięwzięcia. Pierwszym jest powstanie Ogrodu Tradycji w Jasienicy, stanowiącego część tamtejszego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w którym znajduje się ekspozycja dotycząca wynalazcy z naszego regionu - Józefa Bożka. W Wędryni z kolei zmodernizowane zostały zabytkowe XIX-wieczne piece wapienne, które pracowały do lat 60. ubiegłego wieku. Trzecią inwestycją była przebudowę nydeckiej "Drzewionki" - repliki zagrody ze stodołą i ogrodem, w której można znaleźć historyczną wystawę dotyczącą zaolziańskiej wsi. W Goleszowie natomiast powstała makieta dawnej cementowni, która znajduje się w tamtejszym GOK-u.
Warto dodać, że wymienione atrakcje po czeskiej stronie naszego regionu są już dostępne dla turystów. - Makieta w Goleszowie oraz Ogród Tradycji w Jasienicy także są już gotowe, ale z uwagi na prace towarzyszace - w ramach innych działań, takich jak remont Izby Oświęcimskiej oraz przenosiny Punktu IT w Jasienicy - te dwie atrakcje otwarte zostaną w marcu - mówi nam Bogdan Kasperek, dyrektor biura stowarzyszenia "Olza". W planach jest stworzenie specjalnego programu lojalnościowego, który ruszy na początku maja.
Warto przypomnieć, że wspólny projekt polsko-czeskich miejscowości ruszył w marcu 2019 roku. Łączny jego koszt nie przekroczył kwoty 900 tys. euro.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.