Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szkło, metal i drewno, czyli secesja w cieszyńskim Muzeum

Secesja i ceramika współczesna to dwa tematy, którym poświęcono aktualną wystawę w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Jak podkreśliła podczas zorganizowanego 17 czerwca wernisażu Irena Adamczyk, kurator ekspozycji, przedmioty z obu stylów dobrze ze sobą współgrają.

Na zaaranżowanej w Sali Rzymskiej wystawie obejrzeć można szkło czeskie i francuskie, wyroby metalowe niemieckie i austriackie oraz ekskluzywne wyroby z drewna palisandrowego z mosiężna inkrustacją z przełomu XIX i XX wieku. Charakterystycznymi cechami secesji są płynne, faliste linie, ornament roślinny i geometryczny, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka. I takie właśnie przedmioty podziwiać możemy na wystawie. Adamczyk przyznała, że secesja, gdy styl powstał i rozprzestrzeniał się w Europie, miała tyleż samo przeciwników, co zwolenników. Ci drudzy mówili, że jest to przywrócenie rzemiosłu artystycznemu świetności, powrót do rękodzieła, do szlachetnych materiałów i nawrócenie do natury w tym uprzemysłowionym już wtedy europejskim świecie.

W tym kontekście umieszczone w gablotach pośrodku sali eksponaty dobrze współgrają z otaczającą je współczesną ceramiką dr hab. Małgorzaty Skauba-Krętowicz, pracownika dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zwłaszcza, że prezentują najnowszą jej kolekcję która charakteryzuje się kroplą złota w każdej z prac.

Część secesyjna wystawy jest o tyle nietypowa, że jest pierwszą wystawą sztuki dawnej w cieszyńskim muzeum w 99 procentach składającą się z eksponatów wypożyczonych z prywatnych kolekcji. Ze zbiorów cieszyńskiej placówki pochodzi szklany francuski wazon z kolekcji doktora Bernacika i srebrna patera. - Zawsze robimy wystawy korzystając z własnych zbiorów, ewentualnie uzupełniamy jednym, dwoma eksponatami wypożyczonymi – mówi Adamczyk dodając, że tym razem jest inaczej, gdyż eksponatów z prezentowanej epoki w Cieszynie nie jest wiele. Wystawę oglądać można do 27 września w godzinach otwarcia Muzeum, czyli w okresie letnim trwającym od 1 marca do 30 września wtorek, czwartek, sobota, niedziela - wejście na ekspozycję o 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, środa, piątek - wejście na ekspozycję o 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00. poniedziałek – nieczynne.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: