Szewczyk nie zastąpi Szewczyka - Brenna

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, do 2 września 2017 roku samorządy miały czas na zmiany nazw ulic, rond, placów, pomników itp., których nazwy w jakiś sposób nawiązywały do ustrojów totalitarnych, w tym również do komunizmu. Jedną z ulic, której nazwa miała zostać zmieniona, była ulica Józefa Szewczyka w Brennej.

 

Józef Szewczyk, jako działacz Polskiej Partii Robotniczej, zgodnie z prawem patronem ulicy być nie może, w związku z czym nazwę ulicy należało zmienić. W tej sprawie głos zabrali mieszkańcy Brennej, a w szczególności osoby zamieszkałe przy rzeczonej ulicy. Zaproponowano zmianę z Józefa Szewczyka, działacza PPR, na Józefa Szewczyka, tym razem piłkarza.

- W związku z nazwą dekomunizacyjną, nazwa ulicy musiała zostać zmieniona. Postanowiliśmy więc przeprowadzić konsultacje społeczne w czasie których zaproponowano zmianę patrona ulicy na osobę o takim samym imieniu i nazwisku. Rada gminy przychyliła się do tej propozycji- poinformował w październiku Dariusz Jakubiec, naczelnik wydziału Inwestycji i Infrastruktury w gminie Brenna.

Pomysł wydawał się bardzo dobry, szczególnie z punktu widzenia mieszkańców i właścicieli firm, usytuowanych przy ulicy Szewczyka. Zmiana, jaka została zaproponowana, nie powodowała konieczności wymiany dokumentów. W tym wypadku taka wymiana zgodnie z prawem byłaby bezpłatna, jednak wciąż pociągałaby za sobą spore niedogodności dla mieszkańców.

Niestety, Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że zmiana taka jest działaniem pozornym, w związku z czym nie jest dopuszczalna. Chociaż Józef Szewczyk, czyli piłkarz urodzony w 1950 roku i powoływany do Reprezentacji Polski zgodnie z archiwami IPN-u nie był postacią w żaden sposób związaną z komunizmem, to osoby odpowiedzialne za wydanie decyzji w tej sprawie uznały, iż nie ma on żadnego związku z gminą.

W związku z tymi wątpliwościami postulat mieszkańców nie znalazł poparcia w Urzędzie Wojewódzkim. W Zarządzeniu Zastępczym Wojewody Śląskiego z dnia 9 marca 2018 roku  znalazła się decyzja o zmianie nazwy ulicy „Józefa Szewczyka”, położonej na terenie gminy Brenna na całym jej przebiegu na ulicę „Zielną”.

- W przedmiotowej sprawie Rada Gminy Brenna podjęła uchwałę z dnia 21 września 2017 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy Józefa Szewczyka na Józefa Szewczyka, którą Rada Gminy nie dokonała de facto żadnej zmiany nazwy, a jedynie pozostawiła dotychczasową nazwę ulicy Józefa Szewczyka. Wojewoda Śląski rozstrzygnięciem nadzorczym (…) stwierdził nieważność ww. uchwały. Należy wskazać, iż wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego powoduje utratę mocy obowiązującej uchwały ex tunc, co oznacza, że akt prawny jest nieważny od początku, tj. tak jakby uchwała Rady Gminy Brenna nigdy nie została podjęta. Wobec czego, na terenie Gminy Brenna nadal istnieje - tak jak to miało miejsce na dzień 2 września 2017 r. - ulica o nazwie: „Józefa Szewczyka” (…) Wobec zaistniałej sytuacji Wojewoda Śląski postanowił, iż nazwa ww. ulicy „Józefa Szewczyka” zostanie zmieniona na "Zielną". Nazwa ta będzie korelowała z tworzonym w sąsiedztwie wspomnianej ulicy Beskidzkim Domem Zielin „Przytulia” - w ramach rewitalizacji przedwojennego budynku Domu Młodzieży Katolickiej w Brennej – Uzasadnia Wojewoda Śląski.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-16 19:39:33
krzysztof.mm: I niech się młodzież na własne oczy i uszy przekona, niech na własnej skórze doświadczy co to znaczy k o m u n a.<br /><br />A jeśli tym otyłym lebiodom z puszką piwa w jednej lewej ręce i smartfonem w drugiej mało będzie nauki - proszę bardzo, już niedługo jeszcze raz będa mogli zagłosować na pisiznę.<br /><br />
2018-04-16 21:26:05
bronek91: A co wspólnego ma Adam Mickiewicz ze Skoczowem, Lech Kaczyński czy 3 Maj z Cieszynem, Ignacy Daszyński z Ustroniem czy Jagiellonowie z Kończycami Małymi??? Od nadawania nazw ulic jest Rada Gminy i tyle w temacie. <br /><br />Stanowisko wojewody można było przewidzieć.... Pozostaje jeszcze Sąd Administracyjny.... Jak ktoś z zainteresowanych ma chęci i możliwości, myślę iż warto spróbować. Można się powołać, iż stanowisko wojewody nadmiernie ingeruje w kompetencje gminy.... Plus, iż gmina uchwałę w sprawie zmiany nazwy wydała.... Można jeszcze podać wiele innych argumentów....
2018-04-16 21:37:17
Wyborca 456: Proponuję wszystkim tym urzędasom pozmieniać nazwy ulic przy których sami mieszkają i niech też sobie osobiście poganiają pozałatwiać wszelkie zmiany w dowodach, nipach i innych regonach. Może wtedy klupną się w to płaskie czółko, że może jednak nie warto innym rzucać kłod pod nogi i robić problemy z jakiejś nazwy ulicy. A jak nie mają się czym innym w tych wojewódzkich czy ipeenach zajmować to wysłać ich do sprzątania przydrożnych rowów - tyle tam śmieci po zimie.
2018-04-16 21:58:48
bronek91: \&quot;osoby odpowiedzialne za wydanie decyzji w tej sprawie uznały, iż nie ma on żadnego związku z gminą.\&quot;- cytat <br /><br />To niech te osoby wskażą podstawę prawną nakazującą, aby takowy związek był wymagany.... W końcu mają działać na podstawie i w granicach prawa;)
2018-04-17 00:36:31
krokusik: \&quot;W Zarządzeniu Zastępczym Wojewody Śląskiego z dnia 9 marca 2018 roku znalazła się decyzja o zmianie nazwy ulicy "Józefa Szewczyka", położonej na terenie gminy Brenna na całym jej przebiegu na ulicę "Zielną".\&quot; No brawo. Normalnie brawo. Nazwa mniej komunistyczna, ale za to \&quot;zioło\&quot;? To zemsta, czy wyraz głupoty? Mały napoleon z Żoliborza ma rację. Zmniejszać pensje. I wcale się mu nie dziwię. btw: bronek91 - zgadzam się z twoją wypowiedzią w 100%.<br />
2018-04-17 09:23:38
wranek: I pomyśleć, że za pięćset zyla wziątku i nieudanego żywota guru pisizmu żyjemy w znów w głębokiej komunie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją