Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szczepionki z nieba

Jak co roku, na wiosnę, rozpoczyna się akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Samoloty AN-2 zrzucać będą szczepionki z wysokości 200 metrów na pola, lasy i łąki, łącznie na teren ok. 10 tys. km2 spadnie ponad 200 tys. brunatnych kostek ze szczepionką.

Akcję doustnego szczepienia lisów wolnożyjących przeciw wściekliźnie organizuje się na terenie województwa śląskiego dwa razy w roku - na wiosnę i w jesieni. Wiosenna akcja prowadzona będzie w dniach 14-23.04.2013.

Jak wygląda szczepionka podawana zwierzętom? Zatopiona jest w specjalnej przynęcie o kwadratowym kształcie (ok. 40 mm długości na 12-14 mm wysokości). Przynęta pachnie zepsutą rybą, co bardzo silnie wabi lisy, które czują ten zapach nawet z 800 metrów. W środku przynęty zatopiona jest płynna szczepionka, umieszczona w szczelnej kapsułce z folii aluminiowej z napisem "Fuchsoral". Nie wolno jej dotykać! Lisy poczują nasz zapach i już szczepionki nie zjedzą. Jeśli już podnieśliśmy przynętę, nie powinniśmy się obawiać, nie jest szkodliwa, jeśli jednak mieliśmy kontakt ze szczepionką (zawiera osłabiony wirus wścieklizny), powinniśmy natychmiast umyć ręce w bieżącej wodzie z mydłem i pójść do lekarza.

Co, jeśli szczepionkę zje nasz pies, czy kot? Bez obaw, zarówno dla zwierząt wolnożyjących (np. saren, wilków itd.), jak i gospodarskich szczepionka jest nieszkodliwa (i nieskuteczna). Jednak zaleca się, by przez dwa tygodnie od zakończenia akcji nie wprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane objęte akcją.

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: