Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli nazywane jest również Uroczystością Objawienia Pańskiego. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. W tym roku stało się oficjalnie świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Jako dzień wolny od pracy obchodzony jest także między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji. W Polsce do 1960 roku 6 stycznia byl dniem wolnym od pracy.

Aby zrozumieć sedno tego święta należałoby sięgnąć do drugiego rozdział Ewangelii św. Mateusza. Znajdziemy tam informację o Mędrcach przybywających do Betlejem, aby złożyć hołd Jezusowi. Mędrców nazywa się Królami w związku z proroctwami Starego Testamentu

Dobrze znane są nam inicjały C+ M + B, które odczytuje się jako skrót od Christus mansionem benedicat – "Niech Chrystus błogosławi dom". Istnieje zwyczaj oznaczania drzwi mieszkań ich pierwszymi literami K + M + B na znak wiary, że mieszkający w nich chrześcijanie przyjęli narodzonego Jezusa Dla laika rozwiązaniem tego skrótu bywa proste – Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie. Niestety gdzieś zaciera się prawdziwe znaczenie tej inskrypcji.

Dzisiejszy dzień (6 stycznia) w którym obchodzimy święto Trzech Króli to jeden z trzynastu świątecznych dni w Polsce, kiedy obowiązuje zakaz pracy w sklepach i urzędach. Zakaz dotyczy pracowników etatowych, dlatego mniejsze sklepy mogą być otwarte, po warunkiem, że za kasą stanie właściciel. Możemy się więc spodziewać, że godziny pracy tych placówek mogą się różnić od pozostałych dni.

 

bsk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: