Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Święto Przemka i Mieszka

Październik to okres, w którym w wielu miejscach i środowiskach obchodzone jest święto drzewa. Wyznaczenie takiego święta dla dorosłych jest okazją do refleksji na temat drzew, bez których życie na naszej planecie byłoby niemożliwe, a często o tym zapominamy nie szanując ich.

 Dla młodzieży dodatkowo dzień taki jest doskonałą okazją, by lekcje przyrody przenieść w teren. Zamiast uczyć się w ławce, z podręcznika, jak odróżnić jeden gatunek drzewa od innego, młodzież ma okazję wyjść w teren i dowiedzieć się tego mając przed sobą żywe okazy. Taka lekcja w terenie nie tylko cieszy uczniów, ale odbywa się z pożytkiem edukacyjnym. Nie jest bowiem tajemnicą, iż wiedza pozyskana w sposób praktyczny jest trwalsza. Nie mówiąc o tym, że ciekawsza i bardziej interesująca ucznia. A gdy jeszcze temat omówi pasjonat danej dziedziny, uczniowie z pewnością zapamiętają z takiej lekcji wiele wiadomości.

Takim pasjonatem jest Jan Machała, przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie. Rokrocznie społecznie objeżdża szkoły powiatu z ciekawymi prelekcjami przyrodniczymi i właśnie lekcjami przyrody w terenie. We wtorek odwiedził szkołę w Kończycach. Udział wzięło ponad 50-ciu uczniów szkoły podstawowej w Kończycach pod opieką dyrektor Doroty Stoly.

- Przeszliśmy ze szkoły do legendarnych dębów będących pomnikami przyrody przy pałacu - Mieszka i Przemka, gdzie wygłosiłem półgodzinną prelekcje na temat historii miejsca oraz form ochrony przyrody.  Glos zabrali także wójt UG Hażlach Karol Folwarczny i Prezes Oddziału PTTK Jacek Tyczkowski, podkreślając znaczenie tego miejsca i jego walory przyrodnicze. Młodzież dokonała tez symbolicznego pomiaru drzew a następnie parkiem przez folwark, oglądając kolejne pomniki przyrody, dotarliśmy na boisko sportowe, gdzie przeprowadziłem konkurs wiedzy przyrodniczo-krajoznawczej. W imprezie brali tez udział członkowie KOP Sabina i Piotr. Sprzyjał słoneczny i ciepły dzień, wiec atmosfera była wspaniała relacjonuje Jan Machała.

    Młodzieży, która wzięła udział w konkursie wiedzy przyrodniczo-krajoznawczej, oprócz nagród ufundowanych przez Euregion OLZA i UG Hażlach należą się słowa uznania. Było to 12 osób. A oto zwycięzcy: 1. Dominika Lelakowka (kl.VI); 2. Natalia Jamroz (kl.VI); 3. Michał Klimosz (kl.V); 4. Jonasz Handzel (kl.IV); 5. Patryk Hanzel (kl.VI).

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: