Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świetlica jest, sołtys jest, Bładnice nie są zapomnianą wsią

Bładnice nie są już ''zapomnianą wsią''. Tak o sołectwie w gminie Skoczów mówił Franciszek Holeksa,ówczesny sołtys, kiedy starał się przekonać Radę Miejską, że inwestycja gminnych pieniędzy w to sołectwo jest potrzebna. Dziś w Bładnicach stoi zupełnie nowa świetlica, niestety sołtys otwarcia nie doczekał. Zmarł w czerwcu. Zastąpił go Jan Łomozik.
Żeby sołectwo mogło być zintegrowane potrzebne jest miejsce do spotkań. W Bładnicach mieszkańcy cieszą się z zupełnie nowej świetlicy.  –   Mam nadzieję, że tu będzie tętniło społeczne życie, że odbędzie się tu wiele imprez, a popołudniami będą odbywać się zajęcia. To ma być centrum wsi pulsujące życiem – mówiła Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. 
 
Budowa świetlicy wiejskiej w Bładnicach rozpoczęta została w lipcu 2011 r. Prace trwały do połowy kwietnia. Powierzchnia użytkowa budynku świetlicy to około 350 m kw. Jest w nim kilka pomieszczeń. Największa salka może pomieścić ponad 100 osób. –   To koniec pierwszego etapu realizacji tej inwestycji. Teraz trzeba ją jeszcze wyposażyć.  Priorytetem jest wyposażenie salki komputerowej, budowa boiska wielofunkcyjnego, ogrodzenia oraz  wykonanie oświetlenia terenu. To wszystko będzie realizowane w miarę możliwości finansowych gminy i możliwości pozyskania pieniędzy z funduszy unijnych – podkreślił Piotr Rucki, zastępca burmistrza Skoczowa. Na początek mieszkańcy dostali tablicę,komplety do gry w badmintona oraz piłki. Te prezenty, jak mówił „na parapetówę” przyniósł senator Tadeusz Kopeć oraz asystent posła Czesława Gluzy. 
 
Budowa świetlicy kosztowała 1,1 mln zł. 500 tys.zł gmina pozyskała z Regionalnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 
 
Otwarcie obiektu było jednym z punktów zebrania wiejskiego. Społeczność Bładnic musiała wybrać nowego sołtysa. Na stanowisko nowego sołtysa startował tylko jeden kandydat, który zdobył 37 z 40 ważnych głosów poparcia.  –  Mam nadzieję, że podołam – mówił Jan Łomozik po ogłoszeniu wyników.
Wyborom przyglądali się koledzy-sołtysi z pozostałych wiosek gminy Skoczów.  –  Na pewno to nie jest łatwa fucha, będzie musiał się sporo nauczyć – mówiła Marzena Konieczny, która pełni tę funkcję w Międzyświeciu od marca.  –  Teraz czeka go kupa roboty-tyle powiem – mówił Fryderyk Białoń, który sołtysuje w Kowalach już 35 lat. 
 
Dorota Kochman
 
źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: