Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Według danych, w Polsce bezpośredni problem autyzmu dotyczy około 30 tysięcy chorych, a także ich najbliższych. Specjaliści uważają, że obecnie co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Autyzm nie wiąże się z upośledzeniem umysłowym, a wręcz przeciwnie, chore osoby mają przeciętną lub ponad przeciętną inteligencję. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie.
Jak podaje Wikipedia, autyzm lub inaczej Spektrum autyzmu to szereg cech neurorozwojowych charakteryzujących się na ogół trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji oraz komunikacji społecznej, powtarzalnym i nieelastycznym zachowaniem, intensywnymi zainteresowaniami i nietypowymi reakcjami na bodźce sensoryczne. Powszechnie określa się je jako autyzm lub, w kontekście profesjonalnej diagnozy, jako zaburzenie ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorder – ASD).
Dokładne przyczyny autyzmu nie zostały jeszcze poznane, jednak coraz częściej zostają wyodrębnione czynniki ryzyka wystąpienia choroby. Naukowcy próbują ustalić przyczyny autyzmu poprzez zaburzenia prenatalne, przyjmowane leki przez matkę w trakcie ciąży, a nawet przez niektóre szczepienia dzieci. Do najczęstszych objawów należy zaburzenie w odbiorze świata przez zmysły chorego. Osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Chorzy tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od ludzi zdrowych. Osoby chore mają problemy z wyrażaniem emocji i budowaniem więzi między najbliższymi. Problemy z komunikacją prowadzą do niezrozumienia i osamotnienia psychicznego.
W społeczeństwie panują także krzywdzące stereotypy, które sprawiają, że osoby autystyczne napotykają wiele problemów w codziennym życiu. Odpowiednia wiedza dotycząca autyzmu zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób chorych. Dlatego w trakcie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizowane są wydarzenia integrujące osoby zdrowe i autystyczne. Stowarzyszenia działające na rzecz osób chorych starają się zbliżyć społeczeństwu problematykę autyzmu. W tym roku z uwagi na ogólnoświatowe zagrożenie epidemią koronawirusa obchody mają praktycznie domowy charakter. Nie organizowane są spotkania, koncerty, zajęcia skierowane zarówno dla tej grupy osób z niepełnosprawnością jak i dla osób pełnosprawnych, które często nie wiedzą czym jest ta choroba i jak się zachować w obecności takiego niepełnosprawnego. Całość obchodów i przekazywania informacji o autyzmie przeniosła się w tym roku do portali internetowych, społecznościowych na których można dowiedzieć się więcej o tej chorobie.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.