Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Światowy Dzień Krwiodawstwa

Pod datą 14 czerwca w kalendarzu „świąt nietypowych” możemy przeczytać, że dzisiaj jest m.in. obchodzony Światowy Dzień Krwiodawstwa. Jest to wydarzenie dedykowane wszystkim dobrym ludziom, którzy oddają swoją krew potrzebującym. World Blood Donor Day obchodzimy 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi.

Święto ustanowiono w 2004 aby uhonorować wszystkich ludzi którzy bezinteresownie dzielą się z potrzebującymi darem życia jakim jest krew-HONOROWYCH DAWCÓW KRWI. Propagowanie tego dnia ma także zwiększać świadomość społeczeństwa jak bezcenne jest oddawanie krwi i zachęcić do jej oddawania. Bez HONOROWEGO KRWIODAWSTWA bez armii ludzi dobrowolnie i bezpłatnie oddających krew nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji, leczyć oraz ratować ludzi.

Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.

Jeżeli ukończyłeś 18 r. życia, a nie przekroczyłeś 65 r. życia, jeżeli jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy, jeżeli czujesz się zdrowy, Jeżeli w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami kraju, nie miałeś kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną, jeżeli taka jest twoja decyzja możesz oddać jednorazowo krew lub zostać honorowym dawcą krwi.

Wszystkim honorowym krwiodawcom składamy dzisiaj serdeczne podziękowania jak i wyrazy uznania za godną naśladowania postawę dzięki której można ratować życie ludzkie. Dziękujemy państwu za ten dar życia

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-14 14:20:48
biuro@chmiel-bis.pl: Brawa dla KRWIODAWCÓW!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: