Światowy Dzień Jąkających się
Warto wiedzieć – dzisiaj (22 października) obchodzimy Światowy Dzień Jąkających się. Dzień ustanowiono podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu, w roku 1998, a wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem i jego złożoność.
Przerywana, nieregularna mowa, urywane słowa, unikanie kontaktu wzrokowego i niepewność – to tylko zewnętrzne objawy, charakterystyczne przy jąkaniu. O wiele większe przeżycia rozgrywają się we wnętrzu osoby, która chce się komunikować i ma z tym problemy.
- Jąkam się odkąd pamiętam. Na początku nie stanowiło to dla mnie problemu, dopiero w szkole, kiedy musiałam odpowiadać ustnie na pytanie nauczyciela zaczęły się się moje dramaty. Klasa się ze mnie podśmiewała, a ja zaczęłam się wycofywać z tej szkolnej społeczności – mówi pani Marta mieszkanka Cieszyna.
Jąkający często o swoim problemie mówią bardzo niechętnie. Zresztą po, co mają nazywać rzecz po imieniu, wystarczy, że się odezwą i każdy i tak się zorientuje.
- Problem jąkania jest na tyle złożony, że ciężko jest sobie go uzmysłowić będąc osobą nie jąkającą się –mówi pan Zbigniew, który cierpi na zaburzenia mowy – sam niejednokrotnie spotkałem się z wieloma nieprzyjemnościami i niewybrednymi komentarzami. Irytowało mnie i wyprowadzało z równowagi, kiedy ktoś zniecierpliwiony moją wypowiedzią próbował za mnie dokończyć zdanie. Dzisiaj na swój problem patrzę już inaczej, z pewnych sytuacji nauczyłem się śmiać.
Badania statystyczne podają, że na świecie jąka się ok. 40 mln. ludzi, warto więc zwrócić uwagę na skalę problemu, na moment przystanąć i spróbować zrozumieć, 22 października to dobra okazja ku temu.
BSK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
