Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Światowy Dzień Jąkających się

Warto wiedzieć – dzisiaj (22 października) obchodzimy Światowy Dzień Jąkających się. Dzień ustanowiono podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu, w roku 1998, a wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem i jego złożoność.

Przerywana, nieregularna mowa, urywane słowa, unikanie kontaktu wzrokowego i niepewność – to tylko zewnętrzne objawy, charakterystyczne przy jąkaniu. O wiele większe przeżycia rozgrywają się we wnętrzu osoby, która chce się komunikować i ma z tym problemy.

- Jąkam się odkąd pamiętam. Na początku nie stanowiło to dla mnie problemu, dopiero w szkole, kiedy musiałam odpowiadać ustnie na pytanie nauczyciela zaczęły się się moje dramaty. Klasa się ze mnie podśmiewała, a ja zaczęłam się wycofywać z tej szkolnej społeczności – mówi pani Marta mieszkanka Cieszyna.

Jąkający często o swoim problemie mówią bardzo niechętnie. Zresztą po, co mają nazywać rzecz po imieniu, wystarczy, że się odezwą i każdy i tak się zorientuje.

- Problem jąkania jest na tyle złożony, że ciężko jest sobie go uzmysłowić będąc osobą nie jąkającą się –mówi pan Zbigniew, który cierpi na zaburzenia mowy – sam niejednokrotnie spotkałem się z wieloma nieprzyjemnościami i niewybrednymi komentarzami. Irytowało mnie i wyprowadzało z równowagi, kiedy ktoś zniecierpliwiony moją wypowiedzią próbował za mnie dokończyć zdanie. Dzisiaj na swój problem patrzę już inaczej, z pewnych sytuacji nauczyłem się śmiać.

Badania statystyczne podają, że na świecie jąka się ok. 40 mln. ludzi, warto więc zwrócić uwagę na skalę problemu, na moment przystanąć i spróbować zrozumieć, 22 października to dobra okazja ku temu.
 

BSK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: