Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Świadectwo z Żywocic

W tym roku, w sierpniu mija 80 lat od największej zbrodni wojennej na Śląsku Cieszyńskim – w Żywocicach doszło do egzekucji lokalnych mieszkańców. Niemcy zamordowali 36 cywili. By upamiętnić te wydarzenia Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie przygotowało reedycję książki czeskiego historyka Mečislava Boráka „Svědectví ze Životic”, wydanej przez Muzeum Těšínska ponad 20 lat temu.

Niemal 80 lat temu, w Żywocicach, miała miejsce największa wojenna zbrodnia na Śląsku Cieszyńskim - 6 sierpnia 1944 roku Niemcy zastrzelili 36 cywilnych mieszkańców Żywocic oraz okolicznych miejscowości - zwykłych mieszkańców Żywocic, Suchej Dolnej i Górnej oraz Cierlicka Dolnego. Wśród ofiar było 28 Polaków i 8 Czechów w wieku od 16 do 59 lat.

Projekt Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie

Z okazji nadchodzącej 80-tej rocznicy tragedii Żywocickiej (1944) Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie w 2022 roku przygotowało reedycję książki czeskiego historyka Mečislava Boráka „Svědectví ze Životic”, wydanej przez Muzeum Těšínska ponad 20 lat temu. Pod koniec roku 2023 dokończono tłumaczenie książki z języka czeskiego na język polski oraz prace redakcyjne. Muzeum Těšínska ma zaszczyt przedstawić Państwu polską wersję książki M.Boráka pod nazwą „Świadectwo z Żywocic”. Zapraszamy.

Autor, opierając się na rzetelnych studiach dokumentów z czasów okupacji Śląska Cieszyńskiego oraz licznych przeprowadzanych naukowych badaniach archiwalnych i terenowych, opisuje przebieg wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu 1944 roku w Żywocicach (Životice, obecnie cześć miasta Havířov). Gestapowcy zamordowali wówczas 36 obywateli Żywocic oraz okolicznych miejscowości.

Wnikliwe badania Boráka

Książka historyka Mečislava Boráka (1945-2017), czołowego eksperta zajmującego się badaniami, dotyczącymi represji politycznych i zbrodni wojennych w nowożytnej historii Europy Środkowej, przedstawia tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w niewielkiej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim we wczesnych godzinach rannych 6 sierpnia 1944 roku. Autor, na podstawie wnikliwych badań zachowanych źródeł, autentycznych zeznań świadków i ocalałych, rekonstruuje w szerszym kontekście zabójstwo 36 mężczyzn, dokonane w odwecie za krwawy atak partyzantów AK na gestapowców w jednej z karczm w Żywocicach. Publikację uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny, w tym mapy, fotografie z epoki i reprodukcje różnych dokumentów.

Dołączono także biografię autora, prezentującą wszystkie jego najważniejsze prace i podsumowującą obszerną bibliografię, w której starał się uchwycić burzliwe losy ludzi dotkniętych konfliktami wojennymi oraz ideologią dyktatur nazistowskich Niemiec i stalinowskiego Związku Radzieckiego.

Prezentacja książki i wystawa okolicznościowa

Prezentacja odbędzie się w dniu 07.02.2024 r.  o godzinie 10:00,  w sali prelekcyjnej Muzeum przy ul. Hlavní (Głównej) w Czeskim Cieszynie (3 piętro). Obecna będzie tłumaczka Irena Adamczyk, redaktor Radim Jež, dyrektor MT Zbyšek Ondřeka, dyrektor MSC Irena French, liczymy również na obecność Pani Konsul Izabelli Wołłejko-Chwastowicz. Wydanie książki zrealizowano przy wsparciu finansowym Kraju Morawsko-Śląskiego oraz Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie.

Prezentacji książki  będzie towarzyszyć również prezentacja wystawy okolicznościowej „Svědectví ze Životic / Świadectwo z Żywocic”, przygotowanej przez Muzeum Těšínska z okazji 80-tej rocznicy tragedii żywocickiej. Wystawę prezentuje Muzeum Těšínska w formie 14 dwujęzycznych czesko-polskich paneli. Przygotowano ja w oparciu o ww wydawnictwa przy wykorzystaniu opublikowanych fotografii, map oraz dokumentów. Wystawę będzie można obejrzeć w Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie, w filii Muzeum w Żywocicach, później będzie można ją wykorzystać np. podczas prelekcji w szkołach, bibliotekach miejskich itp.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-07 11:54:21
koszor: A gdzie będzie można ja kupić? Czy jest dostępna w MSC? Dziękuję!
2024-02-24 21:46:23
L.M.: Książka jest do kupienia w kasie Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: