Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Błogocka otwarta

Po 14 latach od osunięcia się części ul. Błogockiej w Cieszynie znów można przejechać ta ulicą. Dziś (06.02.2023) oficjalnie ją otwarto.

2010. Osuwisko

Przypomnijmy w maju 2010 roku doszło do osunięcia sporej części ul. Błogockiej. Została zniszczona nie tylko kanalizacja czy wodociąg, ale i nawierzchnia drogi na odcinku 300 m, w rezerwacie przyrody ze skarpy zsunęły się tony ziemi wraz z drzewami. Pisaliśmy: Osunięcie ziemi na Błogockiej 

2017-2019. Prace projektowe

W początkach 2017-18 roku udało się pozyskać środki w wysokości 85 tysięcy złotych na dokumentację geologiczną. Następnie, w 2019 roku, rozpoczęto prace nad dokumentacją projektową. Kolejnym krokiem było przystąpienie do zabezpieczenia terenu w ramach zadania inwestycyjnego pt. „Zabezpieczenie i stabilizacja kompleksu osuwiskowego przy ul. Błogockiej w Cieszynie”, co miało miejsce w 2022 roku. Pisaliśmy: Co z osuwiskiem na Błogockiej?  Zabezpieczą osuwisko

2022. Zabezpieczenie skarpy

Zakres prac obejmował odcinek od skrzyżowania z ul. Prusa do skrzyżowania z ul. Sikorskiego.

Roboty konstrukcyjne obejmowały wykonanie 17 segmentów 12 metrowych, w ramach których wykonano 120 szt. 18-metrowych pali wraz z kotwieniem i żelbetowym oczepem.

Roboty konstrukcyjne obejmowały wykonanie 17 segmentów o długości 12 metrów, podczas których zamontowano 120 sztuk pali żelbetowych o długości 18 metrów, wraz z kotwieniem i żelbetowym oczepem. Ze względu na dużą niestabilność gruntu, zabezpieczono skarpę nad ul. Błogocką, stosując gwoździe gruntowe o długości 12,0 m i 6,0 m, oraz system siatek z drutu stalowego. Dodatkowo, pod siatką ułożono matę przeciwerozyjną oraz wykonano dreny wgłębne wiercone odprowadzające wodę gruntową z obszaru zabezpieczonego.

2023. Finał prac

Finalny etap prac obejmował odbudowę drogi, włączając w to wykonanie drenażu francuskiego, podbudowy pod nawierzchnię asfaltową, chodników i zjazdów z kostki betonowej, montaż krawężników i ścieku, nawierzchni asfaltowej, lamp oświetleniowych oraz bariery na oczepie. Pisaliśmy: Umowa na budowę drogi ul. Błogocka podpisana

Ponadto, w trakcie robót, wykonano nowe odcinki sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej, elektrycznej i telekomunikacyjnej. Ostateczny odbiór robót odbył się 22 grudnia 2023 roku.

Koszt robót

Całkowite finansowanie na ten cel udało się pozyskać z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwanie. Środki te wykorzystano na wykupy nieruchomości oraz wykonanie wszystkich prac budowlanych, w tym rozbiórkę budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Całkowity koszt prac przekroczył 16 milionów złotych, przy czym wartość tylko ostatnich prac, obejmujących budowę drogi, przekroczyła 4 miliony złotych.

 

NG/mat.pras.[UM Cieszyn]

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-06 21:50:27
Leszek86: A szynę tramwajową też tam wsadzili czy takie "udogodnienia" tylko dla pieszych? XD
2024-02-06 21:53:16
Ginol: Były komentarze i cenzura działa
2024-02-07 08:15:36
Mach: IMB ze Skoczowa wykonało świetną robotę na ul. Błogockiej, która przez lata była nie do wyremontowania. Szybko i sprawnie. Moje uznanie . Pan śp. Antoni Kratki zbudował świetną firmę, i przekazał ją w godne ręce. Moje gratulacje.
2024-02-07 08:56:10
Jakkolwiek Żywy : To, że wreszcie pojawił się ten odcinek jako alternatywa dla bardzo niebezpiecznej dla pieszych i zbyt wąskiej dla wielu pojazdów lub ich kierowców serpentyny do ul. Sikorskiego, to oczywiście dobrze. Niedobrze natomiast, że mało używana przez te wszystkie lata Blogocka stała się de facto ulicą - parkingiem na prawie całej długości, co powoduje, że jadąc od strony Łyska mamy do wyboru albo przejazd niebezpieczną serpentyną do w miarę bezzatorowej ul. Sikorskiego prowadzącej wprost do ronda albo przejazd na wprost nowym dobrze wykonanym odcinkiem do zbyt wąskiej poprzez zaparkowane wszędzie pojazdy, a przez to niebezpiecznej Blogockiej albo też mix w postaci przejazdu od Blogockiej do Sikorskiego uliczką znajdującą się zaraz za przebudową, która jest już kompletnie zabita parkującymi autami, a na obu końcach widoczność na wyjazdy z niej jest mierna, nie ustawiono tam luster, czyli też kicha. Więc zastanawiam się, czy magistrat ma jakiś pomysł na ten galimatias, na przykład w postaci zmiany zasad pakowania przy Blogockiej, by dało się nią normalnie jeździć?
2024-02-07 12:43:15
Wiederholec: Jakkolwiek Żywy przeczytałem na profilu Pani Burmistrz na Facebooku jej wpis w którym poinformowała, że nie zamierza nic robić w temacie parkowania samochodów na Błogockiej i poleciła wzywanie Straży Miejskiej w przypadku źle zaparkowanych samochodów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: