Cieszyn: Błogocka otwarta
2010. Osuwisko
Przypomnijmy w maju 2010 roku doszło do osunięcia sporej części ul. Błogockiej. Została zniszczona nie tylko kanalizacja czy wodociąg, ale i nawierzchnia drogi na odcinku 300 m, w rezerwacie przyrody ze skarpy zsunęły się tony ziemi wraz z drzewami. Pisaliśmy: Osunięcie ziemi na Błogockiej
2017-2019. Prace projektowe
W początkach 2017-18 roku udało się pozyskać środki w wysokości 85 tysięcy złotych na dokumentację geologiczną. Następnie, w 2019 roku, rozpoczęto prace nad dokumentacją projektową. Kolejnym krokiem było przystąpienie do zabezpieczenia terenu w ramach zadania inwestycyjnego pt. „Zabezpieczenie i stabilizacja kompleksu osuwiskowego przy ul. Błogockiej w Cieszynie”, co miało miejsce w 2022 roku. Pisaliśmy: Co z osuwiskiem na Błogockiej? Zabezpieczą osuwisko
2022. Zabezpieczenie skarpy
Zakres prac obejmował odcinek od skrzyżowania z ul. Prusa do skrzyżowania z ul. Sikorskiego.
Roboty konstrukcyjne obejmowały wykonanie 17 segmentów 12 metrowych, w ramach których wykonano 120 szt. 18-metrowych pali wraz z kotwieniem i żelbetowym oczepem.
Roboty konstrukcyjne obejmowały wykonanie 17 segmentów o długości 12 metrów, podczas których zamontowano 120 sztuk pali żelbetowych o długości 18 metrów, wraz z kotwieniem i żelbetowym oczepem. Ze względu na dużą niestabilność gruntu, zabezpieczono skarpę nad ul. Błogocką, stosując gwoździe gruntowe o długości 12,0 m i 6,0 m, oraz system siatek z drutu stalowego. Dodatkowo, pod siatką ułożono matę przeciwerozyjną oraz wykonano dreny wgłębne wiercone odprowadzające wodę gruntową z obszaru zabezpieczonego.
2023. Finał prac
Finalny etap prac obejmował odbudowę drogi, włączając w to wykonanie drenażu francuskiego, podbudowy pod nawierzchnię asfaltową, chodników i zjazdów z kostki betonowej, montaż krawężników i ścieku, nawierzchni asfaltowej, lamp oświetleniowych oraz bariery na oczepie. Pisaliśmy: Umowa na budowę drogi ul. Błogocka podpisana
Ponadto, w trakcie robót, wykonano nowe odcinki sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej, elektrycznej i telekomunikacyjnej. Ostateczny odbiór robót odbył się 22 grudnia 2023 roku.
Koszt robót
Całkowite finansowanie na ten cel udało się pozyskać z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwanie. Środki te wykorzystano na wykupy nieruchomości oraz wykonanie wszystkich prac budowlanych, w tym rozbiórkę budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Całkowity koszt prac przekroczył 16 milionów złotych, przy czym wartość tylko ostatnich prac, obejmujących budowę drogi, przekroczyła 4 miliony złotych.
NG/mat.pras.[UM Cieszyn]
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.