Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kino ma problemy

Kierownik Kina Piast w Cieszynie zwrócił się do samorządu o zgodę na roczne zwolnienie z podatku od nieruchomości. Powodem jest mniejsza liczba widzów i rosnące koszty utrzymania obiektu. Decyzję w tej sprawie ma podjąć Rada Miasta.

Tradycyjne kino

Marek Mendroch, kierownik cieszyńskiego kina powiedział w rozmowie z naszym portalem, że decyzja miasta zwalniająca na rok z podatku, pozwoli instytucji utrzymać płynność finansową w wydatkach. - Złożyłem do miasta sprawozdanie z działalności kina w ciągu ostatnich czterech lat i przedstawiłem wyniki finansowe. Chcę w ten sposób  zwrócić również uwagę na to, że mamy problemy. Nie chcę, aby nagle  doszło do sytuacji, że będę musiał obiekt zamknąć wyjaśnił.

Kierownik dodał, że spadek liczby widzów to efekt nie tylko otwarcia w Cieszynie galerii handlowej, w której znajduje się sieć znanych kin. Do mniejszej frekwencji przyczyniła się również pandemia koronawirusa. Jednocześnie zaznaczył, że w czasie   epidemii nie korzystał z żadnych miejskich dotacji. - Nawet jak kino było zamknięte regularnie płaciliśmy czynsz i podatekpodkreślił.

Marek Mendroch przyznał, że nie może ścigać się z siecią kin, ponieważ nie ma możliwości grania takiej liczby seansów dziennie, jak konkurencja.  - Większość widzów naszego kina to rodziny, albo osoby w wieku powyżej 30 lub 40 lat, które wybierają filmy w kinie tradycyjnym, gdzie nie są kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut przed każdym seansem bombardowane głośnymi reklamami. Repertuar też układamy specjalnie pod taką widownię powiedział kierownik. 

Burmistrz apeluje

W mediach społecznościowych Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, zaapelowała, aby mieszkańcy chodzili do kina. - Tutaj również nie czynsz gra główną rolę, a koszty energii i spadek zainteresowania widzów. Właściciel walczy, ale wiele zależy od nas.. Mieszkanki i mieszkańcy (...) chodźmy do kina - napisała.

Burmistrz podkreśliła, że wniosek kierownika kina może rozpatrzyć wyłącznie Rada Miejska. - Kierownik powiedział, że po pandemii ludzie powoli wracają do kina. Nie  jest to  jednak szybki proces, dlatego zwrócił się do nas z prośbą o zwolnienie z podatku powiedziała.

W postach pod wpisem burmistrz ludzie zwracali uwagę na to, czego nie ma w Kinie Piast. To m.in. : brak możliwości kupienia biletu online, brak możliwości płacenia kartą. Rodzice podkreślają także, że należałoby zmienić godziny seansów dla dzieci z porannych i wczesnodopołudniowych na popołudniowe. Wprowadzenie zmian może sprawić, że więcej osób zacznie przychodzić na seanse.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

18
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-06 21:20:25
mako: Mam nadzieję, że Rada nie zawiedzie mieszkańców.
2024-02-06 21:45:48
perpetua: Ratusz wydaje dosłownie miliony co roku na dotowanie różnych instytucji i przybudówek. W tym takich co mają teoretycznie kulturowy charakter, a w praktyce są dla mieszkańców albo nieciekawe albo niedostępne. Pytanie czy Cieszyn stać na kino Piast brzmi w tym kontekście dosyć ciekawie uważam.
2024-02-06 21:47:13
malpas: Brakuje kawiarni, a miejsce jest po starej wypożyczalni VHS. Dzieciaki niech sobie kupią popcorn czy coś do picia. Zróbcie promki na bilety i wymieńcie fotele. Niech jest ich mniej, ale niech wygodnie się siedzi przez cały seans. Weźcie przykład z małego kina w Skoczowie.
2024-02-07 08:00:37
GrzegorzGerłowski: Skoro inne instytucje na „K" są w ogóle zwolnione z podatków, to dlaczego to jedno Kino nie mogłoby być jednorazowo? A co z festiwalami?
2024-02-07 09:17:06
Jakkolwiek Żywy : To nie kino tylko cały Cieszyn ma problemy. Raj dla emerytów górniczych i mundurowych, koszmar dla tych, którzy muszą tu pracować na swoje utrzymanie. Ludzi wykształconych, wychowanych na dawnych klubach filmowych nie brakuje. Tylko jak chodzić do kina, nawet tego świetnie z przeszłości znanego, jeśli w tej cieszyńskiej Polsce B proponuje im się wynagrodzenia na poziomie minimalnego lub tylko nieco powyżej? Jeść trzeba, opłacić rachunki. Lubisz kino, teatr i koncerty, to migrujesz do innego miasta, gdzie szybko się okazuje, że twoje kwalifikacje są warte dwa lub trzy razy tyle, co w Cieszynie. Przez te wszystkie ostatnie dekady urzednicy nie zrozumieli, że nie wystarczy mieć trochę handlu przygranicznego i miejsc pracy na liniach produkcyjnych, zresztą i tak głównie w Czechach, żeby to miasto mogło przeżyć jako ten Cieszyn, który znamy sprzed lat.
2024-02-07 09:22:36
Ondraszek: Z całą sympatią dla tego Pana, bo nie jest łatwo , wierzę, ale zarządzanie trochę tam kuleje. Nie można zapłacić kartą, informacja i promocja też nie jest zbyt udana. Ostatnio ja, i nie tylko ja, chciałem wybrać się na przegląd filmowy, szukałem informacji na fb, ukazała się gdy już przegląd się rozpoczął, może to wina pozycjonowania, nie wiem, ale bez promowania działań dziś nic się nie utrzyma, takie mamy już czasy. Fajnie jest w "starym kinie" ludzie doceniają to, że nie ma pół godziny reklam i zapachu smażonego oleju, ale może trzeba dostosować godziny seansów, informacje o repertuarze, udogodnienia płatności i wszystko to, co współcześnie jest już normą dla klienta.
2024-02-07 11:28:36
leson: kino powinno być częścią Ośrodka Kultury, tylko wtedy pracownicy Ośrodka Kultury nie mieliby tyle czasu na kawusię
2024-02-07 15:09:28
miriam11: No to , po księgarni teraz kino. Kto następny ??? Kogo ratować?
2024-02-07 17:17:25
Marx.: jakie to szczęście że mieszkanie i życie w Cieszynie nie jest przymusowe
2024-02-07 17:58:57
Adam111: malpas: A ja się cieszę, że w Naszym kinie nie śmierdzi popcornem, bo ludzie nie potrafią wytrzymać dwóch godzin bez żarcia. Żenada.
2024-02-07 18:02:10
AntyklerForte+: Niech będzie pochwalony każdy wydojony. @GrzegorzGerłowski: poruszył Sz. Pan b. ważną kwestię. Oto mamy co roku wielomiliardowe dotacje z naszych podatków dla kościoła katolickiego, instytucji obciążonej lawiną oskarżeń o najcięższe zbrodnie i z historią, która jest jedną wielka księgą hańby. I mamy takie instytucje jak cieszyńskie kino, na którego utrzymanie brakuje przysłowiowych paru groszy. Coś jest nie tak w tym państwie. Pora odpędzić od koryta fałszywych proroków, kapłanów Belzebuba, wilki w owczych skórach i w sutannach. Powinno starczyć na kino i jeszcze coś zostanie. W wielu krajach kler utrzymuje się z pracy własnych rąk. Czy ten polski ma dwie lewe? Z Panem Bogiem. Bóg zapłać za uwagę.
2024-02-07 21:14:40
Marx.: Członkowie dwutygodniowego "rządu" Morawieckiego otrzymali wynagrodzenia w łącznej wysokości blisko 785 tysięcy złotych. Do tego ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wysokości prawie 534 tysięcy złotych. Morawiecki otrzymał za te 2 tygodnie wynagrodzenie w wysokości 35 tysięcy złotych brutto. Jakieś pytania?
2024-02-07 21:15:51
miriam11: Adamie a na co chodzisz z rodziną do kina? Jaki film urzekł ciebie i twoją rodzinę w ostatnim czasie? A kiedy to ostatnio kupiłeś książkę w Piastowskiej?
2024-02-07 21:23:37
Marx.: 6,5 mln złotych z Funduszu Sprawiedliwości trafiło do krakowskiego stowarzyszenia im. Juliusza Lea. Organizacja rozpłynęła się w powietrzu. Działała nieco ponad dwa lata i zajmowała się prowadzeniem portali z ultraprawicową publicystyką. W ramach programu "przeciwdziałania przyczynom przestępczości" organizacja otrzymała od Ziobry 6,5 miliona złotych. Stowarzyszenie powstało w styczniu 2020 roku, a już w sierpniu 2022 roku zostało zlikwidowane. miriam - coś chcesz dodać?
2024-02-08 06:52:07
Adam111: A co ma piernik do wiatraka. Stwierdzam tylko fakt, że jeśli ten sam film jest wyświetlany w Kinie Piast i w Cinema City, to wybieram Nasze małe kino, gdzie nikt nie katuje mnie przez pół godziny reklamami i gdzie nie śmierdzi popcornem.
2024-02-08 07:08:52
perpetua: Kto tu porównuje kino cieszyńskie ze skoczowskim niech wie, że skoczowskie jest częścią jednostki budżetowej, miejskiego centrum kultury. W Cieszynie wydają od lat miliony na co innego, na przykład na wypasioną straż miejską. Na kino ratuszowi zawsze brakuje. Pamiętacie, jak za czasów Ficka wygoniono z Cieszyna Romana Gutka i jego festiwal "Era Nowe Horyzonty"? To jakaś fobia jest, alergia na kino w tym ratuszu. Dlaczego? A bo od lat tylko czekają urzędasy aby móc tam się wprowadzić, oczywiście po remoncie za ciężkie miliony. Tak się sprawy mają. Tak samo w Skoczowie rak biurozy zaatakował największą kamienicę na rynku.
2024-02-08 17:10:36
miriam11: A nic, tak tylko żem pytoł. Bo jo (chyba) od 3 roków niebył Bo NIMA NA CO!!!! Jak żem poszedł na polskom " komedie" to żech w połowie wyszedł taki poziom to miało.
2024-02-08 17:13:04
miriam11: A przepraszam byłem ostatnio jakiś polski "szpiegowski" Doppel... coś tam, qrwa beczeć mi się chciało.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: