Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świadczenie uzupełniające 500 plus – podwyższone kryterium

Od 1 października 2019 r. osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą otrzymać świadczenie uzupełniające na pokrycie kosztów związanych z pielęgnacją, rehabilitacją czy opieką medyczną. Osoba, która spełnia kryteria dochodowe oraz inne warunki ustawowe może otrzymać maksymalnie 500 zł świadczenia. Kryterium dochodowe w tym przypadku wynosi 1100 zł brutto aby otrzymać maksymalną kwotę świadczenia. Osoby, które otrzymują kwotę powyżej 1100 zł, a nie mniej niż 1600 zł brutto świadczenie uzupełniające mają wypłacane pomniejszone o kwotę przekraczającą 1100 zł.

Od 1 marca nastąpi waloryzacja rent i emerytur, która wyniesie nie mniej niż 70 zł brutto. Od tego samego dnia, z uwagi na waloryzację, będzie również wyższe kryterium dochodowe dla osób pobierających świadczenie uzupełniające w wysokości do 500 zł. Z 1600 zł zostanie ono podniesione na 1700 zł brutto.

Osoby już pobierające świadczenie uzupełniające, nie będą musiały wykonywać dodatkowych czynności ani składać dodatkowych dokumentów, kwota świadczenia zostanie podniesiona automatycznie.

Świadczenie jest adresowane wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Świadczenie przysługuje osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub też łączna wysokość brutto tych świadczeń, z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych, po dokonaniu ustawowych wyłączeń, nie przekroczy 1600 zł, a od 1 marca 2020 r. 1700 zł.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: