Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sukcesy 'naszych' w konkursie

Śląsk Cieszyński górą w finale 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Odbywający się od 1953 r. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, prowadzony pod kuratelą Towarzystwa Kultury Teatralnej, należy do najbardziej prestiżowych spośród konkursowych imprez kulturalnych, związanych z amatorskim ruchem teatralnym w Polsce.

Wśród 63 osób, które w bieżącym roku zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału 57 już Konkursu Recytatorskiego, znalazło się aż dwóch mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Złożyło się przy tym, że obaj finaliści – Władysław Kristen – emerytowany górnik oraz 24-letni Maciej Cymorek mieszkają w Czeskim Cieszynie. Wzięcie udziału w finale ogólnopolskim Konkursu Recytatorskiego wiąże się z długą drogą eliminacji, począwszy od powiatowych, które od lat współorganizowane są przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, poprzez rejonowe w Bielsku-Białej organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury i wreszcie wojewódzkie – przeprowadzane w Katowicach przez tamtejszy oddział Towarzystwa Kultury Teatralnej.

W tym roku krajowy finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbył się w mazowieckiej Ostrołęce w dniach pomiędzy 14 i 17 czerwca. Pan Maciej Cymorek wystąpił w kategorii recytatorskiej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, natomiast pan Władysław Kristen – w kategorii recytatorskiej osób dorosłych.

Wyjątkowa interpretacja poezji Wisławy Szymborskiej przyniosła utalentowanemu Maciejowi Cymorkowi pierwsze miejsce. Natomiast Władysław Kristen, jako miłośnik twórczości Adama Mickiewicza dynamicznym wykonaniem Koncertu Jankiela z Pana Tadeusza, podbił zarówno serca zgromadzonej w ostrołęckim Klubie „Oczko” wzruszonej publiczności, która nieomal niemilknącymi brawami dziękowała za szczególne przeżycia, jak i znalazł wysokie uznanie jury konkursowego złożonego z wykładowców szkół teatralnych, otrzymując nagrodę za wyjątkową interpretację poezji naszego wieszcza narodowego.

(tekst nadesłany)
Łukasz Konarzewski- obserwator finału 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego z ramienia Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: