Stypendia po nowemu
Uproszczenie procedury dokumentacyjnej, zapewnienie pełnej ochrony danych osobowych stypendystów oraz zastosowanie punktowego systemu ocen, który pozwoli na lepszą weryfikację i transparentną ocenę studentów ubiegających się o stypendia - to mają być główne atuty uruchomienia Zintegrowanego Elektronicznego Systemu Stypendialnego (ZESS).
Termin składania wniosków w formie elektronicznej na semestr wiosenny mija 1 marca. - Nie słyszałem na razie o zmianach w składaniu wniosków, ale na pewno będzie to dla wszystkich ułatwieniem - zareagował na informację jeden ze stypendystów, Adam Kolasa z Trzyńca. Studenci nie będą już musieli przywozić dokumentów do Kancelarii Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie, która - po weryfikacji przez komisję - przekazywała je następnie do Konsulatu RP w Ostrawie. Wnioski w formie elektronicznej zostaną przekazane do Konsulatu automatycznie.
Głównymi kryteriami, na podstawie których Komisja Stypendialna Fundacji decydowała o przyznaniu stypendiów poszczególnym kandydatom, były dotąd: aktywność w działalności na rzecz środowisk polonijnych w kraju zamieszkania, średnia ocen oraz znajomość języka polskiego. Te kryteria zostaną, lecz do nich, dzięki możliwościom, jakie stwarza ZESS, dołączy cały szereg kryteriów dodatkowych - takich jak kraj zamieszkania, to, czy student mieszka w dużym mieście, czy na wsi, czy jego studia są płatne czy też bezpłatne, jaka jest sytuacja finansowa jego rodziny i inne. - Uważamy, że ocena wniosków będzie dzięki temu bardziej obiektywna i sprawiedliwa - powiedziała „Głosowi Ludu" Dorota Guz, odpowiedzialna za program stypendialny Fundacji Semper Polonia.
Pewne wątpliwości budzi fakt, że raporty o działalności studenta na rzecz środowiska polonijnego potwierdzone przez przedstawiciela organizacji, w której student działa, również będą dołączane do wniosku w formie elektronicznej - w postaci "skanu". Czy niektórych wnioskodawców nie będzie to skłaniało do fałszerstw lub oszustw? Tadeusz Wantuła, wiceprezes Kongresu Polaków, zapewnia, że raporty te nadal będą weryfikowane przez Kongres, pomimo że wnioski nie będą już składane w Kancelarii Kongresu. - Pani konsul Anna Olszewska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w opiniowaniu wniosków. Dlatego ten jeden skan, dotyczący działalności kandydata, przekazany będzie w kopii również do Kongresu - powiedział redakcji.
Na kończący się semestr jesienny Fundacja Semper Polonia otrzymała 2 tys. wniosków stypendialnych. Stypendia przyznała 1,3 tys. studentom z różnych krajów, w tym przeszło 90 z Republiki Czeskiej. Stypendium przeznaczone jest dla mieszkających poza granicami Polski studentów polskiego pochodzenia studiujących w kraju swego zamieszkania. Wysokość stypendium nie jest dla wszystkich krajów taka sama. Dorota Guz poinformowała, że dla Republiki Czeskiej stawką bazową będzie w semestrze wiosennym br. kwota 360 złotych na miesiąc. W zależności od liczby zdobytych punktów student będzie otrzymywał kwoty nieco niższe lub wyższe od stawki bazowej.
Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.