Styczniowy wykład w Akademii Niepodległości
Podczas styczniowej sesji Akademii Niepodległości głos zabrali: prof. Dr hab. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dr hab. Tomasz Panfila z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Podczas prelekcji nie tylko przybliżono sylwetki postaci takich jak Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, czy Wincenty Witos, ale również dokładnie omówiono zabory, a także spuściznę, którą po sobie pozostawiły.
Tematy przewodnie spotkania zostały omówione bardzo dokładnie. Poruszano zarówno aspekty społeczne wielu wydarzeń związanych z pierwszą wojną światową, zaborami, odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i kwestie ekonomiczne zdarzeń z początku XX wieku — Ogólną sumę strat ziem polskich w wyniku pierwszej wojny światowej obliczano na 17 miliardów ówczesnych złotych. Budżet Państwa w najlepszych latach wynosił trzy miliardy złotych, więc wyobraźmy sobie sześciokrotność tej kwoty – można było usłyszeć podczas prelekcji.
Nawet po odzyskaniu niepodległości kraj musiał zmagać się z licznymi problemami. Dotyczyły one nie tylko problemów związanych z odbudową gospodarki, ale również prowadzenia polityki, szczególnie tej zagranicznej. Tutaj można mówić o łączeniu się pierwszej części wykładu z drugą, gdyż te dylematy często musiały zostać rozwiązane przez Ojców Niepodległej Rzeczypospolitej.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.