Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Styczniowy wykład w Akademii Niepodległości

W poniedziałek (14.01.2019) w Książnicy Cieszyńskiej odbyła się kolejna (i zarazem pierwsza w tym roku kalendarzowym) sesja wykładowa Akademii Niepodległości. Tym razem zaproszeni goście opowiedzieli o dziedzictwie zaborów i budowaniu Niepodległej oraz o Ojcach Niepodległej Rzeczypospolitej.

Podczas styczniowej sesji Akademii Niepodległości głos zabrali: prof. Dr hab. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dr hab. Tomasz Panfila z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Podczas prelekcji nie tylko przybliżono sylwetki postaci takich jak Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, czy Wincenty Witos, ale również dokładnie omówiono zabory, a także spuściznę, którą po sobie pozostawiły.

Tematy przewodnie spotkania zostały omówione bardzo dokładnie. Poruszano zarówno aspekty społeczne wielu wydarzeń związanych z pierwszą wojną światową, zaborami, odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i kwestie ekonomiczne zdarzeń z początku XX wieku — Ogólną sumę strat ziem polskich w wyniku pierwszej wojny światowej obliczano na 17 miliardów ówczesnych złotych. Budżet Państwa w najlepszych latach wynosił trzy miliardy złotych, więc wyobraźmy sobie sześciokrotność tej kwoty – można było usłyszeć podczas prelekcji.

Nawet po odzyskaniu niepodległości kraj musiał zmagać się z licznymi problemami. Dotyczyły one nie tylko problemów związanych z odbudową gospodarki, ale również prowadzenia polityki, szczególnie tej zagranicznej. Tutaj można mówić o łączeniu się pierwszej części wykładu z drugą, gdyż te dylematy często musiały zostać rozwiązane przez Ojców Niepodległej Rzeczypospolitej.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: