Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Studnia Trzech Braci jednak zielona?

Jaskrawy, zielonkawy kolor Studni Trzech Braci wzbudzał kontrowersje. To się zmieni. Po remoncie, który obecnie trwa, barwa jednej z największych atrakcji turystycznych Cieszyna, nie powinna już wzbudzać złych emocji.

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna poinformowała, że podczas prac renowacyjnych okazało się, że w złym stanie jest daszek altany studni i trzeba go wymienić. Pierwotnie rozważano tylko jego naprawę. W trakcie prac odkryto jednak kolor, jaki studnia miała wcześniej. - Pod daszkiem odkryliśmy fragment farby. Studnia miała ciemnozielony kolor. Teraz konserwator dobierze barwę w odcieniu ciemnej zieleni. Zatem studnia nie będzie ani czarna, ani w tym jaskrawym kolorze, który przez ostatnią dekadę wywoływał tyle kontrowersji. – wyjaśniła burmistrz miasta.

To oznacza, że renowacja zabytku trochę się przedłuży. Na razie studnia została zabezpieczona farbą antykorozyjną. Aby nałożyć nowy kolor trzeba poczekać na sprzyjające warunki atmosferyczne. Wstępnie renowacja miała zakończyć się 24 grudnia.

We wrześniu Studnia Trzech Braci poddana została szczegółowej renowacji. Poszczególne elementy altany są demontowane i naprawiane, a częściowo także uzupełniane. Studnia jest również czyszczona.

Ściągnięte zostały m.in. tablice, na których znajduje się treść podania o legendarnych początkach miasta i samej studni. Niegdyś były one trzy: po polsku, po łacinie i po niemiecka. Później pozostały tylko dwie pierwsze wersje. Teraz wróci do altany nowa tablica w języku niemieckim. 

Prace prowadzi zakład tynkarsko-sztukatorski z Trzebini. Miasto zapłaci za renowację blisko 150 tys. zł.

(ach)

 

Pisaliśmy: Jaki kolor dla studni?

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-24 15:33:47
Artur_z_bažin: piękny kolor
2022-11-24 20:29:23
florian: Należałoby dodać jeszcze jedną tablicę w j. czeskim;) i kolejną w j. ruskim (ukraińskim);).
2022-11-24 21:19:16
Ginol: Ten kolor zielony był imitacją patyny blachy miedzianej pomalowaną farbą CEKROMAL z Polifarbu Cieszyn na podstawie zaleceń P.I Kwaśny konserwatora zabytków i po co znowu niektórzy się doktoryzują
2022-11-24 22:45:11
miriam11: To znaczy że jak by miała być czorno farba to by zdążyli pomalować do 24 grudnia ??? No chyba że konserwator to daltonista, to stond tyn poślizg ;-))
2022-11-25 09:32:29
poCieszny: @Ginol, patyna pokrywa powierzchnie miedziane a altana studni jest żeliwna, zatem patyna nie powinna się tam pojawić. Czyli nawet imitacja patyny na altanie jest tutaj nie do przyjęcia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: