Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Strumień: zweryfikują prawdziwość deklaracji śmieciowych

Deklaracja śmieciowa to podstawa przy naliczaniu opłat za odbiór odpadów komunalnych. Należy określić w niej, ile osób mieszka w danym domu oraz czy śmieci są kompostowane (o ile w takiej sytuacji przysługuje ulga). Strumieński magistrat ma zamiar sprawdzać, czy mieszkańcy nie mijają się w deklaracjach z prawdą.

Problem z odpadami komunalnymi w regionie jest duży. Wszystko za sprawą horrendalnych cen za odbiór odpadów, jakie narzucają firmy. Mieszkańcy płacą sporo, a samorządy i tak muszą dopłacać. Niestety, często przyczyną takiego stanu rzeczy są „dzicy” mieszkańcy, czyli osoby, które w domu mieszkają i produkują odpady, jednak nie są ujęci w deklaracji śmieciowej. Strumień postanowił zweryfikować prawdziwość składanych deklaracji - rozpoczyna się wzmożona weryfikacja deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pod kątem liczby osób zamieszkujących nieruchomości – poinformowała Anna Grygierek Burmistrz Strumienia.

Weryfikacja deklaracji powinna ujawnić mieszkańców, którzy mieszkają, jednak śmieci nie płacą - Trzeba jasno powiedzieć, że za wywóz śmieci mieszkańców niezarejestrowanych w systemie płaci gmina, czyli niestety my wszyscy – wyjaśnia magistrat.

Jeżeli kontrolerzy będą mieli wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji, mieszkańcy będą wzywani do udzielenia wyjaśnień. Konieczna będzie również korekta deklaracji - Do czasu wezwania mieszkańcy nieruchomości mogą złożyć korektę dotychczasowej deklaracji, wykazując rzeczywistą liczbę osób zamieszkujących. Deklaracje można złożyć w Urzędzie Miejskim w Strumieniu, wysłać pocztą lub za pośrednictwem elektronicznej platformy e-PUAP. Niezłożenie poprawnej deklaracji w przypadku zmiany liczby osób, prowadzi do wydania decyzji administracyjnej, określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z naliczeniem należności – wyjaśnia Urząd Gminy Strumień.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: