Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strumień stawia na drogi

Dochody gminy mają wynieść 39,1 miliona a wydatki 39,4 miliona złotych. Deficyt w wysokości 300 tysięcy zł. To plany budżetu gminy Strumień na rok 2015.

Drogi mają być priorytetem w inwestycjach gminy Strumień w tym roku. W budżecie na cel budowy nowych odcinków zapisano 860 tysięcy zł. W każdym sołectwie planowana jest jakaś inwestycja drogowa. Część przetargów już ogłosiliśmy, m.in. na Rajską i Łagodną w Pruchnej, także ul. Dolną w Strumieniu. Przygotowany jest przetarg na ul. Jałowcową w Zabłociu. W Bąkowie odwodniona i przebudowana ma zostać ul. Romantyczna.

W Drogomyślu za 380 tys. wykonany ma być ogólnodostępny parking przy ul. Klonowej. 300 tys. ma pochłonąć odwodnienie osiedla wraz z odtworzeniem dróg Konwaliowej i Storczyków – ta inwestycja również w Drogomyślu.

Kolejną inwestycją w gminie ma być remont mostu nad Wisłą. Jak przyznaje Anna Grgierek - burmistrz Strumienia - co jakiś czas na obiekcie prowadzone są drobne remonty, ale przeprawa wymaga już gruntownej przebudowy. Temat modernizacji mostu pojawia się już od wielu lat. Trzeba przypomnieć też, że podczas powodzi w 2010 roku był to jedyny most na rzece Wiśle, oprócz Harbutowic, który był przejezdny. Łączy on dwa powiaty – cieszyński i bielski. - mówi burmistrz.
A remont jest konieczny, bo już blisko dziesięć lat temu ekspertyzy mówił, że jest w złym stanie. Od jakiegoś czasu na obiekcie jest ruch wahadłowy. Przejazdem samochodów kieruje sygnalizacja świetlna. Zarząd powiatu zdecydował, że przystąpi w tym roku do prac renowacyjnych. Jak przyznaje burmistrz Strumienia, miasto nie miało zaplanowanych środków na tę inwestycję. Jednak cieszę się, że zarząd i radni podjęli decyzję o remoncie. Musieliśmy zrobić przesunięcia, zrezygnować z pewnych planów i wygospodarować w budżecie miasta 300 tysięcy zł. Na wkład własny. Ostateczny koszt remontu będzie znany po przetargu. Inwestorem jest powiat, ale w montażu finansowym uczestniczy tez gmina Chybie. Na wtorkowej sesji radni tej gminy przeznaczyli na remont mostu 150 tys. złotych.

W budżecie zabezpieczono także środki na już prowadzone inwestycje kanalizacyjne w Strumieniu i Zbytkowie. Trwają również prace projektowe w sołectwie Bąków. Modernizowana jest także oczyszczalnia ścieków. Na realizację tych zadań przeznaczone zostanie około 2,2 miliona zł. Mam nadzieję, że na kolejne zadania i kontynuację prac związanych z kanalizacją uda się nam pozyskać środki - mówi Grygierek.

175 tysięcy złotych w budżecie zapisano na odprowadzenie wód deszczowych z terenu gminy. Po powodzi w 2010 roku podjęliśmy decyzję, że co roku przekazujemy środki na taki cel. W tym, w Zbytkowie na ul. Strażackiej wybudowana będzie studnia chłonna.

Szykujemy się już do nowego okresu programowania. 600.000 zł przeznaczmy na dokumentację termomodernizacji obiektów oświatowych w gminie Strumień. W tej kwocie są już środki na wykonanie odwodnienia budynku szkoły w Bąkowie i izolację ścian szkoły w Zabłociu. - zaznacza burmistrz.

W budżecie znalazły się również pieniądze na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie wymiany źródeł ciepła. Na ten cel zaplanowano 73 tysiące. Chodzi o wymianę starych kotłów grzewczych na nowe. Tego typu dofinansowanie cieszy się w Strumieniu dużą popularnością.

Nowe punkty świetlne powstaną przy drogach powiatowych. Chodzi m.in. o ul. Podwale w Strumieniu. Rozpoczną się również prace przy ul. Głównej w Drogomyślu. To duże zadanie, które będzie podzielone na kilka etapów. W planach jest również stworzenie dokumentacji oświetlenia dróg gminnych.

100 tysięcy złotych gmina chce przeznaczyć w tym roku na rozbudowę cmentarzy komunalnych, chodzi o wyznaczenie nowych alejek na nekropolii przeprowadzone będą tam również drobne remonty.

Ponad 17 tysięcy z gminy Strumień trafi do Komendy Powiatowej PSP na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: