Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strumień. Mieszkańcy chętnie wymieniają piece

Sporą popularnością cieszył się w ubiegłym roku strumieński punkt obsługi programu Czyste Powietrze. Pod względem dofinansowanych wniosków o wymianę źródła ciepła, plasował się w czołówce krajowej.

Działalność placówki mieszczącej się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu chwalił Czesław Greń, przewodniczący Rady Miejskiej. - Zainteresowanie punktem było tak duże, że mieszkańcy innych gmin dzwonili do mnie z pytaniem, czy mogą z niego skorzystać. Byliśmy jedną z pierwszych gmin, która takie miejsce uruchomiła, czasem na termin wizyty trzeba czekać kilkanaście dni. Z kolei w kwestii pozyskanych środków, zajmujemy 41 miejsce w kraju i pierwsze w powiecie - to świadczy o tym, że są to działania bardzo potrzebne - mówił na styczniowej sesji.

W gminie Strumień pieniądze na wymianę pieca można pozyskać zarówno ze środków budżetu gminy -w 2021 roku zrealizowano 98 inwestycji na 114 złożonych wniosków - jak i programu rządowego Czyste Powietrze - także 98 inwestycji, na 100 złożonych wniosków. Warto też dodać, że 40 osób skorzystało z dofinansowania z obu źródeł.

Jak wynika z danych opracowanych przez burmistrz Annę Grygierek, mieszkańcy najchętniej wybierali wymianę dotychczasowego pieca na gazowy (łącznie 142 wnioski). Rzadziej wybierane były źródła ciepła na paliwa stałe (42 razy), a także pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne (odpowiednio 5 i 1 raz).

Warto dodać, że od 2008 do 2021 roku z gminnych dotacji wymienione zostały kotły w 425 domach, za łączną kwotę 1,78 mln zł (z czego 1,43 mln to środku samej gminy).

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-05 15:00:53
1234567890: Juz niedlugo ,mieszkancy Strumienia w czołówce miast najbardziej narzekajacy na wysokie rachunki za gaz:)..... ...
2022-02-05 15:18:33
marian1951: Wydaje się , że" tanio " już było. Wg. Polskiego Alarmu Smogowego na składach opałowych węgiel zdrożał średnio o 60 % a dtewno kawałkowe o 40 % . Gaz różnie od ok. 54 do 85 %
2022-02-05 15:20:04
M53: Kiedy starasz się o dotację, nie możesz mieć alternatywnego źródła grzania. Wszelkie piece idą precz. A gaz nie grzeje tak, jak grzanie np węglem, drewnem. W domach zrobiło się chłodniej. rachunki poszły w górę. Nasi sąsiedzi mają miny coraz posępniejsze, starzy, schorowani, z zimnymi domami i wysokimi rachunkami. Nawet wygodna obsługa już nie cieszy. Niech żyje propaganda "dofinansowań", które są tak naprawdę częściowym zwrotem i tyle.
2022-02-05 16:03:29
św. Patryk.: "gaz nie grzeje tak jak węgiel" - dobre - M53, chyba ci trochę przygrzało :D
2022-02-05 17:44:22
SramDoZlewu: św. Patryk, gaz jest zaazotowany i zanieczyszczony, wtedy nie grzeje tak jak węgiel.
2022-02-05 22:22:13
M53: św. Patryk Tobie niedogrzało. Dom ogrzewany gazem nie ma takiego ciepła, jak ogrzewany węglem lub drewnem. Chodzi mi o odczucie ciepła- jest w nim chłodnawo. Na to skarżą się sąsiedzi, którzy grzeją gazem, a przedtem grzali węglem. Sami to stwierdzają i nie chodzi o jeden dom, a o kilka.
2022-02-06 05:01:33
św. Patryk.: M53 uważaj, stąpasz po płaskim terenie... kto miał c.o. na węgiel i przeszedł na gaz, nie odczuje ŻADNEJ różnicy, o ile oczywiście będzie utrzymywał w obu przypadkach tę samą temperaturę wody w grzejnikach - kto z pieca kaflowego przechodzi na c.o., różnicą identyczną będzie odczuwał niezależnie od tego czy c.o. na gaz czy na węgiel, wynika ona z rozkładu temperatur w pomieszczeniach no i braku możliwości "przytulenia się" do gorącego pieca kiedy ma się c.o. - problem tych co twierdzą, że węgiel "lepiej grzał" polega na tym, że w przypadku gazu bardzo łatwo regulować temperaturę w grzejnikach, i oczywiście większość od razu zaczyna "oszczędzać na gazie" przez co maja niższą temperaturę w pomieszczeniach - to bardzo proste zasady, i nie dotyczą one jednego domu ani nawet kilku, ale KAŻDEGO domu - a moja rada dla tych co noszą się z zamiarem budowy domu: nie ma lepszego, bardziej komfortowego systemu ogrzewania jak podłogowe, a czy na gaz czy prąd to już zależy od waszych możliwości finansowych no i technicznych rzecz jasna, węgiel tu raczej nie zadziała
2022-02-06 08:35:50
M53: Św. Patryk. Nie czytasz ze zrozumieniem. Napisałam, że tak mówią moi sąsiedzi, którzy przeszli na ogrzewanie gazowe. To jest ich odczucie, nie moje. To im jest zimniej, kiedy grzeją gazem. Pewnie regulują sobie, pewnie robią tak, by im było ciepło, ale słyszę: "To nie jest to samo, co grzanie węglem". Po co robisz mi wykład i przekonujesz do sposobów grzania? Zapewniam Cię, że dokładnie czytam wszystko na temat sposobu grzania domu i mam swoje zdanie na ten temat. I może przeszłabym na grzanie gazem, ale po prostu mnie na to na razie nie stać, a podłogowe w ogóle nie wchodzi w rachubę. Owszem, nowe domy, które mają obliczone parametry dostosowane do kubatury, które buduje się tak, by jak najmniej ciepła z nich uciekała, zgadzam się- gaz i podłogówka, ale to to też jest sprawa dyskusyjna z tym gazem. Tylko, że tutaj wszędzie stoją domy stare i oprócz ocieplenia i wymiany okien nic już nie da się zrobić.
2022-02-06 09:01:17
św. Patryk.: M53, zwłaszcza zanim powtórzysz co ci sąsiedzi mówią pomyśl - to po pierwsze, po drugie jest bez znaczenia z punktu widzenia porównywania kosztów ogrzewania różnymi paliwami to czy się mieszka w starym domu czy w nowym - jeśli się chce pomieszczenie ogrzać, trzeba "wpompować" do niego odpowiednią ilość ciepła, i nie ma żadnego znaczenia czy to ciepło z gazu czy z węgla, w każdym przypadku więcej ciepła oznacza więcej paliwa i większy koszt - to mit, że w starych budynkach gazowe ogrzewanie się "nie opłaca", opłaca się dokładnie tak samo jak węglowe tyle że robota przy nim żadna
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: