Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strom się znalazł. Czeski Cieszyn ma już świąteczną choinkę

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy, że władze Czeskiego Cieszyna poszukują choinki na święta. Okazuje się, że drzewko na czeskocieszyński rynek już się znalazło. Będzie nim świerk srebrny od prywatnej osoby z Rychvałdu.

Na apel władz odpowiedziało dwudziestu właścicieli choinek z całego powiatu Powiat Frydek-Mistek i Karwiny. Świąteczne drzewko zostanie przywiezione ostatecznie do Czeskiego Cieszyna z zachodniej części Śląska Cieszyńskiego - z Rychvałdu (powiat Karwina).

- Od wielu lat nie kupujemy choinki na rynek, tylko umawiamy się z właścicielami prywatnych ogrodów, którzy ze względu na miejsce lub cień chcą się pozbyć ozdobnego drzewka, które zbyt wyrosło - mówi Dorota Havlikova, rzecznik prasowy Czeskiego Cieszyna: - W tym roku po informacji w gazetach, mieliśmy telefony z całego regionu. Wybraliśmy piękny świerk srebrny, który właścicielce przeszkadzał w ogrodzie. Właściciel zyskuje tyle, że specjalistyczna firma zetnie i odwiezie drzewo za pomocą odpowiedniej techniki.

- Wydaje nam się zbyteczne ścinać dorosłe drzewo w lesie i do tego płacić za to niemałą kwotę, dlatego, że zawsze się znajda ludzie, którzy chętnie podarują drzewo miastu, które im przerosło i nie mogą sobie z nim poradzić. Ponadto te ozdobne iglaki mają w ogrodach tendencję do przerostu, są większe niż te leśne i mają grubsze gałęzie - wyjaśnia burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vit Slováček.

Już dziś świerk pojawi się na rynku w Czeskim Cieszynie. Pierwsze świąteczne ozdoby zawisną na nim tradycyjnie w pierwszą niedzielę adwentu. zaś lampki zostaną włączone 6  grudnia na sygnał rozpoczęcia świątecznego jarmarku.

Pisaliśmy:
Czeski szukają choinki
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: