Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Stroje ludowe Śląska Cieszyńskiego w Muzeum

Najnowszą wystawą czasową w Muzeum Śląska Cieszyńskiego jest ekspozycja poświęcona strojom z naszego regionu. I tym dawnym, i tym bardziej współczesnym. Miłośników rodzimego folkloru zachęcać do jej obejrzenia z pewnością nie trzeba. Ale i nie będąc pasjonatem regionalizmu warto na nią zajrzeć choćby ze względu na walory estetyczne.

Wystawę przygotował dr Grzegorz Studnicki. Dobierając eksponaty sięgnął nie tylko do zbiorów muzeum, ale także do prywatnych. Pokazał również stroje szyte współcześnie, przez rzemieślników z naszego regionu. Studnicki przyznał, że wielu eksponatów na wystawie zabrakło. Np. nie ma stroju Jacków Jabłonkowskich czy strojów tzw laskich od Frydku po Orłową. - Skupiłem się na tych dwóch: stroju cieszyńskim zwanym wałaskim oraz stroju góralskim – wyjaśnił. Stroje prezentowane są zarówno na starych fotografiach, jak i poprzez eksponaty – te najstarsze, ze zbiorów Muzeum oraz bardziej współczesne, szyte obecnie. - Chciałem, by wystawa pokazywała to co dawniej i to co jest współcześnie. Jednak stroje zmieniają cię na przestrzeni lat. Chciałem też pokazać i wypromować osoby współcześnie szyjące stroje. Bo wielu mieszkańców czy pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego chce mieć strój.

Wystawa, oprócz udokumentowania zarówno na fotografiach, jak i poprzez eksponaty jak zamieniał się na przestrzeni ostatnich dwustu lat strój cieszyński jest po prostu ładna. - Warto zobaczyć tą wystawę dla samych walorów estetycznych. Warto zobaczyć choćby te przepiękne techniki zdobienia strojów. To nawet laika nie interesującego się regionem może zaskoczyć. Ilość kolorów, form to jest coś, co warto zobaczyć jako dzieło sztuki – mówi Studnicki.

Wernisaż odbył się 27 czerwca. A wystawę oglądać można do końca września. Również na wrzesień, na ostatnią środę miesiąca zaplanowano w ramach cyklu Spotkań Szersznikowskich wykład dr. Studnickiego o stroju.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: