Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Straże Gminne będą mogły karać "za smog"

Chociaż w województwach na terenie całego kraju Sejmiki podjęły tzw. uchwały antysmogowe, które precyzowały jakimi paliwami stałymi można palić w piecach oraz jakie są kary za nieprzestrzeganie ustaleń, w praktyce pojawił się problem z egzekwowaniem tych zaleceń.

Dotychczas, karać mandatami za spalanie nieodpowiednich paliw w piecach (a także rzeczy, które ciężko paliwami nazwać, tj. np. plastików, czy też innych tworzyw sztucznych) mogli tylko i wyłącznie funkcjonariusz policji. Straż Gminna  czy miejska nie miała takich uprawnień, w związku z czym w praktyce było zbyt mało rąk do „kontroli antysmogowych”.

Zgodnie z zapowiedzią pełnomocnika rządu ds. czystego powietrza, w najbliższym czasie sytuacja ta ma ulec zmianie. Rozporządzenie, na mocy którego straż gminna będzie miała możliwość kontrolować wprowadzanie uchwały antysmogowej — Wreszcie straże miejskie uzyskały uprawnienia do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych! Odpowiednie rozporządzenie podpisane! Zabiegaliśmy o to od dawna! To ważny krok w walce ze #smog.iem! Dziękujemy – poinformował Polski Alarm Smogowy (w ramach którego działa również lokalny oddział – Ustroński Alarm Smogowy) na swoim oficjalnym profilu (pisownia oryginalna).

Przypominamy, że Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, która obowiązuje od 2017 roku i dotyczy mieszkańców województwa śląskiego. Za niedostosowanie się do jej regulacji, w szczególności zaś za spalanie materiałów szkodliwych, niesubordynowanemu obywatelowi grozi kara grzywny do 5000 złotych lub mandat karny w wysokości od 500 do 1000 złotych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-11 08:12:49
alouette: Brawo!
2018-10-11 08:38:14
john: A gdzie treść ustawy,paragrafy itd ??? Straż miejska od dawna przeprowadza kontrole palenisk.Dlaczego robicie z ludzi idiotów ??? Straż gminna nigdy takich uprawnień nie będzie miała ponieważ jako formacja nie spełnia szeregu wymogów.Jeszcze raz powtarzam.Zamiast straszyć ludzi zajmijcie się smogowcy cenami węgla i podwyżkami cen prądu bo to jest podstawa problemu smogu.
2018-10-11 09:25:04
wyśmienity cwaniaczek: dokładnie Janie. Sobie mogą kontrolować ale chyba jakość spalin w swym strażo-wozie :) Podobno najlepiej rozpalać styropianem i na to wungiel ze marcela. Kopci aż miło. A znam też takich co petami rozpalają i co i jajco . Ciepło mo być i nie ważne z czego.
2018-10-11 10:21:40
Mieszkaniec os. 700 lecia: Niech zaczną karać ludzi w blokowiskach za grzanie całą zimę przy otwartym oknie i kaloryferze ustawionym na maksa.
2018-10-11 20:05:55
Gulasz1: Wyśmienity... za samą wypowiedz tej treści, portal powinien przekazać twoje dane organom scigania i zacząć Cię izolować, boś niebezpieczny dla otoczenia i samego siebie.
2018-10-11 20:07:12
Gulasz1: Mieszkaniec... jak ktoś w bloku ma liczniki ciepła w instalacji to to jest jego sprawa. Widocznie go stać ...
2018-10-12 09:17:24
Mieszkaniec os. 700 lecia: Gulasz, w 90 % płaci się stałą stawkę od metra kwadratowego, czy grzejesz czy nie. Jeżeli w bloku jest licznik to tylko jeden na wszystkich lokatorów i cierpią na tym ci co oszczędzają.
2018-10-12 14:15:57
m.emer: Mieszkaniec ma rację. Ja mieszkam w pobliżu bloku socjalnego i ubiegłej zimy doskonale widziałem jak przez pół dnia i nie rzadko nocy, okna na oścież pootwierane trzymali. Penerstwo różnej maści za darmo d....y grzeje, a jak normalny człowiek za ciężko zarobie pieniądze węglem w piecu napali to te nieroby wielce po Straż Miejską wydzwaniają że sie komuś tam z komina dymi. A z czego sie ma dymić??? Bez dymu nie ma ognia... tak trudno to zrozumieć??? No chyba że ktoś całe życie w bloku sie kisi i żyje w przekonaniu że ciepło w jego mieszkaniu jest dzięki kaloryferom. Niestety takich jest sporo, a co gorsza właśnie oni mają przy okazji takich tematów najwięcej do powiedzenia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją