Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strażacy z Pogwizdowa świętowali

W sobotę (14.07) odbył się jubileusz 110-lecia OSP Pogwizdów. W czasie trwania wydarzenia strażacy otrzymali nowy sztandar, poświęcono wóz bojowy, a także odznaczono zasłużonych druhów z Pogwizdowa. Całość uświetniła orkiestra strażacka, po części oficjalnej odbył się koncert oraz impreza taneczna.

OSP w Pogwizdowie, początkowo istniejąca jako Straż Ogniowa powstało w 1908 roku – W skład Komitetu Założycielskiego wchodzili rolnicy i rzemieślnicy. Wśród założycieli widnieją takie nazwiska, jak Jan i Alojzy Kabieszowie, Józef Kuchałek, Jak Kuś, Franciszek Hanzel, Franciszek Budziński, Józef Żurek i inni. Już na pierwszym zebraniu postanowiono używać języka polskiego, gdyż jak wiadomo Ziemia Cieszyńska należała do zaboru austriackiego (…). Zaraz po założeniu Straży Ogniowej zakupiono sikawkę ręczną, która w 1928 roku została przekazana do nowej jednostki w Marklowicach – można było usłyszeć w czasie trwania wydarzenia.

Początkowo remiza wybudowana w 1912 roku była drewniana, w 1921 roku oddano nową remizę, tym razem murowaną. Znajdowała się ona obok obecnej remizy, która została wybudowana w 1953 roku. Z czasem strażacy weszli w posiadanie wozu bojowego, a później kolejnych, dostosowanych do coraz to nowszych osiągnięć technicznych. Aktualnie strażacy oczekują na zakup nowego wozu bojowego.

W trakcie urocxzystośći nie brakowało zarówno przemówień historycznych, jak i gratulacji, składanych na ręce strażaków. OSP w Pogwizdowie otrzymało również nowy sztandar, który został ufundowany przez mieszkańców wsi. W ręce najbardziej zasłużonych strażaków trafiły odznaczenia.

Po zakończeniu części oficjalnej, zarówno strażacy, jak i zgromadzeni goście mieli szansę wziąć udział we wspólnej zabawie, która rozpoczęła się od koncertu. Następnie do późnych godzin nocnych odbywała się zabawa taneczna.

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: