Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strażacy w Gumnach świętowali

Sto lat świętuje w tym roku OSP w Gumnach. Jednostka powstała w roku 1912. Ale o samych jej początkach - niestety - nie ma wielu informacji.
Niestety najstarsze informacje i dokumenty o naszej jednostce... spłonęły - mówi Jan Żarski prezes miejscowej OSP. Dlatego też informacje o początkach straży w Gumnach są szczątkowe. Mimo to, udało sięz okazji jubileuszu wydać skromną publikację, zawierającą archiwalne fotografie.
Ostatni czas dla OSP w Gumnach był łaskawy. Jednostka nareszcie ma swoją nową siedzibę. Kilka lat temu, w żartach straszyłem wójta, że jak nie wybudujemy strażnicy, to jubileusz zorganizujemy na środku drogi. - dodaje z uśmiechem Żarski. Drogi blokować nie trzeba było, bo od 2010 roku w Gumnach działa Ośrodek Kultury, przy nim swoje miejsce - garaż na samochód oraz pomieszczenia socjalne - mają również strażacy.
 
 
Strażacy - zawsze mogę na was liczyć - dziękował zebranym wójt Dębowca Tomasz Branny. A jak dodał brygadier Krzysztof Zaczek zastępca komendanta powiatowego PSP w Cieszynie - dziękuję wam, że wspieracie działania Państwowej Straży Pożarnej. Że razem ratujemy życie, zdrowie i mienie.
Wartością dodaną funkcjonowania OSP na tym terenie było również podkreślanie, podtrzymywanie polskości  na Śląsku Cieszyńskim. Dziękujemy i pamiętamy o tych, którzy przez ostatnie sto lat najpierw tę jednostkę zakładali a później rozwijali. To dzięki ich determinacji dzisiaj możemy się spotkać na tak podniosłej uroczystości - mówił Rafał Glajcar, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
 
Sobotnia uroczystość, która odbyła się przy miejscowej remizie, była szczególna. Strażacy bowiem cieszyli się nie tylko z jubileuszu ale i z samochodu, który będzie służył lokalnej społeczności. To star 266. Choć pojazd nie jest młody, bo swoje już odsłużył w jednostce w Ustroniu, to strażacy i tak są zadowoleni. Nareszcie mamy auto z beczką, wcześniej był tylko żuk - dodaje Żarski.
 
Na dzień dzisiejszy w OSP w Gumnach służy 29 ochotników, w tym 26 czynnych. Tak jak w całej Polsce, zmienia się w ostatnich latach  zakres działania strażaków. Już nie tylko pożary, ale i wyjazdy do klęsk żywiołowych i wypadków komunikacyjnych. Na szczęście do samych pożarów jeździmy rzadko. Najczęściej pomagamy w sytuacjach kiedy szkody wyrządza przyroda. Wichury czy podtopienia -  mówi prezes OSP w Gumnach. Mimo, że jednostka nie posiada profesjonalnego wyposażenia do ratowania osób uwięzionych w pojazdach, to i tak wszyscy strażacy przechodzą specjalistyczne szkolenia ratownictwa medycznego.  
 
Spotkanie było tez okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom.
 
Uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali.
Złoty: Józef Baszczyński, Stanisław Raszka.
Srebrny: Jan Żarski
 
Brązowy: Stanisław Badura, Mirosław Sobański, Mirosław Worek, Wojciech Kozioł, Franciszek Kołek.
 
Uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Cieszynie, odznaką strażak wzorowy odznaczony został Marek Jabłoński.

Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: