Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Stosunki wyznaniowe w Księstwie Cieszyńskim

Kwestie wyznaniowe na Śląsku Cieszyńskim ze szczególnym uwzględnieniem Kościołów wywodzących się z tradycji ewangelickiej były tematem wykładu dr. Józefa Szymeczka w ramach spotkań Uniwersytetu III Wieku w Domu Narodowym 17 bm.

— Na terenie Księstwa Cieszyńskiego panowała zupełnie inna sytuacja wyznaniowa niż na terenach polskich czy czeskich — stwierdził na wstępie prelegent, gdyż rozwijały się w swoistej autonomii. Szymeczek zwrócił uwagę, że obecność ewangelików w życiu społeczno-kulturalnym na Śląsku widoczna była w każdej epoce i przyczyniła się do rozwinięcia tolerancji.

Przypomniał też, że jeżeli na ziemiach polskich protestanci byli zgermanizowani o tyle na Śląsku Cieszyńskim stanowili żywioł polski i walnie się przyczynili do odrodzenia polskiego ducha narodowego. Ponadto Kościół ewangelicki był pionierem w dziedzinie krzewienia oświaty w naszym regionie.

Szymeczek zwrócił uwagę na wpływ misjonarski cieszyńskich pietystów (jeden z nurtów luterańskiego protestantyzmu) wyrosłych ze wspólnot Braci Czeskich, którzy w przybywali na nabożeństwa do Kościoła Jezusowego, gdyż na Morawach nie wolno im było praktykować swojej wiary. W 1722 roku Christian David wyprowadził ich na Górne Łużyce, gdzie założyli zbór, a stamtąd szerzyli misję ewangelizacyjne po całym świecie.

Wspomniał anegdotę o piłkarzu brazylijskim Kace, który podczas jednego meczu miał wykonać rzut karny. Długo biegał koło piłki, wyglądało jakby grał na czas, sędzia chciał mu dać żółtą kartkę, wreszcie strzelił i trafił do bramki. — Pytano go na konferencji prasowej dlaczego tak wstrzymywał grę. A on mówi, modliłem się. A co konkretnie? A ten Kaká powiada coś zupełnie niesamowitego: „Modliłem się, żeby mi Pan Bóg wybaczył, że tak bardzo chcę dać ten niepotrzebny nikomu, niepotrzebny dla Zbawienia głupi gol”. I ja sobie wtedy pomyślałem, Kaká, nie czytałeś ty Jana Muthmanna przypadkiem? Przecież to są kazania naszych pietystów cieszyńskich!  I jak to Szymeczek potem posprawdzał, rzeczywiście piłkarz jest członkiem wspólnoty ewangelikalnej w Brazylii, której korzenie sięgają misji pietystycznych.

Szymeczek wykłada na co dzień na Uniwersytecie Ostrawskim, jest autorem m.in. publikacji „Augsburski Kościół Ewangelicki w czechosłowackiej części Śląska Cieszyńskiego w latach 1945-1950”, (Książnica Cieszyńska, Cieszyn 2008); ponadto od 2002 roku piastuje funkcję prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: