Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Staszkiewicz z wotum i absolutorium

Burmistrz Miasta Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz uzyskała wotum zaufania i absolutorium podczas niedawnej (22 czerwca br.) Sesji Rady Miasta Cieszyna.

Po stwierdzeniu prawomocności sesji (20 radnych na sesji), przyjęciu nowego porządku obrad oraz przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji i krótkiej dyskusji na temat wypoczynku letniego dzieci, burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz przedstawiła informacje o Raporcie o Stanie Miasta Cieszyna 2022. [Raport dostępny w Internecie TUTAJ ]

W raporcie można znaleźć m.in. informacje na temat demografii, realizowanych programów, polityk i strategii, strefy budżetowej, inwestycyjnej, edukacyjnej i gospodarczej, ochrony środowiska i przyrody, spraw społecznych, zdrowia, bezpieczeństwa, a także kwestie związane z kulturą, sportem i oświatą.

- Jak wypadliśmy w porównaniu z 99 innymi ośrodkami miejskimi […] to też najczęściej są siedziby powiatu? Najbliżej nas to przykładowo Oświęcim, Lubliniec, Myszków […] Ogólna ocena, to jest ważna kwestia, znaczący wzrost wskaźnika migracji, Miasto Cieszyn jest liderem pod tym względem, czyli więcej osób przybywa do miasta niż z miasta ubywa. Co nas cieszy bardzo. Bardzo sprzyjająca sytuacja dotycząca dochodów ogółem i dochodów na mieszkańca na tle grupy porównawczej. Sprzyjający wskaźnik rentowności systemu gospodarki odpadami. I najkorzystniejsze zmiany w zakresie subwencji oświatowej na ucznia i liczebności oddziałów w szkołach, wskaźnika efektywności zatrudniania nauczycieli. Jest to efekt wielu dyskusji i zmian, które wprowadziliśmy, ale edukacja jest na jednym z najlepszych poziomów – mówiła Staszkiewicz podczas wystąpienia na sesji.

Wotum zaufania zostało przegłosowane większością głosów: 14 „za” udzieleniem wotum, 5 głosów „przeciw”, 1 radny był nieobecny na sesji.

Podobnie było z przyjęciem sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Burmistrza Miasta Cieszyna z wykonania budżetu miasta Cieszyna za 2022 rok (16 za, 4 wstrzymuję się, 1 nieobecny) oraz udzieleniem absolutorium dla Burmistrza Miasta Cieszyna, Gabrieli Staszkiewicz (16 za, przeciw 4, 1 nieobecny)

- Dziękuję bardzo Radnym, którzy wspierają mnie w tej kadencji przy realizacji zadań i projektów w Miasto Cieszyn. Dziękuję moim współpracownikom w Urzędzie Miejskim, jednostkach miejskich, spółkach i instytucjach kultury. To NASZ WSPÓLNY SUKCES – komentuje Staszkiewicz na swoim oficjalnym profilu na FB.

 Dokumenty z sesji oraz wyniki głosowań można znaleźć tutaj: cieszynmiasto.esesja.pl

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-26 19:25:59
"tom": ... takiej księżniczki nam potrzeba - zadłużenie budżetu miasta na poziomie 50%, gmerania w nagraniach z sesji RM i mandatów dla niepełnosprawnych, parkujących poza niebieską koperta dla nich przeznaczoną. Oczywiście nie brakuje sukcesów, pod tytułem cieszyńska szyna i planów udrożnienia UM przez montaż windy dla niemobilnych urzędników. Będą też na koniec kadencji pomniki w postaci tramwaju z dykty i kopca Szanownej Pani na terenie byłej fabryki Las, po budowie trawnika radnego Bielskiego;-)
2023-06-26 20:02:09
Oko: Więcej ludzi przybyło, niż ubyło, a liczba mieszkańców zmniejszyła się.
2023-06-26 21:40:14
qbalo86: tom, nie zapominaj o oddaniu za darmo ciepłowni...
2023-06-26 21:58:06
Mach: Zadłużenie miasta to rezultat prac obecnej i poprzednich RM i reprezentujących ich burmistrzów. Wszyscy "solidarnie" na ten efekt pracowali a najbardziej wzrosło za kadencji p. Ficka. Czytając jednak powyższy tekst odniosłem jednak wrażenie jakby to był artykuł sponsorowany- polegający na autoreklamie. Czytelnik odnosi wrażenie ,że jest świetnie ,a to jak zwykle trąci myszką i zabija czujność nie tylko radnych ale i mieszkańców, więc przydało by się także trochę autokrytyki no i krytycznego głosu tych ,którzy nie byli za udzieleniem absolutorium, to przecież 25% składu RM. Przedstawienie argumentów czytającym, przez dziennikarza sprawozdawcę, za i przeciw absolutorium -za każdym razem informuje podatnika i jednocześnie czytelnika o zaangażowaniu radnych jak ostatecznie podchodzą do oceny gospodarowania naszymi podatkami. Sadzę ,że pani burmistrz , powinna podziękować wszystkim radnym za współpracę przy realizowaniu budżetu także i tym, którzy się krytycznie o nim wypowiadają wszak tylko "głos wolny wolność ubezpieczyć może", jak pisał A.F. Modrzewski w traktacie "O naprawie Rzeczpospolitej".
2023-06-27 06:36:58
"tom": ... oczywiści że należy podziękować wszystkim przydvpasom, którzy wspierali projekt pomnikowego budżetu i mężnie nadstawiają pierś po wyróżnienie za jego realizację ;-)
2023-06-27 06:59:29
Mach: Z powyższego tekstu wynika ,że sprawozdanie z rocznej działalności w zakresie realizowania budżetu przez Panią burmistrz zostało przyjęte bezkrytycznie- czyżby było tak dobrze? Nikt nie postawił pytania przed podjęciem uchwały absolutoryjnej w jaki sposób Pani burmistrz zamierza zmniejszyć zadłużenie miasta? Ograniczyć wyciek środków np. na pomoc społeczną realizowaną przez fundację "Być razem", która w roku 2022 przyjęła 660.200.000zł na pomoc bezdomnym pomimo ,że miasto posiada własny wydział MOPS, który wydaje pod tym samym tytułem pomocy społecznej prawie 30 mln złotych. Wszak te środki są poza kontrolą RM- jaka jest skala tej bezdomności(ilu osób ona dotyka w Cieszynie a ilu spoza Cieszyna- biorąc pod uwagę ostatnie zameldowanie) i w jaki sposób ci bezdomni są związani z Cieszynem a nie np. z okolicznymi gminami czy jeszcze z bardziej odległych miejsc, które w jakiś sposób powinni współfinansować to smutne zjawisko, a może również finansują i środki te także są poza kontrolą, bo specyfika fundacji tę kontrolę znacznie ogranicza? To ułamek naszych podatków rzędu 0,5% dochodów własnych gminy nie mniej jednak wydawany poza kontrolą RM. Stawka dzienna pobytu w sanatorium nocleg plus 3 posiłki plus 2 zabiegi lecznicze w standardzie to 250 zł dziennie w obiektach ,które miasto nie darowało a fundacja obiekty ma darowane. dzieląc kwotę 660 tyś. zł przez 250 zł wychodzi mi ,że przez fundację przewija się rocznie 2640 osób utrzymywanych w ciągu dnia w standardzie hotelowym na poziomie 2,3 gwiazdek. A przecież fundacja chwali się własną działalnością gospodarczą.
2023-06-27 07:04:11
Mach: Ma być 660 200, 00zł.-bo tyle środków otrzymała z miasta fundacja-w miejscu kolejnej kropki miał być przecinek, sorry.
2023-06-27 07:37:25
"tom": ... nie ma za co, ... można utracić poczucie rzeczywistości, czytając przerobione cytaty ze Stanisława Leszczyńskiego, napisane prawdopodobnie przez Mateusza Białłozora, które "wkładane są pod pióro" A.F. Modrzewskiego. No i z obliczeń na tabliczce, nie wychodzi 2640 osób, tylko 2640 opłaconych dobo-osób, co przez 365 dni - daje 7,23 utrzymywanych osób dziennie, ale to drobiazg w porównaniu z etatami w JSM Cieszyna ;-)
2023-06-27 08:04:32
Mach: Trzymaj się treści tomie i nie bredź-A.F.Modrzewski XVI w - dokładnie "Głos wolny wolność ubezpieczający" żył na długo wcześniej niż Bioałozór i Leszczyński.
2023-06-27 08:24:59
"tom": .... trzymaj się faktów Mach'u - później cytatów własnej dvpy - jak w literaturze tak matematyce ;-)
2023-06-27 08:28:40
Mach: Rozumując tomie, dalej twoim tokiem to z treści twoich wyliczeń wynikało by ,że fundacja "Być razem" tworzy dla 7,23 osoby dom całoroczny za stawkę dzienną 250 zł dziennie- to gdzie tu "bezdomność"- przecież to byłaby działalność hotelarska łatwa do zweryfikowania. Więc, proszę cię włącz myślenie i nie pleć się do tematu. To właśnie płynność przepływu osób, brak możliwości weryfikacji czy ta pomoc została udzielona przez fakt ,że te osoby stale się przemieszczają daje możliwość manipulacji w statystykach a tym samym nadużyć, osoby z pomocy korzystający nie przestają być bezdomnymi. Z tego samego tytułu można sięgać po środki do gminy cieszyńskiej i pozostałych. Fundacja w sprawozdaniach może napisać co chce.
2023-06-27 08:35:21
Mach: Nie zaprzeczam, że fundacja w jakimś zakresie tej pomocy udziela, ale to co oburza opinię publiczną to fakt ,że coraz więcej środków budżetowych zarówno w państwie jak i gminach jest wyprowadzanych poza budżet gdzie traci się pełną kontrolę nad ich wydawaniem.
2023-06-27 09:10:35
Mach: Jeśli skojarzymy fakt ,że pani burmistrz na długo wcześniej niż objęła urząd tworzyła wspólnie z prezesem fundacji "Być razem" wspólny komitet wyborczy, to taka wartość dotacji do działalności fundacji zawsze rodzi podejrzenia ,że wsparcie to rozliczenie za kampanię wyborczą, a tego pani burmistrz powinna się wystrzegać.
2023-06-27 09:14:44
"tom": ... że masz problemy czytania ze zrozumieniem, wiadomo od dawna, nie musisz tego udowadniać publicznie, pisząc pod artykułem o budżecie miasta, o budżecie fundacji ;-) Na sesji czerwcowej wynikła ciekawostka budżetowa, polegająca na wspieraniu kasy miasta przez dyr MZD mandatami, która nie ma uprawnień anulowania sankcji za parkowanie przez niepełnosprawnego, na miejscu dla niego nie wyznaczonym. Przy całej atencji do niepełnosprawnych przez włodarzy cieszyńskiego grodu, argumentacja radnych i II zastępcy Szanownej Pani jest zaskakująca - takie prawo ustaliła RM - oczywiści zastępca z wiadomą sobie ignorancją nie omieszkał o tym przypomnieć, zapominając kto takiego knota przygotował. Radni "bezradni" poszli jeszcze dalej domagając się równowagi pomiędzy wszystkimi parkującymi na terenie wyznaczonym przez gminę, bo jeżeli nieuprawniony za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych musi płacić mandat i dostaje punkty karne, to niepełnosprawny w ramach retorsji, parkując na miejscu zatwierdzonym przez RM, też powinien być ukarany mandatem. Budżet w Cieszynie się oczywiście bilansuje pod warunkiem opłaty miejsca parkingowego (1.5zł) przez niepełnosprawnego, gdy za parkowanie na wyznaczonej niebieskiej kopercie ustawowo jest zwolniony z opłat. Dodać należy, że opłaty za parkowanie w strefach do tego wyznaczonych nie są i nie powinny być dochodem budżetu gminy, tylko generować przepływ pojazdów na miejscach wyznaczonych na drogach publicznych, o czym ignorant zastępujący burmistrza zapomniał ;-)
2023-06-27 09:48:28
M53: Panowie, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że ocieracie się o pomówienia, sugerując, iż p. Burmistrz, współpracując z "Być Razem", uczestniczyła w rozprowadzaniu środków na działalność fundacji? Złapaliście za rękę, jesteście tego pewni? I czy znacie wszystkie mechanizmy, dotyczące budżetu, jego realizacji, rozdzielania środków itp. Przykre, że w skądinąd, wyważonych Waszych słowach, znalazło się miejsce na oczernienie i pomówienia p. Burmistrz. Jeżeli chodzi o Toma, to się raczej nie dziwię, ale Mach?
2023-06-27 10:08:14
altacet: Jakoś nie dziwi klepniecie absolutorium i wotum.Przecież to jest towarzystwo wzajemnej adoracji głosujące / podnoszące ręce/ bez zastanowienia nad prawidłowością uchwał.
2023-06-27 10:26:29
"tom": ... a ja się dziwię M53: bo czy wypowiadałem się na temat budżetu "Być Razem", byś podnosiła rzekome sugestie w liczbie mnogiej " nagannej współpracy BM" . Lecz jeśli chcesz, to nie zaprzeczysz, że uchwałę budżetową przygotowuje burmistrz jako jej wykonawca, którą zatwierdza RM niestety kolegialnie ( bez indywidualnej odpowiedzialności fundujących publiczne pieniądze radnych), więc indywidualną odpowiedzialność ponosi BM, za jej całokształt, a zwłaszcza komu przyznaje środki, a komu tłumaczy ich brak. Dodać należy że to dofinansowanie do "tej" fundacji odbywa się przez cztery kadencje z małymi ograniczeniami, co nie zmienia faktu wyprowadzania środków z budżetu miasta, przez dekady, pod hasłem fundowania poczucia niektórym bycia razem, z bezdomnymi niekoniecznie uprzednio zameldowanymi w fundującej (rękami BM) gminie ;-)
2023-06-27 10:44:33
Mach: M53-daleki jestem od pomawiania. Sytuacja jest jednak dwuznaczna i jedynie wskazuję na powiązania, których w tym wypadku pani burmistrz powinna unikać. Skoro miejska jednostka jakim jest MOPS upoważniona niejako z urzędu do wydawania pieniędzy podatnika nie chce zająć się tym problemem bezdomności, a wcześniej się nim zajmowała tj. nim powstała fundacja (cieszyński monopolista w tym zakresie usług) to nie jako sama daje powód do krytyki w zakresie gospodarowania środkami publicznymi. Można powiedzieć ,że w ten sposób rozbudowuje administrację gminną w zakresie pomocy społecznej gdyż "Być razem" nie otrzymuje tych środków w przetargu publicznym na świadczenie usług ale w sposób uznaniowy, deklaratywny otrzymuje zlecenie na tego rodzaju usługi. Jeśli jest inaczej M53 to przekonaj mnie o tym a nie sugeruj pomówienia i budowania zarzutów karnych by uciszyć dyskutanta- wszak dyskutujemy o budżecie i kontroli nad wydawaniem pieniędzy podatnika w sposób możliwie przejrzysty.
2023-06-27 11:09:05
Boska Adela: jeśli coś tu jest skandalem to przede wszystkim cieszyński MOPS z budżetem 30 mln zł i 60-ma etatami - ratusz wydaje setki milionów naszych podatków całkowicie oficjalnie i zgodnie z budżetem, ale zupełnie bez sensu z punktu widzenia podatnika, za to niemałą korzyścią dla nielicznych - a jeszcze gorzej jest pod tym względem w ZBM, więc jak kto chce na serio mówić o pieniądzach to niech się przede wszystkim tymi studniami bez dna zajmie
2023-06-27 11:26:53
Mach: Boska Adelo, tu jest ten sam mechanizm. Od dawna uważam ,że przekształcenie ZBMu, w spółkę skarbu gminy i wyposażenie ją w majątek miejski jakim są budynki komunalne, to również wyprowadzenie pieniędzy tj. przychodów z czynszów poza budżet miejski i uwłaszczenie się części administracji miejskiej na majątku gminnym, i powierzenie takiej spółce polityki w zakresie ustalania wysokości czynszów, zatrudnienia, wynagradzania, dysponowania zyskami itd. Mało tego, nim ZBM, stał się spółką skarbu gminy wcześniej wyłoniono z zakładu budżetowego jakim wówczas był jeszcze ZBM, ZAPONU, który otrzymał wówczas bezprzetargowo część budynków miejskich w zarząd wraz z lokalem na prowadzenie działalności. Obecnie oba te podmioty radzą sobie na wolnym rynku nie wchodząc sobie w drogę, bo wiadomo, w jakich warunkach dawni koledzy się rozstawali i nie ma pośród nich zdrowej konkurencji by w warunkach wolnej konkurencji ubiegali się o zarząd nad mieniem gminnym- gdyż ten pierwszy budynki przejął jako własność spółki skarbu gminy a drugi korzysta z możliwości zarządzanie jego częścią. Oczywiście obecna pani burmistrz nie ma nic wspólnego z tymi przekształceniami, czego nie da się już powiedzieć o utracie kontroli nad inną spółką skarbu gminy jaką była Energetyka Cieszyńska.
2023-06-27 11:31:59
"tom": ...coś się przyczepiła do ZBM Boska Adelo, przecież ten miejski twór jak ZGK, jest poza kontrolą od czterech kadencji, bo jednoosobowe Walne Zgromadzenie Wspólników pachnie raczej wystawnym obiadem, niż kontrolą a Rady Nadzorcze można między bajki włożyć, gdy ich członkowie uczestnictwo w traktują jako dodatek do pensji, bez pracy i żadnej odpowiedzialności. No, czy może być ukryte dofinansowanie, np. elektrycznymi autobusami, a miało być zbilansowanie przez spółkę własnego budżetu i zarobienie na zamortyzowany tabor., o dochodach z lokali użytkowych ZBM nie wspominając, z których opłaty mają wystarczyć na budowę bloków komunalnych ;-)
2023-06-27 13:25:07
Mach: Pisząc o podobnym mechanizmie sprawowania władzy w mieście i życiu na koszt podatnika mam na myśli wszystkie nowe podmioty gospodarcze ,które powstały po przekształceniach, a które nie są w stanie oderwać się od miejskiego "cycka" ciągnąc do siebie środki budżetowe, które w pierwszej kolejności zaspakajają wynagrodzenia przyczepionych do budżetu tworów a w następnej kolejności dopiero służą celom na które te środki zostały przeznaczone. I tak z MOPS-u wyłoniła się fundacja "Być razem" której to prezes wcześniej był kierownikiem w MoPS-e , Spółka ZBM, której prezesem została ówczesna dyrektorka ZBM-u, ZAPON, którego prezesem został ówczesny wicedyrektor ZBM-u. Sposób gospodarowania się nie zmienił i miasto gdyby nie korzystało z dotacji unijnych na projekty do których trzeba dodatkowo zaciągać pożyczki na ich realizację tak na prawdę nie potrafi zmienić systemu gospodarowania. Czas skończyć z budowaniem pomników, które ostatecznie nie przynoszą dodatkowych pieniędzy do budżetu a jedynie w następnym etapie po ich realizacji stanowią kolejny koszt związany z ich utrzymywaniem. Tam gdzie trzeba było rzeczywiście wykazywać się gospodarnością i zapobiegliwością np. w zakresie wytwarzania ciepła dla mieszkańców miasto pomimo większości w Radzie Nadzorczej w Energetyce Cieszyńskiej poniosło totalną klęskę tracąc majątek oceniany na 13mln zł, który posłużył na zapłacenie długu pod nadzorem burmistrzyni jako współwłaściciela zakładu i dwóch na trzech przez nią delegowanych członków rady nadzorczej z najbliższego jej politycznego zaplecza.
2023-06-27 14:01:32
"tom": ... można by się zgodzić, z powyższym wywodem zwłaszcza jednym szczegółem, że obecna pani burmistrz nie ma nic wspólnego z tymi przekształceniami poza utratą kontroli nad inną spółką ZOO jaką była Energetyka Cieszyńska. Otóż od samego początku tej kadencji, od wyboru burmistrza i złożenia przysięgi przez sprzyjających Jej radnych, ta ekipa odpowiada przed wyborcami za powierzony majątek i politykę, wobec mieszkańców, przyjezdnych oraz niepełnosprawnych, uznając stare uchwały za status quo, nie wymagające usprawnień. Należy mieć nadzieję że kolejne wybory dadzą szansę mieszkańcom, lepiej dbającym o wspólne dobro, a obecna ekipa będzie mogła się tylko chwalić znajomością z Pierwszą Burmistrzynią Cieszyna, co też jest wątpliwą zasługą, bo w tym wypadku wotum należą się Szanownej Pani Rodzicom, że jeszcze w Cieszynie nie rządził trans;-)
2023-06-27 17:33:01
Boska Adela: Mach, tom - krótko: każdy burmistrz, a obecna burmistrzyni w szczególności, ma obowiązek dbania o miasto i jego finanse - w kontekście ZBM, MOPS czy ZGK oznacza to obowiązek likwidacji tych bagien
2023-06-27 18:42:25
"tom": ... obowiązek, obowiązkiem, ale dbanie o własne zaplecze polityczne i przygotowanie miękkiego lądowania po wyborach, jak co, jeszcze nie jest prawnie zabronione i w tym problem ze spółkami i dublowaniem obowiązków i kompetencji, przez twory i organizacje przy gminne - Adelo. Chorą sytuacją jest brak kontroli RM nad tymi spółkami, zwłaszcza gdy zaplecze rządzące gminą ma większość nie tylko w RM ale przede wszystkim w komisji rewizyjnej. Co z tego, że likwidacja niektórych tworów byłaby konieczna, gdy nikt w radzie miasta nie chce uchwały zmieniającej status quo, dobrej dla włodarzy, a wyborcy przez całą kadencję mogą ewentualnie się skarżyć do Sądów Administracyjnych lub Pana Boga, bo na przyznanie zasadności skargi lub zmianę uchwały, przez RM bez woli burmistrza nie ma co liczyć, zwłaszcza gdy wojewoda nie wyraził sprzeciwu uchwale powołującej instytucje żyjące z danin publicznych ;-)
2023-06-28 14:52:13
Boska Adela: za rozprowadzanie po kilku punktach milionów z budżetu odpowiedzialni są radni wielu kadencji, można na koniec powiedzieć że taki ratusz mają mieszkańcy Cieszyna jaki sobie wybierają i tyle - pytanie tylko czy mieszkańcy mają świadomość tego co tak naprawdę dzieje się w zaciszach ratuszowych gabinetów i w ratuszowych przybudówkach, i na co idą ich ciężko zapracowane podatkowe miliony
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: