Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stanie drugi pomnik w Chybiu

Przy pomniku poświęconym poległym w I wojnie światowej, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Chybiu pojawi się drugi pomnik. Co ma upamiętniać?

Nowy pomnik będzie uzupełnieniem istniejącego pomnika z 1933 roku, który znajduje się w Chybiu przy na miejscowym cmentarzu parafialnym, przy jego południowym murze. Pierwotnie pomnik  ten poświęcony poległym w I wojnie światowej 70 mieszkańcom Zarzecza wcielonych do armii Austro-Węgier znajdował się w zalanej (przy budowie Jeziora Goczałkowickiego) wsi Zarzecze. Pomnik zawiera tablicę inskrypcyjną z dwiema kolumnami, w których wypisano nazwiska poległych w I wojnie światowej. Wieńczy go orzeł, po bokach widoczne są dwie kolumny na kształt szrapneli. Obiekt przeszedł w 2023 roku renowację – Pisaliśmy: Rozłożyli, wyremontowali i złożyli 

Teraz obok tego pomnika ma stanąć drugi z dołączoną tablica, która uzupełni dane:

- Na tablicy zostaną wyryte imiona i nazwiska poległych i zaginionych w I i II Wojnie Światowej, którzy zamieszkiwali gminę Chybie oraz dawne gminy: Frelichów, Mnich, Zaborze i Zarzecze, a nie zostali wymienieni na pomniku, o którym mowa w punkcie 3 [tym z 1933 – przyp red.]. Nowy pomnik zostanie posadowiony przy pomniku, który został zbudowany w 1933 roku i jest poświęcony poległym i zaginionym w I Wojnie Światowej. Nowy pomnik winien nawiązywać stylizacją, kolorystyką i gabarytami do pomnika, o którym mowa w pkt. 3. Na tablicy ponadto będzie widniał podpis: "Ofiarom I i II Wojny Światowej Samorząd Gminy Chybie” wraz z datą oddania pomnika – opisuje założenia uchwała.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, o pomniku pomyślano z okazji zbliżającej się 110 rocznicy odzyskania niepodległości:

- Rada Gminy na nadchodzące 110- lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, pragnie uczcić pamięć mieszkańców gminy Chybie i dawnych gmin: Frelichów, Mnich, Zaborze, Zarzecze uznanych za zaginionych bądź poległych podczas I i II Wojny Światowej. Inicjatywa wzniesienia nowego pomnika wynika z potrzeby oddania hołdu wszystkim mieszkańcom, którzy ucierpieli podczas działań wojennych. Obecny pomnik wzniesiony w roku 1933 i usytuowany przy cmentarzu parafialnym w Chybiu poświęcony jest wyłącznie ofiarom I Wojny Światowej. Zatem konieczność wzniesienia nowego pomnika z nazwiskami zaginionych i poległych w l i II Wojnie Światowej, a nie wymienionych na istniejącym pomniku jest uzasadniona.            

 

Radni byli jednogłośni i na wczorajszej (27.02.2024) sesji Rady Gminy Chybie przegłosowali uchwałę 13 głosami (2 osoby nieobecne).

 

Uchwała (pdf)

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: