Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Srebrny listek na samochodach seniorów?

Województwo Śląskie promuje ideę srebrnego listka. Zgodnie z założeniami, ma on się pojawiać na samochodach należących do seniorów i informować innych kierowców o fakcie, że kierowca tego pojazdu może mieć nieco słabszy refleks, czy słabszy wzrok, w związku z czym czas reakcji na zdarzenie drogowe może być lekko opóźniony.

Znaczek taki ma być informacją dla innych kierowców, że w tym przypadku należy wykazać się większym zrozumieniem, czy też cierpliwością. Starsze osoby w celu unikania niebezpiecznych zdarzeń bardzo często dłużej decydują się na włączenie do ruchu, bądź też poruszają się z mniejszymi prędkościami. Dzięki srebrnemu listkowi, znajdującemu się na ich samochodzie, inni uczestnicy ruchu będą poinformowani z czego takie zachowanie wynika. - Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg – poinformował marszałek Wojciech Saługa.

Srebrny listek, jest pomysłem nawiązującym do popularnego wśród młodych kierowców znaku zielonego listka, przyklejanego do szyb samochodu. O ile w przypadku zielonego listka inni uczestnicy ruchu mają świadomość, że po drodze porusza się niedoświadczony kierowca, to w przypadku srebrnego listka sytuacja będzie odwrotna. Takim pojazdem będzie poruszał się doświadczony kierowca, który jednak ze względu na wiek może mieć lekko spowolnione reakcje na ewentualne zagrożenia na drodze. Srebrne listki mają być rozdawane w czasie imprez skierowanych do seniorów w Katowicach, Urząd Marszałkowski jednak stara się namówić do współpracy również gminy, które promowałyby tę akcję lokalnie.

 

JŚ/slaskie.pl

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-28 21:48:29
krokusik: Jaja sobie robicie, czy to na serio? Jeśli to drugie to proponuję wprowadzić jeszcze różowy i popielaty listek. Różowy będzie informować innych kierowców o fakcie, że kierowca tego pojazdu jest po spożyciu alkoholu i może mieć nieco słabszy refleks, czy słabszy wzrok, w związku z czym czas reakcji na zdarzenie drogowe może być lekko opóźniony. Popielaty dla kierowców bez prawa jazdy. Tacy nie posiadają wystarczającej wiedzy o ruchu drogowym, więc powinno się im wszędzie ustępować bez względu na znaki drogowe. Ktoś tu nieźle poszedł po bandzie.
2018-08-29 09:05:50
bronek91: krokusik, całkowita zgoda. Zostało napisane " ze względu na wiek może mieć lekko spowolnione reakcje na ewentualne zagrożenia na drodze."- cytat zatem mam rozumieć, iż starszy wiekiem kierowca jest w jakimś sensie niepełnosprawny? Wiek z tak zwanego dowodu w przypadku seniorów, zwłaszcza tych dbających o siebie nie odzwierciedla wieku biologicznego. Zresztą jest różnica pomiędzy seniorami 60+/70+/80+/90+ a nawet 100+. Sam coraz więcej znam przypadków 70+, którzy zamiast za miejscem na cmentarzu rozglądają się za młodszymi czterema literami...A może PiS na swoje potrzeby obniży jeszcze wiek senioratu do 50+ jak uczyniono za Jaruzela? Przeca senior siedzi z reguły w kraju, mo czas i z zasady jest bardziej zdyscyplinowany na wyborach niż nie- seniorzy. "Srebrne listki mają być rozdawane w czasie imprez skierowanych do seniorów w Katowicach, Urząd Marszałkowski jednak stara się namówić do współpracy również gminy, które promowałyby tę akcję lokalnie."- cytat tylko poczekać np. na specjalne dodatkowe ulgi posiadaczy takowych srebrnych listków, np. na pozwolenie korzystania z miejsc dla niepełnosprawnych itd. Nie ma nic bezinteresownego, tym bardziej ze strony politykierów a Matka Teresa z Kalkuty już dawno umarła.
2018-08-29 12:39:57
alouette: Czy ja wiem, czy to głupie.... Niejednokrotnie człowiek się wkurza na drodze, bo ktoś się wlecze 30km/h, albo wykonuje wolno manewry, a potem patrzy, że to jakiś "dziadziuś" i już widzi to inaczej (chyba, że jest głupi). Gdyby tak widzieć ten listek wcześniej, wyrozumiałość pojawiłaby się wcześniej. I większe skupienie. Co taki listek miałby przeszkadzać innym kierowcom? Chyba że takim, którym wszystko zawsze przeszkadza, ale takich nie powinno się brać pod uwagę.
2018-08-29 12:59:27
john: Chyba zwariowali. Zamiast głupich pomysłów w stylu listka obowiązkowe psychotesty dla wszystkich powyżej jakiejś bariery wiekowej i tyle w temacie. Każdy pojazd mechaniczny to jest pocisk a droga nie jest ścieżką spacerową.
2018-08-29 14:22:15
hanbes: Głupi pomysł, niepotrzebny... Fajnie to podsumował krokusik.
2018-08-29 18:39:38
bronek91: Alouette, jeżeli potencjalnie jest ograniczenie do 30km/h lub warunki czy ruch drogowy nie pozwala na rozwinięcie innego rzędu prędkości, to nie dziw się, iż ktoś się tyle wlecze, zawsze o ile przepisy i warunki na to pozwalają można wyprzedzić… Manewry natomiast należy wykonywać z zachowanie właściwej ostrożności, czasem nawet szczególnej i z zachowaniem zasady ograniczonego zaufania na drodze. Jest to kwestia indywidualna i trudno coś oceniać przez pryzmat wolno czy szybko. Brak w tym przypadku obiektywnego punktu odniesienia, raczej subiektywne wrażenie. Alouette stary, młody, średnio stary to pojęcia względne a wiązanie z subiektywnym odbiorem pewnych zachowań to stereotyp, który powinien być traktowany przez pryzmat patologii. Ageizm w postrzeganiu ludzi to wada. Objawy demencji dotyczą wbrew pozorom szerokiego spectrum społeczeństwa a wiek z tak zwanego dowodu nie zawsze pokrywa się z biologicznym.
2018-08-30 17:20:51
mstudnicki: Osoba, która używa samochodu, jako pocisku (bo oczywiście tak się da), powinna powtórnie przejść psychotesty (z naciskiem na "psycho"). Zupełnie inaczej podchodziłbym emocjonalnie do samochodu, który stoi 20 sekund przed pustym rondem, jeśli zobaczyłbym taki listek. To pokolenie tych ludzi wybudowało te drogi i część świata, z którego my teraz korzystamy. I nie wolno im odmawiać wszystkiego, tylko dla tego, że nam wszędzie się spieszy, a oni mają inne tempo życia. To nie prawda, że nam wszystko się należy, a kto - choćby delikatnie - ostaje - won na margines.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: