Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sprawdzone sposoby na mole ubraniowe

Mole ubraniowe potrafią w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć naszą garderobę. Dziurawią nie tylko odzież, ale również dywany, tapicerkę mebli, czy pościel. Co zrobić jeżeli zauważymy te owady w naszym domu? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na pozbycie się tych niechcianych lokatorów.

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Mole mogą pojawić się w naszym domu przeniesione na ubraniach ze sklepu lub po prostu wlecieć przez okno, klatkę schodową, czy kratkę wentylacyjną. Dorosłe osobniki moli ubraniowych mają wygląd ciemnego motyla o wzorzystych skrzydłach. Nie są one groźne dla naszych ubrań, jednak składają od 200 do 400 jaj, które już po ośmiu dniach przeobrażają się w larwy, które są niezwykłe żarłoczne i to one doprowadzają do szkód w naszej garderobie. 

Porządki w garderobie

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jeżeli zauważymy mole ubraniowe w naszym domu, powinno być dokładne wysprzątanie i przewietrzenie naszych szaf, a także przeglądnięcie wszystkich ubrań i pozbycie się tych, w których zagnieździły się mole. Te rzeczy, w których ulokowały się mole, ale nie zdążyły ich uszkodzić, wystarczy wyprać, natomiast zniszczone ubrania lepiej wyrzucić. Pamiętajmy również że rzeczy w szafach nie mogą być przechowywane bardzo ciasno, powinny mieć odpowiednią wentylację. Od czasu do czasu warto jest również wywietrzyć szafę i wystawić je na działanie promieni słonecznych. Nie trzymajmy w szafie poplamionych lub przepoconych ubrań, ponieważ takie elementy garderoby mole atakują w pierwszej kolejności. Dlatego zawsze wkładajmy do szafy wyłącznie czystą, świeżą i suchą odzież. Dopiero kiedy jesteśmy pewni, że nasza szafa jest czysta, możemy sięgnąć po kolejny metody.

Intensywne zapachy

Na mole ubraniowe odstraszająco działają intensywne zapachy, takie jak: mięta, lawenda, trawa cytrynowa, liście laurowe, szałwia, ziele angielskie, czy goździki. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w specjalne saszetki zapachowe lub suszone rośliny i umieścić je we wszystkich szafach. Kasztany również wytwarzają niemiłą dla tych owadów woń, więc warto ukryć je naszej garderobie. Możemy wykorzystać również mydło o którymś z wyżej wymienionych zapachów. Najlepiej pokroić je na kawałki i umieścić w kilku miejscach wewnątrz szafy. Mole nie lubią również aromatu drewna cedrowego. Specjalne kostki cedrowe możemy znaleźć w niektórych sklepach. Jeżeli mamy stare gazety możemy rozłożyć je na półkach czy szufladach, ponieważ mole bardzo nie lubią zapachu farby drukarskiej. Jeżeli te sposoby nie przyniosą efektu, wówczas możemy skorzystać ze specjalnych zawieszek odstraszających mole dostępnych w sklepach bądź aerozoli, którymi należy spryskiwać wnętrza szaf. Więcej porad znajdziemy na: https://home.morele.net/.

 

Artykuł sponsorowany

 

źródło: ox.pl
dodał: red.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: