Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sprawdzian z polskiego i Wieczór narodów

Sprawdzian z polskiego, odbywający się rokrocznie w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, już od jedenastu lat wyznacza półmetek letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. 

 

Impreza ortograficzna dla obcokrajowców rozpocznie się w piątek 15 sierpnia o godz. 10.30 w cieszyńskim uniwersyteckim Centrum Konferencyjnym UŚ (przy ul. Bielskiej 62). Cieszyńską imprezę poprawnościową uświetni w tym roku swoją obecnością prof. dr hab. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego – dyrektor wrocławskiej Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, współautorka podręcznika do nauczania języka polskiego jako obcego Polski dla cudzoziemców, autorka Słownika eufemizmów polskich oraz pięknej, bogato ilustrowanej książki Język polski z serii A to Polska właśnie.

 

Biorący udział w konkursie (w sumie będzie to ponad 200 obcokrajowców) walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Nagrodą główną jest możliwość bezpłatnego udziału w kolejnej cieszyńskiej letniej szkole. Po południu (o godz. 15.00) na cieszyńskim rynku rozpocznie się niezwykle barwny Wieczór narodów – jedyny, podczas którego „pozwalamy” uczestnikom naszych kursów mówić „własnym głosem”, czyli we własnych językach narodowych. Więcej, tego wieczoru to my – Polacy – do upadłego uczymy się „niemożliwych do wymówienia” słów, śpiewamy, tańczymy, składamy orgiami, odbywamy wycieczkę do Egiptu albo do ruskiej bani, na wyścigi zajadamy ryż pałeczkami, popijamy hiszpańską sangrią…

 

Poranny konkurs ortograficzny przeznaczony jest dla wszystkich cudzoziemców przebywających w tym czasie w Polsce i chętnych do wzięcia udziału w imprezie. Co roku witamy reprezentację z Zaolzia oraz wiele innych osób, które dowiedziały się o Sprawdzianie z mediów i innych źródeł. W tym roku gościć będziemy w Cieszynie także liczną grupę (ok. 20 osób!) słuchaczy z Warszawy – z Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum oraz z Fundacji Nauki Języków Obcych Linguae Mundi, po raz drugi gościć będziemy też reprezentację z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, gdzie od dwóch lat pracuje jako lektor języka polskiego Monika Rusin – doktorantka Uniwersytetu Śląskiego. W językowych zmaganiach wezmą także udział nauczyciele języka polskiego z zagranicy, biorący udział w rozpoczynających się poprzedniego dnia warsztatach polonistycznych (ok. 30 osób).


Podczas Sprawdzianu z polskiego jego bardziej zaawansowani uczestnicy piszą dyktando w całości, a początkujący wypisują wszystkie słowa, które uda im się rozpoznać. Autorką tekstu dyktanda jest prof. Aldona Skudrzyk z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego Wydziału Filologicznego UŚ, lektor i wykładowca letniej szkoły.

 

W roli honorowego członka jury zasiądzie ubiegłoroczny zwycięzca: Oleg Erszow z Petersburga (Rosja). W poprzednich edycjach językowym mistrzostwem wykazali się: Agnieszka Fabri z Węgier, Helena Kazancewa z Białorusi, Ludmiła Mavrić z Litwy, Sergiej Pieliesa z Białorusi, Irena Anacka z Białorusi, Żanna Surwiła z Litwy, lwowianka Ałła Krawczuk, Holger Thors z Finlandii (pierwszy w historii Sprawdzianu zwycięzca, nie będący Słowianinem ani nie posiadający żadnych polskich korzeni) oraz w 2006 roku Marina Bandura z Kaliningradu (Rosja).

 

Cieszyńska impreza jest też niepowtarzalną okazją do międzynarodowych spotkań towarzyskich i integracji cudzoziemców w duchu tradycyjnej polskiej gościnności. Dzień rozpoczęty zmaganiami z polską ortografią zamyka wyjątkowy w swej formule Wieczór Narodów, podczas którego każda nacja ma możliwość zaprezentować w możliwie atrakcyjny sposób swój kraj, kulturę, tradycję, język, kuchnię, tańce i piosenki, słowem – nauczyć nas czegoś o sobie, wciągnąć do wspólnej zabawy. Gościnności Burmistrza Cieszyna zawdzięczamy już po raz czwarty wyjątkową oprawę Wieczoru, który odbędzie się na cieszyńskim Rynku! Spotykamy się o 15.00. Impreza ma charakter otwarty, zapraszamy wszystkich chętnych i... ciekawych. Na scenie występować będą kolejno przedstawiciele ok. 30 krajów reprezentowanych na XVIII letniej szkole języka, kultury i literatury polskiej w Cieszynie. Kulminacyjnym punktem Wieczoru będzie zapewne odtańczony na cieszyńskim rynku międzynarodowy polonez z figurami.

 

Sprawdzian z polskiego i Wieczór narodów uświetniają organizowaną już po raz osiemnasty sierpniową letnią szkołę języka, literatury i kultury polskiej, dzięki której Cieszyn stał się w tym roku dla niemal dwustu obcokrajowców na cały miesiąc wizytówką, niemal stolicą Polski. Intensywne zajęcia językowo-literackie w letniej szkole trwają od 1 do 28 sierpnia dzień po dniu. Program obejmuje: kurs języka polskiego, cykle wykładowe z zakresu wiedzy o Polsce, program kulturalny, wycieczki i rekreację. Letniej szkole towarzyszą również: warsztaty polonistyczne dla nauczycieli z polskim językiem wykładowym za granicą (13-28 sierpnia).


Zapraszamy!

źródło: Szkoła Języka i Kultury Polskiej
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: