Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spotkanie z prof. Markiem Haltofem

W czwartek 20 listopada 2014 r. o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej zorganizowano spotkanie autorskie z cenionym filmoznawcą, pochodzącym z Pogwizdowa prof. Markiem Haltofem - wykładowcą Northern Michigan University w Marquette (USA), autorem wielu opracowań o tematyce filmowej. Profesor, nawiązując do swojej najnowszej książki pt. ''Polish film and the Holocaust. Politics and memory'' (2012), przedstawił obraz Holocaustu w polskim kinie lat 1944-1964.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, przedstawiając skrótowo życiorys profesora i zwracając uwagę na to, że oprócz prac naukowych, ma on w swoim dorobku także pozycje typowo beletrystyczne. - Jest autorem i zbioru opowiadań ("Maks jest wielki" z 1988 r. – przyp. red.) i powieści ("Duo Nowak" z 1996 r. – przyp. red.). Obydwie te książki osnute są wokół problematyki "stela", bardzo interesujące, a ich lektura dostarcza, zwłaszcza nam, cieszyniakom wiele satysfakcji i przyjemności – stwierdził Krzysztof Szelong.

Sam Marek Haltof rozpoczął swoją prelekcję od zdradzenia publiczności motywów, jakie skłoniły go do zajęcia się, obok kina australijskiego, w którym specjalizował się już wcześniej, także kinem polskim. - Kiedy mieszkałem w Kanadzie zauważyłem, jak niewiele prac poświęconych jest kinematografii środkowoeuropejskiej. Istniała więc potrzeba tego typu opracowań. Postanowiłem napisać jednotomową monografię i tak powstała książka "Polish national cinema". Następnie napisałem więcej książek: o Kieślowskim czy "Historical dictionary of Polish cinema" – wyjaśnił. Wykład przybrał formę typowo akademicką. Profesor przedstawił stan badań oraz kilka wstępnych uwag, a następnie w porządku chronologicznym, omawiał kolejne polskie filmy fabularne z lat 1944-1964, w których poruszany jest temat Holocaustu. Podstawowe pozycje tego rodzaju to "Ostatni etap" (1948, reż. Wanda Jakubowska), "Ulica graniczna" (1949, reż. Aleksander Ford) czy "Pasażerka" (1963, reż. Andrzej Munk i Witold Lesiewicz). W swoim wykładzie Haltof zwrócił uwagę także na mniej znane produkcje. W sumie omówionych zostało ok. 15 filmów.

Badacz przedstawił problemy, które towarzyszyły ówczesnym filmowcom, zarówno te natury politycznej, jak cenzura, ideologizacja czy zmiany w spojrzeniu władz na polsko-żydowską historię, jak i natury etycznej w rodzaju trywializacji tematu Holocaustu. Z wykładu można było zaczerpnąć wiele ciekawostek, np. że jeden z twórców powojennego kina polskiego Aleksander Ford, podczas kręcenia filmu "Majdanek – cmentarzysko Europy" (1944), zostawił kręcenie scen w samym obozie swoim współpracownikom, gdyż sam nie był w stanie wytrzymać tego co tam zobaczył, czy – inna ciekawostka – że pierwsza wersja filmu "Ostatni etap" powstała w języku niemieckim (nie zachowała się żadna kopia). Okoliczności powstania właśnie "Ostatniego etapu" przedstawi prof. Haltof w swojej kolejnej książce, która ukaże się na jesień przyszłego roku. - Ten film jest filarem nie tylko kina polskiego – wyjaśnił swoje zainteresowanie tematem. – Był to pierwszy sukces powojennej kinematografii polskiej. Jest to przy tym obraz, który należy do najbardziej znanych poza Polską przedstawicieli rodzimej sztuki filmowej. Spośród mniej znanych filmów, profesor zwrócił uwagę na "Naganiacza" (1964, reż. Czesław Petelski, Ewa Petelska), z doskonale zrealizowaną sceną "polowania" na zbiegłych z transportu Żydów. Ten film naprawdę zasługuje na to, żeby go zrekonstruować – dodał Haltof – Wersje które znam są trudne do oglądania. Mam nadzieję, że on się kiedyś ukaże w nowej odsłonie.

Nieoczekiwanym, bardzo miłym akcentem spotkania, było wystąpienie Czesława Stuchlika, działacza społecznego i krajana profesora Haltofa z Pogwizdowa, który zadedykował mu wiersz "Synku" Władysława Młynka, wskazał na wkład jego przodków w rozwój rodzinnej miejscowości oraz wręczył kilka książek i własne opracowania na temat regionalnej historii. Warto też dodać, że około 1/3 czasu całego spotkania zajęła dyskusja już po zakończeniu prelekcji.

(beti)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: