Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sportowcy nagrodzeni

Najlepsi sportowcy powiatu cieszyńskiego spotkali się wczoraj w sali sesyjnej starostwa. Władze powiatu honorowały tych, którzy osiągnęli w 2011 roku największe sukcesy. Dziękowano za rywalizację ale i za promocję Śląska Cieszyńskiego na arenach Polski i świata.
Zanim przystąpiono do nagradzania sportowców, uhonorowane zostały szkoły powiatu cieszyńskiego, które w roku szkolnym 2011/2012 we współzawodnictwie sportowym zajęły trzy pierwsze miejsca. W rankingu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego wśród szkół podstawowych na trzecim miejscu znalazła się SP nr 2 z Ustronia. Drugie miejsce przypadło SP nr 1 ze Skoczowa. Najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z SP nr 2 Brennej.
Mamy bardzo chętne i zdolne dzieci, są też dobrzy wuefiści – mówi Beata Jaworek – Skała dyrektor SP nr 2 w Brennej. Jak dodaje dyrektor, szkoła i nauczyciele motywują dzieci do uprawiania sportu, ale tez często trzeba przekonywać rodziców. Bo bywa, że rodzice się boją posłać dziecko na zawody, bo jest brzydka pogoda.
 
 
 
To już nasze trzecie wyróżnienie –  cieszy się ze zdobycia pierwszego miejsca w rywalizacji nauczyciel sportu z breńskiej szkoły Bogusław Żur. W ubiegłym roku SP nr 2 była druga, tym razem poprawiła swoją lokatę. Oczywiście to wszystko zależy od uczniów, jeśli są dobre roczniki, są i dobre wyniki – komentuje wuefista. Ale efekt uzyskuje się przede wszystkim dzięki zajęciom dodatkowym - to Szkolne Kluby Sportowe, wyjazdy na zawody. Zdaniem Żura, ciężko będzie obronić pierwsze miejsce w przyszłych latach, bo w wielu szkołach prowadzone są klasy sportowe. Trzeba będzie i u nas wprowadzić nowy system szkoleniowy – dodaje Żur.
 
 
W rywalizacji szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1 w Wiśle, drugim w kolejności było Gimnazjum nr 1 ze Skoczowa. Trzecie miejsce zajęło Gimnazjum w Górkach Wielkich. Wśród szkół ponadgimnazjalnych na pierwszym miejscu znalazło się II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, za nim Zespół Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie a następnie Zespół Szkół im. Wł. Szybińskiego z Cieszyna.
 
O otrzymaniu medalu decyduje sekunda, milimetr, dobra forma i przygotowanie podczas zawodów. Natomiast nie widać tego co spotyka was w ciągu całego waszego przygotowania, sportowego życia, kariery. - mówił podczas uroczystości starosta powiatu Jerzy Nogowczyk. Jak dodał - dajecie powody do dumy wówczas, kiedy otrzymujecie medale, kiedy na maszt wprowadzana jest biało-czerwona flaga. Uczycie nas bardziej radosnego patriotyzmu, niż tego, którego znamy z akademii ku czci...
 
Jak informuje Tadeusz Glos, przewodniczący Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego - Każda szkoła otrzymuje punkty za udział młodych sportowców w zawodach. Bierze się pod uwagę osiem najlepszych z dwudziestu jeden konkurencji. Po zsumowaniu punktów z różnych wydarzeń sportowych otrzymujemy wynik, która szkoła i które miasto w danym roku jest najlepiej usportowione. Żeby były wyniki trzeba dbać o młodzież i we właściwy sposób ją motywować. Przez 40 lat uczyłem wychowania fizycznego. Zwolnienia z zajęć, to był sporadyczne przypadki – zaznacza Glos.
 
 
 
Od 2010 roku Powiat Cieszyński przyznaje wybitnym sportowcom także nagrodę honorową. W tym roku otrzymali ją: Jan Błachowicz – pochodzący z Cieszyna zawodnik mieszanych sztuk walki wagi półciężkiej, także utytułowany grappler i zawodnik boksu tajskiego. Od 2011 roku międzynarodowy mistrz Konfrontacji Sztuk Walki w wadze półciężkiej. Kajetan Kajetanowicz - polski utalentowany kierowca rajdowy, trzykrotny rajdowy mistrz Polski. Adam Małysz – wybitny skoczek narciarski, multimedalista olimpijski, najbardziej utytułowany skoczek w historii indywidualnych konkursów mistrzostw świata w skokach narciarskich. Niestety, Małysza zabrakło wczoraj na gali nagród.
Dziękuję wszystkim, którzy pomagają mi w treningach i testach - mówił do zebranych Kajetan Kejtanowicz. Jak zaznaczał kierowca, bez zgód władz w gminach i miastach nie byłoby jego wyników. Dziękuję też za wyrozumiałość mieszkańców okolicznych wiosek - mówi rajdowiec.
 
 
 
Na gali uhonorowano również same gminy. Trzecie miejsce we współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2011/2012 zajęła gmina Hażlach, drugie miejsce przypadło w udziale gminie Skoczów, a najbardziej wysportowaną młodzieżą podobnie jak w latach ubiegłych może poszczycić się gmina Brenna.
 
Nagrody Finansowe Powiatu Cieszyńskiego za sukcesy sportowe w 2011 roku otrzymali:
 
1. Zbigniew Gryżboń - Trener sekcji Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych Klubu Sportowego MOSiR Cieszyn, jest trenerem kadry narodowej Osób Niepełnosprawnych. Jego podopieczni odnoszą rokrocznie wiele sukcesów łącznie z udziałem w Igrzyskach Paraolimpijskich.
 
2. Mateusz Kojzar – zawodnik Klubu Sportowego „Wisła Ustronianka”, utalentowany skoczek narciarski, złoty medalista drużynowego konkursu skoków podczas Europejskiego Festiwalu Młodzieży w 2011 roku.
 
3. Mirosław Madzia – zawodnik Integracyjnego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” w Wiśle. Trenujący rzut dyskiem i pchnięcie kulą. Wywalczył dwa medale na lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Osób Niewidomych i Słabowidzących, zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą i brązowy w rzucie dyskiem.
 
4. Janusz Rokicki – podopieczny Zbigniewa Gryżbonia, zawodnik Klubu Sportowego MOSiR Cieszyn, w 2011 roku wywalczył złoty medal w pchnięciu kulą i srebrny medal w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych. I największy sukces w tym roku został Wicemistrzem Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w pchnięciu kulą.
5. Michał Szuster – zawodnik Cieszyńskiego Klubu Motorowego, Wicemistrz Europy w rajdach enduro, ponadto złoty i srebrny medalista Mistrzostw Polski.
 
6. Aleksander Zniszczoł – reprezentant Klubu Sportowego „Wisła Ustronianka” zwycięzca Letniego Pucharu Kontynentalnego 2011, członek kadry młodzieżowej w skokach narciarskich w sezonie 2010/2011.
 
 
Wyróżnienia za sportowe osiągnięcia, które rozsławiły nasz powiat w kraju i zagranicą w ubiegłym roku otrzymali:
 
 1. Sławomir Baran – trenujący boks tajski, zdobył złoto w Otwartym Pucharze Europy, brązowy medal Mistrzostw Europy thaiboxing, złoto na Otwartych Mistrzostwach Polski oraz brązowy medal Pucharu Polski
2. Tomasz Byrt - zawodnik Klubu Sportowego „Wisła Ustronianka”, skoczek narciarski, w indywidualnym konkursie o Mistrzostwo Polski 2011 na skoczni normalnej wywalczył srebrny medal, w tym samym roku wraz z drużyną zajął trzecie miejsce podczas drużynowego konkursu Pucharu Świata w Lahti
3. Adam Cieślar - zawodnik Klubu Sportowego „Wisła Ustronianka” zdobył II miejsce na Mistrzostwach Polski w kombinacji norweskiej oraz cztery złote medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kombinacji norweskiej oraz w biegach i skokach narciarskich.
 
4. Paweł Słowiok – zawodnik Klubu Sportowego „Wisła Ustronianka” zajął I miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów w kombinacji norweskiej, I miejsce, dwa II miejsca w biegach i kombinacji norweskiej oraz III miejsce w skokach narciarskich na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
 
5. Jan Szturc – wieloletni trener i działacz Klubu Sportowego „Wisła Ustronianka”, były skoczek narciarski, potem szkoleniowiec. Obecnie zajmuje się szkoleniem zawodników w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.
 
6. Piotr Żyła - zawodnik Klubu Sportowego „Wisła Ustronianka”, zdobył w sumie cztery srebrne medale na Mistrzostwach Polski w skokach narciarskie indywidualnie i drużynowo oraz w Letnim Grand Prix w skokach indywidualnie oraz brązowy medal Pucharu Świata w Lahti w drużynowych skokach narciarskich.
 
7. Piotr Ferfecki – zawodnik Klubu Sportowego „Beskid” Brenna, zajął III miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w skibobach w slalomie gigancie.
 
8. Agata Hołomek – zawodniczka Klubu Sportowego „Beskid” Brenna zdobyła trzy złote medale na Mistrzostwach Polski w skibobach oraz dwa brązowe medale na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w skibobach
 
9. Sebastian Gazurek - zawodnik Narciarskiego Klubu Sportowego „Trójwieś” Beskidzka, trenujący narciarstwo biegowe, zajął dwukrotnie I miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwa Polski, II miejsce na Mistrzostwa Polski, II miejsce w Pucharze Kontynentalnym Slavic Cup, jest Członkiem Kadry Narodowej PZN.
 
10. Mateusz Ligocki – zawodnik Narciarskiego Klubu Sportowego „Trójwieś Beskidzka” zdobył dwa złote i jeden srebrny medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegach narciarskich.
 
11. Patrycjusz Polok – zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna, trenujący narciarstwo biegowe, zajął dwukrotnie I miejsce, oraz III miejsce podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.
 
12. Daria Kabiesz – zawodniczka Klubu Sportowego MOSiR Cieszyn, trenująca lekkoatletykę wywalczyła złoty medal w rzucie dyskiem oraz srebrny w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Polski Juniorów.
 
13. Mariusz Makula – trenujący boks tajski zdobył złote medale na Mistrzostwach Polski, brązowy medal na Mistrzostwach Europy, jest również zdobywcą Pucharu Polski.
 
14. Adrian Kreiss – reprezentant Skoczowskiego Towarzystwa Sportowego zdobył trzykrotnie I miejsce podczas Mistrzostw Polski w Brennej w slalomie gigancie, slalomie i super gigancie w kategorii juniorów.
 
15. Monika Malik – reprezentantka Skoczowskiego Towarzystwa Sportowego, trenująca skiboby, zajęła trzykrotnie I miejsce podczas Mistrzostw Polski w Brennej w slalom gigancie, slalomie i super gigancie w kategorii seniorek, ponadto jest Członkiem Kadry Narodowej
 
16. Aneta Molek - zawodniczka sekcji lekkoatletycznej Międzyszkolnego Klubu Sportowego Ustroń, trenująca skok o tyczce, zdobyła I miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w oraz III miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
 
17. Anna Sojka – zawodniczka trenująca kolarstwo ekstremalne w 2011 roku została Mistrzynią Polski w downhillu i for crossie, zdobyła także Puchar Polski 2011.
 
18. Anna Stanieczek – zawodniczka Ludowego Klubu Sportowego „Orlik” z Goleszowa, zdobyła dwa złote medale w Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów oraz na Mistrzostwa Polski Seniorów w Łucznictwie.
 
19. Piotr Szymala – zawodnik i trener Klubu Sportowego „SHINDO” z Cieszyna, zawodnik i trener Klubu Sportowego ”SHINDO”, wielokrotny zdobywca tytułu Mistrza Polski i świata.
 
20. Andrzej Tomczyk – trener gimnastyki sportowej, działacz Robotniczego Klubu Sportowego „Cukrownik” w Chybiu, trener zawodników, którzy zdobyli ponad 300 medali w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Śląska, a także ponad 120 medali w indywidualnych i drużynowych Mistrzostwach Polski
 
21. Tomasz Warzecha - zawodnik Misyjnego Klubu Sportowo – Rekreacyjnego „CENTRUM” z Dzięgielowa, trenujący biegi, zajął I miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów w Spale
 
22. Katarzyna Wąsek – zawodniczka Stowarzyszenia Rekreacyjno-Sportowego „Czantoria” w Ustroniu, zdobyła dwa złote i jeden srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych w Zakopanem, zajęła również I miejsce w rankingu FIS z w 2011 roku.
 
Jan Bacza

źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: