Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Śpiewać" na skwerze Ireny Sendlerowej

Informowaliśmy o planach rewitalizacji skweru Ireny Sendlerowej w Cieszynie (zlokalizowany przy ul. Śrutarskiej). Dzięki dofinansowaniu, które otrzymała nieformalna grupa zajmująca się skwerem, można zakupić elementy małej architektury i zorganizować różnego rodzaju wydarzenia, których celem jest uczynienie tej przestrzeni bardziej atrakcyjną. W związku z działaniami, 31 lipca na skwerze odbędzie się pokaz filmu „Śpiewać”.

W najbliższą środę (31 lipca 2019 roku) o godzinie 21:00 na skwerze Ireny Sendlerowej w Cieszynie (ul. Śrutarska) odbędzie się projekcja filmu „Śpiewać”. Wydarzenie ma związek z rewitalizacją przestrzeni i 17. Edycją Objazdowego festiwalu Filmowego „Watch Docs”. Film będzie trwał 52 minuty i jest wspólną produkcją Polski i Rosji.

- Śpiew gardłowy zwany chöömej to fascynująca muzyczna tradycja syberyjskiej Republiki Tuwy. Jak bardzo fascynująca, najlepiej chyba dowodzi fakt, że kulturowo zarezerwowano ją dla mężczyzn. I wykluczenie kobiet zawarowano wierzeniami, według których praktykowanie przez nie chöömej prowadzi do bezpłodności. Główna bohaterka filmu, Czoduraa Tumat, jest mistrzynią i nauczycielką tuwińskiego śpiewu gardłowego. Ale uczy głównie chłopców. Jej parę uczennic ukrywa swoją pasję przed rodzinami i unika trudnej konfrontacji z potęgą tradycji. Czy chöömej da im siłę do walki o osobistą wolność? – wyjaśniają osoby odpowiedzialne za rewitalizację skweru.

W związku z samym festiwalem i działaniami rewitalizacyjnymi na skwerze Ireny Sendlerowej wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wszystkich zainteresowanych zachęca się do zabrania ciepłego kocyka oraz chęci do obejrzenia filmu, który oprócz zwyczajnej fabuły, opowiada również, wolności i walki o prawa człowieka.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-29 16:39:02
donekT: Tymczasem dziś 29 lipca przypada kolejna rocznica śmierci Edwarda Gierka, zmarłego 29 lipca 2001 w Cieszynie. Idola środowisk lewicowych i zwłaszcza lewackich, które w jego osobie upatrują postać, która przyczyniła się (posłużono się nim) do odsunięcia od władzy w 1970 roku oskarżanego o skrzywienie "prawicowo- nacjonalistycznie" i niewygodnego dla ZSRR Władysława Gomułki, i jego ekipy. Swoje związki z komunizmem rozpoczął w trakcie emigracji ekonomicznej na zachodzie (we Francji), podobnie jak wielu współczesnych lewaków, zwłaszcza tych radykalniejszych (np. Zandberg i spółka). Gierek łączony jest z reformą administracji (49 województw, likwidacja powiatów, organizacji gmin jako podstawowych jednostek administracji, które za czasów premierostwa Tadeusza Mazowieckiego przekształcono w jednostki samorządowe), polityką "samospłacających się kredytów", które ciążyły do roku 2012(?) i początkiem konsekwentnego zadłużania państwa, które trwa do dziś. Inwestycje poczynione w przemyśle w domyśle miały stanowić zabezpieczenie kapitałowe dla pokolenia, które wówczas znajdowało się w wieku produkcyjnym, niestety dorobek został "sprywatyzowany" w latach 90. XX wieku. W okresie Gierka stopniowo poczęły kształtować się elity polityczne i kolesiostwo, (Gierek, przyznał to w jednym z wywiadów), współorganizujące "transformację" ustrojową. W 1976 roku wprowadzone zostały zmiany do Konstytucji z 1952 dotyczące „wiecznej przyjaźni i sojuszu z ZSRR”, rozważano ewentualność kolektywizacji rolnictwa, a także znacząco uprzywilejowano grupę zawodową górników, z czym borykamy się do dziś. W 1976 zostały wprowadzone pierwsze kartki na cukier, w 1972/73 wypuszczono Fiaty 126p, które zmotoryzowały Polskę oraz rozpoczęto budowę bardziej cywilizowanej infrastruktury drogowej. W 1976, w konsekwencji wydarzeń z Radomia, zawiązany został KOR stanowiący personalny "zaczyn" późniejszej SOLIDARNOŚCI. W 1980 został odsunięty od władzy, na rzecz Stanisława Kani a w trakcie stanu wojennego zatrzymany w Ustroniu i internowany. Następnie pozbawiony polskich świadczeń emerytalnych i do końca utrzymywał się ze środków wypracowanych na zachodzie. Zamieszkiwał w Ustroniu. Jego syn Adam Gierek, polityk lewicowy, do 2019 zasiadał w PE. Dziwi mnie, że lokalni NEOMARKSIŚCI zapomnieli...
2019-07-29 16:56:42
donekT: "unika trudnej konfrontacji z potęgą tradycji." Tymczasem krzysztof.mm co rusz odwołuje się do Szamanizmu, Animizmu, zaklęć, rytuałów i magii Religii Tradycyjnych, czasem nawet próbuje bezpodstawnie zestawić z innymi systemami religijnymi i wyznaniowymi, co ewidentnie świadczy o JEGO NIETOLERANCJI i DYSKRYMINACJI względem wyznawców Religii Tradycyjnych, którzy takich porównań najzwyczajniej mogą sobie nie życzyć.
2019-07-29 17:58:14
jasper: - [ ] W 2012 J. Kaczynski , mowil, ze rosnace zadluzenie przypomina „poznego Gierka”. Rzad pani Szydlo polowe dlugu gierkowskiego "zrobil" w szesc miesiecy. W 2016 dlug panstwowy rosl srednio o 15 mln zl co godzine. Obecnie zadluzenie Polski przekroczylo juz bilion zlotych , a licznik bije dalej. Kiedys te pieniadze trzeba bedzie oddac. Widac szary posel zwany prezesem chcial byc lepszy od Gierka i to mu sie udalo... Brawo PiS, tylko przykro, ze na skwerze Ireny Sendlerowej beda „cienko” spiewac przyszle pokolenia, splacajac dlug, jeden z najwiekszych w historii po komunie.
2019-07-29 20:06:30
donekT: Dodaj do tego DŁUG UKRYTY, ZADŁUŻENIE GOSPODARSTW DOMOWYCH, ewentualne ROSZCZENIA. W odniesieniu do nadchodzącej dekoniunktury i coraz bardziej zapowiadanego kryzysu Polska już nie będzie "zieloną wyspą". Natomiast rolę owej zielonej wyspy z powodzeniem może przejąć skwer Ireny Sendlerowej. Przyszłe pokolenia mogą tam zapuścić OGÓRKI, z których benefity poszczególne GABRYSIE następnie będą kisić. Miejmy tylko nadzieję, iż tym razem żaden z TYCH OGÓRKÓW NIE ZASZKODZI tak jak ponoć pewnemu królowi Polski, z rusińskiej szlachty, Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu. W końcu SEZON OGÓRKOWY trwa w najlepsze.
2019-07-29 21:30:24
jasper: To nie sezon ogorkowy na skwerze, to pisowska propaganda sukcesu jak za Gierka ! Pan Morawiecki obiecywal, ze stopa inwestycji wzrosnie do 25% PKB najpierw do 2020 roku, pozniej do 2025 r. A spadla do 17,6% - najnizszego poziomu od 20 lat. Za PiS spadla takze najbardziej w UE. Nic tylko sie cieszyc ...? https://www.google.de/amp/s/businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/stopa-inwestycji-w-polsce-w-ii-kw-2018-r/509eng0.amp
2019-07-29 21:31:05
jasper: https://www.google.de/amp/s/businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pkb-polski-a-poziom-inwestycji-prywatnych-luty-2019/wt02tm7.amp - tez warto wiedziec.
2019-07-29 22:24:06
donekT: To nie tylko jak to ująłeś "pisowska propaganda sukcesu" tylko POPiSowa. Raz jedni, raz drudzy, innym razem trzeci, ważne, żeby wszystko pozostało w ramach elity politycznej okrągłego mebla a wybory odbywały się na podstawie "programu" negatywnego, obliczonego na zasadę "mniejszego zła" i populizm każdej ze stron. Tymczasem postępuje NEOMARKSISTOWSKA rewizjonistyczna polityka, w ramach całej UE i nadchodzi kryzys, w wyniku którego, wskutek eskalacji poszczególnych konfliktogennych czynników, tym razem uzasadnionym może się stać zwiększenie prerogatyw UE jako państwa, wprowadzenie stanu wyjątkowego i powołanie armii UE wraz z możliwością potencjalnego ograniczenia praw obywatelskich. "Proeuropejczycy" na bazie kryzysu mogą osiągnąć swoje cele, a pozostali zostaną postawieni przed faktem dokonanym, per analogiam jak było w roku 1945. Poziom zadłużenia i uzależnienie od rynku finansowego czyni mniej odpornym na konsekwencje i perturbacje związane kryzysem, a przy okazji pozwala osiągnąć inne cele. "Proeuropejski" NEOMARKSIZM pełną gębą.
2019-07-29 22:28:57
donekT: Kiedy, zdaniem Marksa, nastaje optymalny moment na przeprowadzenie "REWOLUCJI" i przeforsowanie "postępowych" postulatów?
2019-07-30 14:40:42
donekT: Wyobraź sobie, że nie ma Nieba// To proste, gdy spróbujesz// Nie ma Piekła pod nami// Nad nami tylko niebo// Wyobraź sobie, że nie ma krajów// Nie jest to trudne// Nie ma powodu do zabijania lub poświęcania życia// I religii również// Może powiesz, że jestem marzycielem// Lecz nie jestem jedynym// Mam nadzieję, że pewnego dnia do nas dołączysz// I świat stanie się jednością// Wyobraź sobie, że nie ma majątków// Jestem ciekaw, czy możesz// Nie ma chciwości i głodu// A ludzie są wspólnotą// Wyobraź sobie wszystkich ludzi Żyjących po dziś dzień// Wyobraź sobie wszystkich ludzi Żyjących w pokoju// Wyobraź sobie wszystkich ludzi Dzielących ze sobą cały świat// Może powiesz, że jestem marzycielem// Lecz nie jestem jedynym// Mam nadzieję, że pewnego dnia do nas dołączysz// I świat stanie się jednością//.>>>>>>>> Właśnie tego rodzaju nuty lokalsi o poglądach neomarksistowskich powinni sobie nucić>>>>>>>>>//https://www.youtube.com/watch?v=VOgFZfRVaww//.
2019-07-31 14:53:45
Mach: DonekT,czy jak ci tam bronek91, wbrew temu co tu wypisujesz, to własnie Tobie najbliżej do Marksa. Nie kto inny ale właśnie Marks umiłowanie mądrości czyli filozofię sprowadził do uzasadnienia metod realizacji ideologicznych celów. To właśnie Ty na tym forum stałeś się ideologicznym aktywistą zasypując każdy panel dyskusyjny potokiem twoich bezsensownych wypowiedzi. Odkąd beznadziejnie zasypujesz forum komentarzami duża liczba komentujących, przestała się wypowiadać. Nikt nie chce się "kopać z koniem", który myśli ,że jak ma duży łeb to wszystko może napisać byle postawić na swoim- a to czysta propaganda właśnie podszyta marksizmem od którego się tak odżegnujesz imputując to przewrotnie swoim antagonistom. Ty podobnie jak marksiści nie chcesz jak to czynili filozofowie opisywać rzeczywistość, ale usiłujesz czytelnikom narzucić swój punkt widzenia,żeby inni myśleli jak ty -a to powtórzę propaganda. Trzeba mieć upór krzysztofa mm czy jaspera, żeby chcieć w ogóle podejmować z Tobą polemikę.
2019-07-31 16:02:32
donekT: Mach-U, z materializmem dialektycznym totalnie mojej osobie nie po drodze, do darwinizmu podchodzę z ogromnym dystansem, a likwidację własności prywatnej uznaję za nonsens. Mach-U nie znasz Marksa lub swego "częstego przeciwnika" światopoglądowego próbujesz wpisać we własne kompleksy. Mach-U FILOZOFIA jest od opisu rzeczywistości, a nie PRÓBY PRZEKSZTAŁCANIA RZECZYWISTOŚCI, czemu służy już IDEOLOGIA. Dlatego Marks postrzegany jest jako filozof (materializm dialektyczny) oraz ideolog (marksizm), te pojęcia, choć często błędnie traktowane synonimicznie, mają inny zakres. Mach-U, jeżeli dostrzegasz brak spójności w zamieszczanych z mojej strony wypowiedziach lub odniesieniach, wskaż gdzie konkretnie i swoje zastrzeżenia uzasadnij. Mach-U nikomu nie zabraniam się wypowiadać. Zatem jaką to niby IDEOLOGIĘ Twoim Mach-U zdaniem promuję?
2019-07-31 16:36:39
krzysztof.mm: machu, przeceniasz trolla, obrażasz marksistów - oni wiedzieli co piszą i po co, ten pojęcia nie ma przepisując z netu bez rozumu
2019-07-31 16:42:50
krzysztof.mm: ...a tymczasem marszałek "TKJ - Teraz K^rwa Ja" Kuchciński, z pochodzenia hippis, z przeznaczenia skazaniec, umoczony po uszy w bezwstydne żerowanie na publicznym majątku, dorobił się podstaw do kolejnego zarzutu, niewykonywania wyroków sądu - czują się bezkarni bo tacy głupi czy też w bezustannym amoku wygłodzonej trzody, co dorwała się do koryta?
2019-07-31 20:17:54
donekT: krzysztof-Q zapomnielibyśmy, miejsce przy owym korycie powinno być zarezerwowane dla Ciebie:D:D:D W końcu przy owym elemencie, zdaje się, że czujesz się sobą. Na razie, jedynie, na co możesz liczyć, to na błotko z bródstocku:D:D:D
2019-07-31 20:20:23
donekT: A tymczasem krzysztof-Q wspólnie ze swymi kompanami i towarzyszkami z Krytyki Politycznej możesz odśpiewać sobie wasz hymn ideowy, MIĘDZYNARODÓWKĘ:D:D:D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: