Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spadli z nieba przed 73. laty

To było 73 lata temu... W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku niebo nad Dębowcem było świadkiem nowego rozdziału historii wojskowości w Polsce. Trzech polskich spadochroniarzy przeprowadziło operację ''Adolphus''. Pamięć o nich jest wciąż żywa w Dębowcu.

Trzech polskich spadochroniarzy: cichociemny mjr Stanisław Krzymowski „Kostka”, cichociemny rtm. Józef Zabielski „Żbik” oraz kurier bomb. Czesław Raczkowski „Orkan” zostali zrzuceni w Dębowcu, choć ich celem była placówka odbiorcza położona 7,5 km na południe od Włoszczowej. Był to pierwszy zrzut cichociemnych oraz kuriera na tereny okupowane przez Niemców, żołnierze żegnani byli przez gen. Sosnowskiego, słowami "Idziecie jako straż przednia do kraju. Macie udowodnić, że łączność z krajem jest w naszych warunkach możliwa".

Choć od tego czasu minęły już 73 lata, w Dębowcu nadal pamiętają o bohaterach - 18 lutego przy obelisku w Centrum Dębowca odbędą się uroczyste obchody 73. Rocznicy Pierwszego Zrzutu "Cichociemnych". Organizatorem uroczystości jest Gmina Dębowiec, Gminny Ośrodek Kultury w Dębowcu oraz  Szkoła Podstawowa w Dębowcu.


(red.)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: