Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spacerem przez Pragę

Stolica naszego południowego sąsiada jest uważana za najpiękniejsze miasto w tej części Europy. Miejscowość przyciąga rocznie miliony turystów, którzy zawsze wracają oczarowani tym miastem. Mamy to szczęście, że leży ono tak blisko granic naszego kraju. Wycieczka do Pragi to idealna propozycja dla tych, którzy nadal nie mają pomysłu na sylwestrową noc.

Praga to miasto, które zachwyca ilością wspaniałych budynków. Fakt, że całe centrum miasta zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świadczy o tym, jak cenne zabytki znajdują się w tym miejscu.

 

Pomnik Jana Husa stoi na Rynku Staromiejskim w Pradze.

 

Całe miasto pełne jest perełek architektonicznych, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Praga, podobnie jak inne piękne europejskie stolice, skupia większość zabytków wokół swojego ścisłego centrum, tworząc niesamowity widok, który warto zobaczyć z pewnego dystansu oraz z bliska.

Dzięki takiemu rozlokowaniu zabytków mamy możliwość zwiedzenia Pragi w ciągu jednego dnia podczas jednego spaceru po mieście. Należy tylko wiedzieć gdzie iść i na co zwrócić uwagę. Dla wprawionych podróżników wystarczy tylko dobra mapa z zaznaczonymi najważniejszymi punktami miasta, dla pozostałych polecam gotowe wyjazdy turystyczne - jedno lub kilkudniowe. Praga składa się z kilku dzielnic dawniej oddzielnych miast z własnymi rynkami. W każdym z nich do dziś zachowało się wiele zabytków.

 

W gotyckim kościele Najświętszej Marii Panny przed Tynem
kazania wygłaszał m.in. Konrad Waldhauser,
myśliciel reformacji, poprzednik Husa.

 

 

Spacer warto zacząć od prawobrzeżnej Pragi, a dokładnie centrum miasta, gdzie znajduje się słynny Plac Wacława – chyba najbardziej ruchliwa ulica miasta. W miejscu tym warto zostać dłużej aby zwiedzić Muzeum Narodowe i rzucić okiem na stojący obok pomnik Jana Palacha. Wzdłuż Placu przyjrzyjcie się innym budynkom, które również są warte obejrzenia podczas naszego spaceru. Skręcając w prawo przy wyjściu z Placu Wacława warto zwiedzić Muzeum Komunizmu i znajdujące się niedaleko Muzeum Ducha. Są to jednak propozycje dla osób spędzających tu więcej czasu.

 

Kolejnym punktem w praskim centrum musi być oczywiście Stare Miasto, gdzie ilość zabytków zatrzyma was tu na dłużej. Zwiedzanie warto rozpocząć od Bramy Prochowej, ratusza ze słynnym średniowiecznym zegarem astronomicznym, wspaniałych kamienic i lokali, gdzie warto się zatrzymać na typowy czeski obiad.

 

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha znajdująca się na wzgórzu zamkowym Hradczany  w Pradze jest siedzibą arcybiskupów praskich. To tam spoczywają władcy Czech i to tam przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich.

 

Główną atrakcją Rynku jest oczywiście Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Ta wspaniała gotycka budowla o ciekawej historii powala nas swoją monumentalnością  i wielością detali. Nie można przejść obok niej obojętnie. Będąc na rynku przy ratuszu, warto skręcić w prawo w ulicę Karlovą, która prowadzi do Mostu Karola, którego początków trzeba szukać w Średniowieczu. Możemy go podziwiać, zmierzając w kierunku Hradczan. Po drodze zwiedzamy Malą Strane z pięknym rynkiem i barokowymi kościołami. Tu można podziwiać monumentalne wzgórze z Zamkiem na Hradczanach, od którego trudno oderwać wzrok.  Warto zwiedzić browar, klasztor, bibliotekę, kaplice, pałace i złotą uliczkę oraz zobaczyć panoramę całego miasta.

 

Dla sympatyków architektury głównym celem odwiedzin wzgórza będzie katedra Wita, Wacława i Wojciecha. Jest to jeden z wspanialszych przykładów architektonicznych gotyku w Europie.

W tym miejscu zwykle turyści bywają zmęczeni długim, kilkugodzinnym spacerem i zwiedzaniem, warto wtedy zaszyć się w jednym z lokali i pożywić się knedlikami, popijając je czeskim piwem.

Most Karola na Wełtawie łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město.

 

Osobom, które są nadal głodne atrakcji i na tyle silne, aby iść dalej, proponuję wrócić na prawy brzeg Wełtawy lub jeśli lokalizacja temu sprzyja, rozpocząć zwiedzanie od Wyszehradu. Jest to wzgórze zamkowe, które obok Hradczan było siedzibą czeskich władców. Mimo, że miejsce to jest nieznacznie oddalone od centrum warto się pofatygować, żeby zobaczyć kościół św. Piotra i Pawła oraz wspaniałą Romańska Rotundę św. Marcina.

Praga naszpikowana jest zabytkami dlatego przy krótszej wizycie musimy zrezygnować z niektórych punktów i wybrać to, co nas interesuje najbardziej. Warto jednak zostać tu na dłużej, aby podziwiać Pragę z jej wszystkimi arcydziełami architektury oraz poczuć cudowny klimat czeskiej stolicy.

 

Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:

Biuro Podróży Family TOUR

Rynek 7, Skoczów  tel. 33 853 0733

mobile: 535 100 544


www.family-tour.pl

 

 

 

Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: