Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spacer w urodziny Elżbiety Lukrecji

W niecodzienny sposób Fundacja Volens przypomniała 420 rocznicę urodzin ostatniej cieszyńskiej księżnej z rodu Piastów Elżbiety Lukrecji. 1 czerwca, w dzień kiedy przyszła na świat, zorganizowano spacer po Cieszynie jej śladami.

 Przewodnik Władysław Żagan, który jest pracownikiem Zamku Cieszyn, ale przede wszystkim pasjonatem piastowskiej historii miasta i regionu, oprowadził wycieczkę poprzez miejsca związane z księżną, począwszy od Rotundy, w której została ochrzczona, aż po kościół św. Marii Magdaleny, gdzie w tamtejszej krypcie złożone są jej doczesne szczątki.

Uczestnicy spaceru, dzięki wsparciu zaprzyjaźnionych i współpracujących z Fundacją instytucji mogli ujrzeć pamiątki po ostatniej cieszyńskiej Piastównie, które nie są wystawiane na co dzień na widok publiczny, jak oryginał miniaturowego modlitewnika, znajdującego się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej, czy dokumenty wystawiane w książęcej kancelarii, będące w posiadaniu cieszyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Zarazem była to okazja, do zobaczenia fresków przedstawiających panoramę Cieszyna i okolic, które znajdują się w jednej z sal kamienicy przy Rynku, w której obecnie ma swoją siedzibę Euroregion Śląsk Cieszyński.

Warto dodać, że organizator spaceru, Fundacja Volens już od lat w nietradycyjny sposób promuje turystycznie nasz region. Jedną z jej inicjatyw w przeszłości była rekonstrukcja flagi Księstwa Cieszyńskiego (Pisaliśmy: Oficjalna prezentacja flagi Księstwa Cieszyńskiego, Znamierowski: Flaga Księstwa Cieszyńskiego łączy przez Olzę)


(ÿ)

 

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-09 12:35:15
bronek91: W 1653 Elżbieta Lukrecja umiera i Śląsk Cieszyński staje się domeną HABSBURGÓW.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: