Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Socjalny przymus gminy

Ten problem dotyka każdej gminy, niezależnie od jej wielkości. W każdej miejscowości na lokale socjalne czeka spora grupa osób. W Dębowcu, kolejka ta niebawem powinna zmniejszyć się o połowę. Gmina remontuje dom, właśnie z myślą o tych, którzy czekają na socjal.
Nowe lokale socjalne powstaną w gminie Dębowiec. Gmina kupiła od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Simoradza budynek, w którym urządza mieszkania. W sumie zamieszka tutaj pięć rodzin. W tej chwili trwa remont pomieszczeń, plan zakłada finisz prac na czerwiec przyszłego roku. Na prace udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 30% budżetu państwa – mówi Tomasz Branny wójt Dębowca. W budynku tylko jeden lokal będzie komunalny – reszta to socjalne. Luksusów nie będzie.
 
 
Na zakup budynku i jego remont gmina wyda około pół miliona złotych. Darmowy lokal dla potrzebujących to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia jego utrzymania. Branny nie ukrywa, że często w tego typu mieszkaniach, gminy mają problem ze ściąganiem opłat od lokatorów. Tutaj każdy będzie musiał płacić za siebie.

POSŁUCHAJ

 
Ale zgodnie z prawem za nie swoje długi gminy i tak muszą płacić. Urząd miasta w Wiśle w ostatnim czasie otrzymała pismo od właściciela jednej z kamienic w centrum miasta, aby gmina… uregulowała rachunek za lokatora. Sprawę udało się załatwić - mówi Jan Poloczek burmistrz Wisły, ale takie sytuacje się zdarzają. Jeśli gmina nie posiada wolnych lokali socjalnych, do których mogą trafić osoby mające wyroki eksmisyjne, wówczas urząd musi za taką osobę płacić rachunki.
 
Poloczek nie ukrywa, że w obecnych warunkach finansowych, miasta nie stać na budowę budynków - czy to socjalnych czy komunalnych. Musimy wywiązać się z płatności za kanalizację, jeśli w przyszłości pojawią się wolne środki możemy pomyśleć o rozbudowaniu tej bazy mieszkaniowej - mówi burmistrz.
 
 
 
W chwili obecnej Wisła posiada 6 lokali socjalnych i 93 komunalne.
 
Jan Bacza
 
Zobacz też:
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: