Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śmiertelny smog

Początek zimy, to nie tylko problem z niskimi temperaturami oraz złymi warunkami na drogach. To również początek sezonu grzewczego, a co za tym idzie problem smogu przybiera na sile. Jak donosi Ustroński Alarm Smogowy, Czantoria oraz Równica znów mogą zniknąć pod warstwą pyłu zawieszonego w powietrzu. Problem nie dotyczy jednak tylko samego Ustronia.

Chociaż liczne ustawy, mające na celu poprawę jakości powietrza na terenie całego kraju, bądź też uchwały w poszczególnych jego rejonach wprowadzają coraz większe ograniczenia, problem wciąż jest realny. Chociaż zgodnie z danymi, dostępnymi na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Śląsk Cieszyński w porównaniu do innych części Województwa Śląskiego wypada bardzo dobrze, nawet tutaj dobrze nie jest.

Pył zawieszony w powietrzu nie tylko sprawia, że rzeczywistość wydaje nam się szara, a widoczność jest mocno ograniczona. Niesie za sobą również spore zagrożenie dla zdrowia. – W samym Cieszynie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie 50 osób – mówił jakiś czas temu portalowi ox.pl Bogdan Ficek, pracownik Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Teraz, Ustroński Alarm Smogowy znów podejmuje temat. Smog to w rzeczywistości pył zawieszony w powietrzu, w którym znajdują się również substancje rakotwórcze.

- W szkole Alarmów Smogowych na Śląsku dowiedziałyśmy się o badaniach, które są prowadzone na przestrzeni ostatnich 10 lat – mówi Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego – okazuje się, że jeżeli w danym dniu poziom smogu w powietrzu jest bardzo wysoki (w tym roku w Ustroniu wystąpiło to raz) przez 2 tygodnie w regionie odnotowuje się o około 6% większą śmiertelność, więc problem jest realny.

Jak dbać o stan powietrza? Przede wszystkim należy dbać o to, aby palić w piecach odpowiednimi opałami. Nie spalajmy flotu, mułu ani też mokrego drewna. Oczywiście dotyczy to również wszelkich plastików, a nawet liści, które zgrabimy w ogrodzie. Ustroński Alarm Smogowy zaleca również, aby w przypadku, gdy widzimy, że ktoś łamie przepisy ustawy antysmogowej nie należy być biernym. W celu dbałości o stan powietrza oraz o nasze zdrowie powinniśmy się skontaktować ze Strażą Miejską lub Policją. Istnieje również możliwość pozostawienia anonimowego zgłoszenia przez kontakt z Ustrońskim Alarmem Smogowym.

 

 

Pisaliśmy:
Cieszyńskie – niestety, smog… 
Ozon, pył... Czym tak naprawdę oddychamy? 
Smog unosi się w powietrzu 
Niepokojący poziom pyłu w powietrzu 
 99 dni z toksycznym pyłem
Ruszył sezon grzewczy i już nad miastami unosił się smog

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-26 18:21:37
wodz dziewieciu niedzwiedzi: czekam na wypowiedz naszego mistrza Przepierona co jest równie mądry w kazdej dziedzinie jak ryszard z nowoczesnej _ Wyrocznio czekamy!
2017-10-26 18:39:21
skuter66: Ja również czekam w pełnym napięciu.
2017-10-26 19:17:55
OWCZARZY1: PRZEPIERKA ZARAZ WAM TO WYTŁUMACZY- PRZECIEŻ OD TEGO ROKU PROBLEM ZE SMOGIEM JEST NA ŚLĄSKU ROZWIĄZANY !!! MOŻE TO SMOG CZESKI ???
2017-10-26 20:15:38
Przepierón: Już wóm kretyny godóm kiery je winny że u nos w tych naszych pieknych górach(horach) je smog. Winne sóm gorole, taki jak wy, co przijechały sie do nos podziwać jak asfalt wyglóndo i sie im ta równo cesta tak spodobała że zu u nos łostali i teroz w zimie nóm smrodzóm a latym nóm tóm przepieknóm beskidzkóm kraine zaśmiecajóm.<br />PS<br />Nie mylić goroli z Zagłymbio z naszymi zacnymi góralami !!!
2017-10-26 20:55:59
miglanc_7: Taa problem rozwiązany ale chyba na papierze. Podjąć uchwałe łatwo a życie pisze swoje scenariusze. Ludzie z biedy (lub chęci oszczędności) palą czym popadnie i oby to był tylko ten sławetny muł. Jak ide ulicą to czuje gume, plastik, płyty wiórowe i inne badziewia. Niech rząd obniży cenę gazu do celów grzewczych i problem z roku na rok bedzie sam znikał. Poza tym (pół serio, pół żartem) OWCZARZY1 ma racje - dym nie zna granic więc niech tak zostanie, że od sąsiadów z południa ta mgła inhalacyjna idzie ;)
2017-10-26 21:02:49
skuter66: Jak chodziłem po Beskidach to Przepieron na stolec mówił papu więc teraz bez kretynów proszę.
2017-10-26 21:11:07
Przepierón: @skuter66, przepraszam najmocniej za to wyróżnienie i nazwanie ciebie kretynem, myślę jednak że idiota jest bardziej trafnym określeniem a to z tego względu, że idiota ma o wiele najniższy stopień inteligencji niż kretyn , oczywiście jeżeli 0-10 można nazwać stopniem inteligecji, idioto.
2017-10-26 22:20:15
markuez: ludzzie was chyba poj..ebalo z tym smogiem..!!!gdzie zdrowy rozsadek????!!!ja sie pytam na jekiej podstawie pan ficek stwierdzil ze smog zabil 50 osob???moze to byla ta chemia i gmo w zarciu..??!!!!ludzie lykacie wszystko jak mlode pelikany nie umiejace uzywac wlasnego mózgu.....europa emituje 2% co2 w skali swiata i ja sie pytam co ta cala akcja ze smogiem ma na celu???!!!
2017-10-26 22:30:12
bronek91: Jak to co? Lobby tak zwanych technologii i paliw alternatywnych itd. szukają rynku zbytu. Jak ludzie nie kupują, reklama nie odniesie skutku, no to sięga się po rozwiązania ustawowe. Smog czy jak to tam zwał występuje cały rok, tylko jakoś w okresie grzewczym jest zauważany.
2017-10-27 06:57:24
erik: Z biedy? Jaka bieda to widać w marketach .Pełne wózki zakupów . Ci bogatsi z wysraństwa najwięcej paskudzą.Kultury i rozumu brak.
2017-10-27 06:58:32
erik: Z biedy? Jaka bieda to widać w marketach .Pełne wózki zakupów . Ci bogatsi z wysraństwa najwięcej paskudzą.Kultury i rozumu brak.
2017-10-27 07:04:30
Wyborca 456: \&quot;...... o wiele najniższy stopień\&quot; ? <br />Luuuuuudzie, kto Przepierona wypuścił poza nauczanie początkowe podstawówki ???
2017-10-27 07:14:51
Równo-mierny: markuez - \&quot;europa emituje 2% co2 w skali świata...\&quot; a ja się pytam, co ma emisja CO2 do smogu i negatywnych skutków nim wywoływanych? I Ty śmiesz zarzucać innym, że nie używają własnego mózgu...
2017-10-27 08:49:32
Skoczowianin1950: Moim zdaniem przyczyną smogu w 21 wieku jest coraz większa liczba samochodów na drogach !!! <br /><br />dlaczego w latach 80 czy 90 nie było smogu ? bo samochodów było odpowiednio mało. <br />a teraz PiS się chwali bo gospodarka idzie do przodu bo w Polsce w roku 2017 sprzedano już milion aut !!!<br /><br />Dlatego tutaj jest pies pogrzebany, tutaj powinien rząd wprowadzić ograniczenia ( 1 samochód na rodzine , a nie 3-4-5 jak obecnie ) , bo auta kiedyś naprawdę jeździły po Polsce, bo smogu nie było, ateraz przewaźnie stoją w korkach przez co zuzywają więcej paliwa i zatruwają środowisko. <br /><br />Nawet w Londynie wprowadzili w związku ze smogiem dodatkowe opłaty za auta z roczników 2006-2014 , a te starsze mają zakaz poruszania się . Więc Brytyjczycy wiedzą jaka jest przyczyna smogu, ale w Polsce wolą oszkubać naród co do grosza !!! Najpierw pozamykają kopalnie , a teraz brakuje węgla na opał. Paradoks !!!
2017-10-27 09:29:22
paulina wigl: To prawda,głównym powodem smogu są samochody.Stanie w korkach,jeżdżenie od marketu do marketu.Brak komunikacji miejskiej a poza tym wygoda.Opał niestety jest coraz droższy i coraz gorszej jakości.Poza tym jest coraz więcej domów.Brak liściastych drzew,bo śmiecą za to więcej kleszczy.Mają doskonałe miejsca do życia,tuje.Rząd już nas oszkuboł a jeszcze oszkubie bez skrupułów!!!
2017-10-27 12:42:02
ciotka matylda: @skoczowianin, Paulina wigi<br />Z tymi samochodami to jest różnie. Skoczowianin chce radykalnych rozwiązań. Proponuję Ci zajść po pod pierwszy lepszy zakład i zapytać ludzi dlaczego do pracy jadą autem. Powiedz im też, że od następnego miesiąca będzie zakaz używania samochodów. Obawiam się, że nie zdążysz uciec. Przytaczasz przykład Anglii zamykającą wjazd starszym samochodom. Zgoda! Tylko,że oni najpierw zapewnili komunikację masową. Gostek ma alternatywę jedzie swoim lub bez problemu korzysta z masowej komunikacji. A co ma u nas? No powiedz. Dla przykładu weźmy dojazd młodzieży do szkół w Cieszynie. Ile dzieci uczy się w cieszyńskich szkołach można znaleźć tu http://www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&amp;iCategory=38<br />Teraz proszę sobie przeliczyć ile samochodów, busów, autobusów czy pociągów jest potrzebnych do przewiezienia takiej ilości ludzi. Po tym wyliczeniu proszę odpowiedzieć sobie na pytanie o zasadność korzystania z samochodów. I czy jest to fanaberia czy może przymus? Najłatwiej zakazać. Co dalej to już nie problem ludzi odpowiedzialnych za komunikację czy środowisko. To my płacimy za lepszy węgiel itd itp. Starostę powiatu to g.... Obchodzi. Przed wyborami znowu będzie obiecywał uruchomienie linii kolejowej czy inne pierdoły. A suweren na piękne oczy wybierze następną sierotę która po wyborach powie, że wicie rozumicie ja bym chciał ale une mi nie pozwalają. Byle się załapać na cztery lata przy korycie. I oto chodzi.
2017-10-27 14:29:15
OWCZARZY1: WYBORCA 456--- MYLISZ SIĘ PRZEPIERKA JESZCZE WŁAŚNIE JEST W PODSTAWÓWCE I CO GORSZA WYDŁUŻYLI MU TEN OKRES O TRZY LATA !!! ( ZLIKWIDOWALI GIMNAZJUM )
2017-10-27 14:38:57
OWCZARZY1: A JEŚLI CHODZI O KOMUNIKACJĘ TO WSZYSCY MAJĄ RACJĘ LEŻYMY NA CAŁEGO ! PRZEZ DZIESIĄTKI LAT NAWET ZA KOMUNY JECHAŁY AUTOBUSY NA KOPALNIE TERAZ WSZYSCY AUTAMI I GDZIE TU MOWA O EKLOGI !!!
2017-10-27 14:53:05
Przepierón: Łowczorz, znowu wypisujesz bzdury ciemny, muluczki człowieczku, za komuny jeździły parowozy węgiel/para, autobusy typu Jelcz, Autosan, Ikarus, ciężarówki Jelcz, Ził, Kamaz że nie wspone o wydowywającym się smrodzie nawet z benzynowych polskich aut. Ludzie palili w piecach węglem , mułem bo sieć gazowa nie była tak rozbudowana jak dzisiejsza. Ty lepszy idź i se z tymi swoimi łowieczkami podyskutuj, może one zrozumieją twoje beczenie bebebe.
2017-10-27 15:01:09
Równo-mierny: A latem smog nie występuje bo wszyscy przesiadają się na hulajnogi, rowery i rolki...?
2017-10-27 15:23:54
maruda.pl: - dokładnie i w nocy chyba też ! I ciekawe, wieczorem, w nocy śmierdzi najwięcej, okropnie.
2017-10-28 07:00:19
krzysztof.mm: Za zanieczyszczenie powietrze w Polsce odpowiedzialne są w około 84% gospodarstwa domowe - czytaj spalarnie mułu, flotu, plastikowych śmieci i innego gówna.<br />Samochody dokładają do tej statystyki ledwie 6-7%.<br /><br />W roku 2016 zmarło w Polsce 7% więcej ludzi niż w 2016.<br />W styczniu 2017 zmarło 30% więcej Polaków w porównaniu ze styczniem 2016.<br />To był okres największego tamtej zimy zanieczyszczenia w niemal całej Polsce.<br /><br />Prezentują się na tym forum niepełnosprawni umysłowo, którzy twierdzą, że smogu nie było za komuny czy w latach 80-tych. Albo że to przez dojazdy ludzi do pracy. <br />Niestety, smog nie zabija w pierwszej kolejności idiotów. Dobija ludzi starszych, słabszych, z chorobami układu krążenia.
2017-10-28 08:20:59
maruda.pl: Do powyżej: -sam uważaj jak prezentujesz tzw. operację kopiowania danych.<br />Wykonując przelew pieniężny, nie powinno się kopiować numeru konta, itd. lepiej wpisać go ręcznie lub dokładnie :-) !!
2017-10-28 13:47:43
krzysztof.mm: Dokładna analiza przerażającego wzrostu śmiertelności Polaków w styczniu 2017 i jego powiązania z zanieczyszczeniem powietrza jest dostępna m. in. tutaj:<br />https://smoglab.pl/w-styczniu-2017-roku-zmarlo-o-11-tys-wiecej-polakow-niz-w-styczniu-2016-to-prawdopodobne-ze-za-znaczna-czesc-roznicy-odpowiada-smog/<br /><br />W Krakowie, gdzie zanieczyszczenie powietrza osiągało w styczniu ub. r. katastrofalny poziom i utrzymywało się przez długi czas, zgonów było jeszcze więcej - przyrost 41% w stosunku do 2016, także 20 - 40% więcej niż w latach wcześniejszych.<br /><br />I jako tragiczne motto do opisu powyższej sytuacji przypomnę słowa ministra zdrowia - idioty z PiS, wypowiedziane właśnie wtedy, kiedy Polacy masowo truli się smogiem: <br />\&quot;Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych\&quot;.
2017-10-28 21:13:21
OWCZARZY1: W KRAKOWIE SMOK BYŁ OD ZAWSZE !!!
2017-10-29 21:45:08
bronek91: @krzysztof.mm<br />\&quot;Niestety, smog nie zabija w pierwszej kolejności idiotów. Dobija ludzi starszych, słabszych, z chorobami układu krążenia.\&quot;- cytat<br /><br />Muszę się z Tobą zgodzić. Co ciekawe, nawet sam stanowisz argument na poparcie tezy. <br /><br />\&quot;I jako tragiczne motto do opisu powyższej sytuacji przypomnę słowa ministra zdrowia - idioty z PiS, \&quot;- cytat <br /><br />Jak zwykle, konkretny przekaz, wszystkiemu jest winien PiS. <br /><br />Krzysztof.mm trzeja drzewa sadzić i drewnem opalać!!! Drwale będą mieć robote. Tak nawiasem, ciekawe jak wyglądała kwesta smogu w XVIII wieku. Jak wtedy ludzie opalali... <br />
2017-12-21 23:24:17
Jarex18: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: