Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śmierdzący problem..

Niedawno pisaliśmy na naszych łamach o problemach związanych z eksploataacją sieci kanalizacyjnej w Zebrzydowicach, gdzie mieszkańcy wrzucają do ścieków nie to co powinni, a tu okazuje się, że problem pojawia się także w innych gminach. Tym razem apeluje Gmina Hażlach.

System kanalizacji sanitarnej w Gminie Hażlach funkcjonuje od 2004 roku. Liczy łącznie około 62 km sieci oraz 7 przepompowni ścieków i 2 oczyszczalnie. - Podczas opadów i roztopów przepływy w sieci kanalizacyjnej wzrastają, przekraczając możliwości oczyszczalni 2-krotnie. Taki stan rzeczy rodzi podejrzenia, że do sieci kanalizacji sanitarnej podłączone są odpływy z rynien czy też przydomowych placów. Zgodnie z prawem takie rozwiązania są zabronione i zagrożone karą grzywny. Fakt ten powoduje wzrost kosztów eksploatacji oczyszczalni, bezpośrednio przekładając się na zużycie nie tylko energii, ale także poszczególnych urządzeń. To z kolei wpływa bezpośrednio na cenę odbioru 1 m sześc. Ścieków – informuje Referat Gospodarki Komunalnej w Hażlachu

To nie wszystko, koszty generuje także nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji sanitarnej. W studzienkach i przepompowniach pracownicy obsługi znajdują materiały higieniczne (patyczki do uszu, pampersy, nawilżane chusteczki), całe owoce, resztki jedzenia, popiół czy odpady z uboju drobiu oraz trzody. Pompy blokowane są przez mopy, części ubrań, części sprzętu RTV, a także zabawki i butelki PET.

Nie trzeba specjalistycznej wiedzy, by się domyślić, że odpady te nie powinny znaleźć się w sieci kanalizacyjnej. Powodują one trudne do usunięcia zatory i uszkadzają pompy. Nie należy także wprowadzać do sieci kanalizacyjnej tłuszczów, lekarstw czy innych środków chemicznych, gdyż jest to szkodliwe dla mikroorganizmów oczyszczających ścieki. Na dowód tego, referat publikuje kilka zdjęć ze „znaleziskami” z terenu Pogwizdowa i Hażlacha.

Usterki oraz nieprawidłowości w opisanej sprawie można zgłaszać do Urzędu Gminy Hażlach na numer tel. 33 8569 555, wew. 60, zaś sprzeczne z prawem działania także bezpośrednio na Policję.

(red./mat.pras.)

Poniżej "skarby" odnalezione w kanalizacji (fot: UG Hażlach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-17 08:26:51
Halos: Ludzie to jednak fest puste dzbany...Dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek pewno ciężkim do zrealizowania, to zamontować jakieś "łapacze" śmieci zaraz na przyłączu kanalizacyjnym. Jak się zatka takimi skarbami, to wywali zaraz we właściwym domu. A i do odpowiedzialności będzie wiadomo kogo pociągnąć. Ludzie zaraz by się nauczyli właściwie korzystać z kanalizacji!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: