Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Smacznie i zdrowo w Kończycach Małych

Wprawdzie pogoda nie dopisała, ale dopisali zarówno sprzedający i kupujący. W Kończycach Małych, początkowo w strugach deszczu, odbyły się dzisiaj (26.09) II Targi Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej.

Wydarzenie odbywało się w otoczeniu pięknego, kończyckiego zamku, gdzie zjechali z regionu okoliczni sprzedawcy ekologicznej a przede wszystkim zdrowej żywności. – Ci ludzie którzy są świadomi, którzy chcą dobrego jedzenie przyjdą nawet w czasie niepogody – powiedział portalowi OX.PL jedna z organizatorek Joanna Gwizdała


Wśród towarów znalazły się certyfikowane warzywa, wędliny, sery, jajka od zielononóżek i makarony, ale także ciasta, miody, soki a nawet oliwki.

Targi odwiedził także Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek - organizowanie wydarzeń mających na celu promocję wśród mieszkańców z terenu powiatu cieszyńskiego żywności ekologicznej i tradycyjnej, jak również rolnictwa ekologicznego jest dla mnie wysoce istotne, właśnie z punktu widzenia wspierania rozwoju tej gospodarki, a przez to również produkcji zdrowej, jakościowo dobrej żywności. Starosta podkreśla także, jak ważne są metody naturalnej produkcji rolnej - bez użycia środków chemicznych, które w poważnym stopniu ograniczają negatywny wpływ rolniczej produkcji uprawnej na nasze środowisko. Podsumowując - żywność wyprodukowana w gospodarstwach ekologicznych ma znacznie lepszy wpływ na zdrowie ludzkie niż ta, która została wyprodukowana w tradycyjnych gospodarstwach. To nasza wielka przyszłość, gdyż rolnictwo ekologiczne jest najbardziej prośrodowiskową metodą produkcji agrarnej. Co dla mnie wyjątkowo ważne –głównym jego zadaniem jest doprowadzenie do zrównoważonej produkcji zwierzęcej, jak również roślinnej, co ostatecznie prowadzi do jak najmniejszej ingerencji w środowisko. 

Nie zabrakło także wydarzeń towarzyszących, dzieci pod okiem instruktor Joanny Spandel malowały kamyczki oraz odbył się konkurs na „Najlepszy Kończycki Drożdżowy Kołocz”. Jury miało nie lada zadanie, ponieważ jak sami mówili, wszystkie wypieki były wyśmienite.  Jury w składzie - Zastępca Wójta Gminy Zebrzydowice, Karol Sitek, Przewodniczący Rady Gminy Zebrzydowice Mirosław Staniek, kierownik świetlicy GOK Anna Pomykała, Joanna Gwizdała – organizator, Krzysztof Kopel – Przewodniczący Koła Pszczelarzy z Kończyc Małych, Alicja Krasucka ze Stowarzyszenia Miłośników Kończyc Małych postanowiło nagrodzić trzy panie:

1 miejsce: Janina Wawrzyczek
2. miejsce Dorota Kula
3. miejsce Janina Oreł

- Zrobiłyście nam panie niesamowity kłopot, dlatego, że mieliśmy bardzo trudny orzech do zgryzienia jeżeli chodzi o werdykt ale udało się – podsumował na zakończenie wice wójt Karol Sitek. – Życzyłbym sobie aby impreza odbyła się w przyszłym roku i by pogoda dopisała – dodał Mirosław Staniek, Przewodniczący Rady Gminy Zebrzydowice.

Organizatorami byli Sołtys Kończyc Małych Izabela Brachaczek oraz Rada Sołecka w Kończycach Małych we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Kończyc Małych oraz GOK w Zebrzydowicach.
Patronat honorowy objęli Starosta Powiatu Cieszyńskiego – Mieczysław Szczurek, Gmina Zebrzydowice a patronat medialny Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL oraz czasopismo GOSPODYNI

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-26 21:07:51
bzykam: Dlaczego wczesniej nie podajecie co sie odbedzie
2020-09-27 10:38:30
czesiohill: No, tak se każdy może przijść, napluć na kiełbase czy syr i pónść do chałpy. A w przyszłym tydniu bydzie, że w gminie Zebrzidowice je salmónela abo inszy kowid. Życzym wóm smacznego. Pojydzcie. Tego zagrzotego w 18 stopniach wórsztu, a jak na słóneczku, to aj ze 23. Wiym, sanepid mo inszóm robote, a organizator wcale nie musi sie znać na higiynie.
2020-09-27 11:40:15
west45: ciekawe żeczy dzieją się w księstwie tylko OX nic o nich nie wie albo nie chce wiedzieć
2020-09-27 14:18:18
Korn82: Jakie księstwo?zadupie i zakompleksiona melina...
2020-09-27 15:07:40
czesiohill: Widzę, że antywirusowcy i antybakteriowcy w przewadze. Pozostaje życzyć dużo zdrowia :-)))
2020-09-28 17:29:13
dystans: bo łatwiej pisać co było niż jak rasowi dziennikarze węszyć co będzie !!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: