Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Słowacka autostrada D3 prawie gotowa

Na zaproszenie Pavla Gomoli, starosty zaprzyjaźnionej gminy Čierne na Słowacji, w środę 31 maja 2017 r. władze Gminy Istebna, Wisły i Skoczowa, starostowie sąsiadujących gmin z Republiki Czeskiej a także przewodnicy z wiślańskiego Koła Przewodników Beskidzkich mieli możliwość wizytacji prawie gotowej autostrady D-3 na odcinku Svrčinovec - Skalité - granica państwa.

12-kilometrowy odcinek budowany był od 2013 roku. Jest fragmentem budowanej na Słowacji 59-kilometrowej autostrady D3, która w 2020 roku połączy Żylinę z polską drogą ekspresową S1, na granicy polsko-słowackiej w Zwardoniu. Na otwieranym odcinku powstały dwa tunele oraz trzy duże mosty, z czego jeden na imponującej wysokości 85 metrów.

- Wspomniany odcinek autostrady przejechano najpierw z węzła w Svrčinovcu do granicy z Polską. W sumie 15 kilometrów. W drodze powrotnej, kiedy zza chmur wyszło słońce zatrzymano się najpierw w tunelu Pol’ana, liczącym ponad 900 m długości, gdzie można było zobaczyć rozwiązania techniczne gwarantujące bezpieczeństwo podróżnych, włącznie z przejściem całej grupy przez tunel ratunkowy. Po przejechaniu przez most Rieka zatrzymano się na moście Čadečka, z którego można było zobaczyć miejsce, gdzie jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć budowa połączenia drogowego między Polską a Słowacją – relacjonują władze Gminy Istebna.

Most Čadečka jest najdłuższym mostem na tym odcinku i ma prawie 700 m oraz 64 m wysokości. Jego konstrukcja nośna została wykonana ze stali konstrukcyjnej.

- Kolejnym przystankiem był most Valy, który jest najwyższym mostem w Europie środkowo-wschodniej i mierzy sobie 85 m oraz ma prawie 600 m długości. Most wykonano w całości z betonu komórkowego a przy budowie wykorzystano polskie żurawie (dźwigi) o wysokości ponad 100 m – czytamy na stronie Urzędu Gminy Istebna.

Potem udano się do miejscowości Čierne, skąd roztaczają się piękne widoki na Kisuce a także na Jaworzynkę i Ochodzitą.

Łącznie na trasie znajdują się dwa tunele oraz pięć mostów, których wysokość przekracza 50 m.

 

Oficjalne otwarcie nastąpi w sobotę 10 czerwca 2017 r.
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-06-07 14:47:55
Calinka: Chyba ktoś tu nie wie co to jest autostrada.
2017-06-07 22:20:19
seba_css: Słowacy mogą mieć inne parametry niż my.<br />Jest oznaczona D3, czyli autostrada. U nas A mimo, że część naszych autostrad nie do końca spełnia wszystkie wymagania dla autostrady.
2017-06-08 07:31:47
bolo 5064: Słowacy to potrafią drogi budować.Praca przy nich trwała non stop, sobota,niedziela.W Istebnej ,300 metrów drogi budują już drugi rok.Najlepiej postawić światła i już nikogo nie obchodzi jakie to utrudnienia dla mieszkańców.15-to minutowe oczekiwania na \&quot;zielone\&quot; w godzinach popołudniowych.
2017-06-08 22:41:17
pszeniczny: Dwie uwagi się nasuwają.<br />1. Z odcinkiem przygranicznym D3 Słowacy walczą już chyba gdzieś od roku 1997.W roku 1999 budowa została wstrzymana, a po ponad dekadzie wznowiona.<br />2. Zamiast władz Istebnej, Wisły i Skoczowa, trzeba było zaprosić władze Węgierskiej Górki, bo tam będzie pasztet po otwarciu D3.
2017-06-09 10:09:39
jojestelagalicyjok: tak za bardzo się nie podniecajcie, piszący powyżej pochwalne posty na temat tej słowackiej autostrady. Jak się dowiecie ile kosztuje przejazd tą autostradą, to wam nie tylko \&quot;warga\&quot;...opadnie,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: