Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śledzili, podsłuchiwali i... czyli ''Oczy i uszy bezpieki''

Mówiąc krótko wystawa opowiada o tym, w jaki sposób śledzono, podkładano podsłuchy, robiono zdjęcia ukrytymi aparatami... - Dotyczyło to przede wszystkim osób, które nie akceptowały systemu, który panował.

Do 12 lipca w Muzeum Śląska Cieszyńskiego prezentowana będzie wystawa „Oczy i uszy bezpieki”. Ekspozycja otwarta została w miniony wtorek (12.06.2012). Autorami wystawy są Robert Ciupa i Ewelina Małachowska – pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. 

Wystawa nosząca tytuł „Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956–1989” - została otwarta w miniony wtorek w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Materiały archiwalne pochodzą głównie z archiwum IPN. Eksponaty zostały pozyskane z komend wojewódzkich policji oraz z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Temat zaprezentowany został na 34 planszach.- Temat jest nowy, chociaż wielokrotnie już o nim mówiono. Ekspozycja jest jednak pierwszą w Polsce próbą pokazania, jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956–1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo – wyjaśnia Marian Dembiniok dyrektorem Muzeum Śląska Cieszyńskiego – Wystawa podzielona został na dwie części. Jedna z nich nawiązuje do sprzętu i metod, jakimi posługiwała się SB, by inwigilować społeczeństwo. Druga – pokazuje praktyczne wykorzystanie tych środków.


Barbara Stelmach-Kubaszczyk 
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: