Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ślązak roku z Istebnej

Jak poinformował serwis Istebna.pl Janko Macoszek z Istebnej Wojtosze i Teresa Przybyła z Istebnej - Olecki to zwycięzcy tegorocznego Konkursu "Po naszymu, czyli po Śląsku". Janko został Ślązakiem roku 2010, a pani Teresa zdobyła II miejsce.

Ślązak Roku to impreza organizowana co roku przez Polskie Radio Katowice, która promuje śląską tradycję, kulturę i gwarę. Zasady są proste uczestnicy wygłaszają przygotowane przez siebie monologi i odpowiadają na pytania jurorów. Ta ciesząca się ogromną popularnością impreza promuje ludzi perfekcyjnie posługujących się śląską gwarą, zarówno tą opolską, cieszyńską, jak i rybnicką oraz wieloma innymi jej odmianami. Występy uczestników ocenia prestiżowe jury składające się z profesorów: Doroty Simonides, Daniela KadłubiecJana Miodka i ks. Jerzego Szymika.

Imprezie, od wielu lat, towarzyszy także wybór Honorowego Ślązaka Roku. Do tej pory te zaszczytne tytuły i statuetkę „Ślązaka w laurach” otrzymali: prof. Adolf Dygacz, Franciszek Pieczka, arcybiskup Alfons Nossol, Gerard Cieślik, Wojciech Kilar, prof. Franciszek Kokot, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Miodek, arcybiskup Damian Zimoń, Maria Pańczyk, Józef Skrzek, Alojzy Lysko, ksiądz Franciszek Kurzaj – duszpasterz Ślązaków w Teksasie, dr Jan Olbrycht, prof. Dorota Simonides.

W tym roku tytuł Honorowego Ślązaka Roku przypadł  profesorowi Marianowi Zembali - kardiochirurgowi, szefowi Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Pomysłodawczynią konkursu i jego wieloletnią organizatorką jest senator Maria Pańczyk, od 40 lat związana z Radiem Katowice, które od początku patronuje konkursowi „Po naszymu czyli po śląsku”.

PL
 

źródło: ox.pl/istebna.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: